WSBK Portimao – Sofuoglu zgarnia tytuł w World Supersport - Motogen.pl

Superbike
Pierwszy wyścig Superbike odbył się na mokrym torze. Już na pierwszym okrążeniu doszło do małego karambolu, w którym brali udział Giugliano, Davies, Melandri i Brignola. Melandri został zabrany do szpitala na prześwietlenie. Na czele jechali Laverty, Biaggi i Rea. Laverty przepuścił Biaggiego, żeby przyblokować Brytyjczyka, ale nie przewidział tego, że zostanie przez niego zepchnięty na trzecie miejsce i musiał zmienić plany. Po sześciu okrążeniach wyścig przerwano z powodu plamy oleju na torze. Po wznowieniu układ sił się zmienił, a na czele znalazł się Sykes, który wygrał wyścig przed Checą i Guintolim. Biaggi ukończył go jako czwarty, Rea szósty, a Laverty trzynasty.

W drugim wyścigu zwyciężył Laverty, a Biaggi znalazł się na trzecim miejscu podium ze stratą ponad trzech sekund do Jonathana Rea. Pechowo skończył Tom Sykes, który musiał zrezygnować z udziału w zmaganiach z powodu problemów z slnikiem.

W klasyfikacji generalnej problemy Sykesa i Melandriego wykorzystał Biaggi, który ma teraz 347 punktów. Sykes znajduje się na drugim miejscu z dorobkiem 316,5 pkt., a Melandri na trzecim z 308,5 pkt.

Supersport
W klasie Supersport swój tytuł przypieczętował Kenan Sofuoglu, który po raz trzeci zdobył tytuł Mistrza Świata Supersport. Sofuoglu finiszował co prawda na drugim miejscu za Julesem Cluzel, ale ten nie był w stanie już mu zagrozić w klasyfikacji generalnej. Zawodnik Kawasaki Lorenzini ma 218 punktów w generalce, a reprezentujący barwy PTR Honda Cluzel 185 punktów. Podium wyścigu w Portimao uzupełnił Fabien Foret.

Importowani zawodnicy polskiego teamu Bogdanka Honda PTR Lowes i Scholz finiszowali kolejno na piątym i dziesiątym miejscu. W Portimao w klasie Supersport zadebiutował Adrian Pasek, który nie ukończył wyścigu z powodu problemów technicznych.

Superstock
W wyścigu Superstock600 Michael van Der Mark wygrał z pięcioma sekundami przewagi nad Riccardo Russo. Russo popełnił błąd wyjeżdżając zbyt szeroko z zakrętu w połowie wyścigu i musiał zadowolić się drugim miejscem na podium. Trzeci na metę dojechał Adrian Nestorovic, któremu prawie udało się wygrać z Russo. W klasyfikacji generalnej prowadzi Holender z 197 punktami na koncie. Drugi jest Russo z 187 punktami, a trzeci Duwelz, który ma zaledwie 91 punktów.

Pierwsza piątka FIM Superstock600:
1. VD Mark NED Honda CBR600RR
2. Russo ITA Yamaha YZF R6 +5.992
3. Nestorovic AUS Yamaha YZF R6 +6.055

4. Duwelz BEL Yamaha YZF R6 +7.133
5. Morbidelli ITA Yamaha YZF R6 +7.401

W Superstock1000 wyścig wygrał Bryan Staring, któremu udało się wyprzedzić prowadzącego przez lwią część wyścigu Sylvaina Barrier, a trzeci na metę dotarł Jeremy Guarnoni. W dużych stockach również mieliśmy polski akcent. Oprócz Andrzeja Chmielewskiego startował także Artur Wielebski. O ile Chmielewski wycofał się z wyścigu, o tyle Artur Wielebski (SK Energy Bogdanka Racing) jadący na Ducati 1098R ukończył zmagania na siedemnastym miejscu.

W generalce prowadzi Sylvain Barrier z 133 punktami na koncie. Zaledwie trzy punkty traci do niego Eddi La Marra. Na trzecim miejscu znajduje się Bryan Staring z 111 punktami.

Pierwsza piątka FIM Superstock1000:
1. Staring AUS Kawasaki ZX-10R
2. Barrier FRA BMW S1000 RR +1.722
3. Guarnoni FRA Kawasaki ZX-10R +3.839

4. Savadori ITA Ducati 1199 Panigale +6.249
5. La Marra ITA Ducati 1199 Panigale +6.444

Już 7 października na torze Magny Cours zostanie rozegrana finałowa runda World Superbike.

Autor: Wojciech Grzesiak