WSBK na torze Monza - Motogen.pl

W Assen pierwszy wyścig klasy Superbike zwyciężył Tom Sykes, a drugi Jonathan Rea. W nieciekawej dyspozycji było Ducati, które znalazło się poza pierwszą dziesiątką. Będący na prowadzeniu generalki Sylvain Guintoli jest nastawiony bardzo optymistycznie do nadchodzącej rundy. Zawodnik Aprilia Racing zdobył tu w ubiegłym roku Superpole. Dalej jest niesamowicie ciekawie, ponieważ aż trzech zawodników ma 83 punkty i są nimi Eugene Laverty, Chaz Davies i Tom Sykes. Po wypowiedziach Laverty’ego widać, że nie zamierza on spoczywać na laurach po świetnym występie w Assen. Chaz Davies z kolei oczekuje, że BMW będzie szczególnie mocne na prostych i to pomoże mu zwyciężyć. Tom Sykes oczywiście również liczy tu na podium, ale to jego zespołowy kolega – Loris Baz stanął tu na podium w ubiegłorocznym wyścigu. Piątkowe kwalifikacje zwyciężył Marco Melandri przed Jonathanem Rea i Sylvainem Guintoli. W sobotę zawodników czeka jeszcze jedna tura kwalifikacji i walka o Superpole.

W klasie Supersport zmagania w Assen wygrał Sam Lowes przed Kenanem Sofuoglu i Fabienem Foretem. Klasyfikację generalną prowadzi Foret (54 pkt.), ale Lowes traci do niego zaledwie dziewięć punktów. Pomiędzy nimi jest Michael Vd Mark, który ma punktów 49. Jeżeli Lowes zwycięży wyścig na torze Monza, to znajdzie się na czele tabeli. Podobną sytuację ma Kenan Sofuoglu, który co prawda jest czwarty, ale ma tyle samo punktów co zawodnik Yaknich Motorsport Yamaha. Pierwszą turę kwalifikacji, która odbyła się w deszczowych warunkach wygrał Kev Coghlan. Jednak czasy, które osiągali zawodnicy były, z powodu pogody, o około 12 sekund gorsze od ubiegłorocznych wyników kwalifikacji. Ubiegłoroczny wyścig zwyciężył Jules Cluzel, który obecnie ściga się w klasie Superbike. Lowes był drugi, Sofuoglu trzeci, a Fabien Foret dwunasty.

Na torze Monza wystartują także zawodnicy klas Superstock 1000 i Superstock 600. W litrowych stockach poprzednią rundę po dramatycznym finiszu wygrał Eddi La Marra przed Sylvainem Barrierem i Niccolo Canepą. Generalkę prowadzi jednak Barrier (45 pkt.), który ma dziewięć punktów przewagi nad La Marrą i Canepą. W ubiegłorocznym wyścigu La Marra był trzeci, a Barrier nie ukończył wyścigu. W piątkowej pierwszej turze kwalifikacji Barrier był najszybszy przed La Marrą i Canepą.

W Superstock 600 najlepszy w Assen był Gauthier Duwelz, który dotarł na metę przed Adrianem Nestorovicem i Bastienem Chesaux. W ubiegłym roku na torze Monza Duwelz był drugi, Chesaux trzeci, a Nestorovic nie ukończył wyścigu. Piątkowe kwalifikacje natomiast należały do Duwelza. Prowadzi on również generalkę w „małych” stockach. Na torze Monza wystartują w ten weekend również zawodnicy European Junior Cup.

W sobotę zobaczymy kolejne tury kwalifikacji oraz walkę o Superpole klasy Superbike, a klasa Superstock 600 będzie miała wyścig o godzinie 18:00. Niedzielne wyścigi rozpocznie klasa Superstock 1000 o 10:30, Superbike pojedzie o 12:00 i 15:30, a Supersport o 13:30.

Autor: Wojciech Grzesiak