WSBK 2016: Kawasaki, Honda i BMW zdobywają Assen, Rea zalicza piąte zwycięstwo - Motogen.pl

Swoje prowadzenie w generalce umocnił Jonathan Rea, który wyjeżdża z Assen mając na koncie 181 punktów. Drugi jest Chaz Davies mający 136 punktów, a na trzecim miejscu znajduje się Tom Sykes ze stratą 14 punktów do zawodnika Ducati. Ta trójka to jedyni zawodnicy klasy Superbike, którzy przekroczyli pułap 100 punktów w generalce.

Supersport
W klasie Supersport pole position wywalczył Randy Krummenacher, ale Kenan Sofuoglu i tak zdobył miejsce w pierwszym rzędzie. Wyścig Supersport został przerwany z powodu oberwania chmury. W drugim podejściu najlepiej poradził sobie Kyle Smith, który stoczył pojedynek o pierwsze miejsce z Gino Reą. Trzeci na metę ze stratą prawie 2,5 sekundy dojechał broniący tytułu mistrzowskiego Kenan Sofuoglu.

Wyścig Supersport – pierwsza piątka:
1. Kyle Smith – Honda CBR600RR
2. Gino Rea – MV Agusta F3 675 (+0,831)
3. Kenan Sofuoglu – Kawasaki ZX-6R (+2,424)
4. Randy Krummenacher – Kawasaki ZX-6R (+8,255)
5. Alex Baldolini – MV Agusta F3 675 (+26,801)

W generalce prowadzi Randy Krummenacher mający na koncie 71 punktów. Broniący tytułu mistrzowskiego Sofuoglu traci do niego 10 punktów, a Kyle Smith – 30 punktów.

Superstock 1000
W klasie Superstock 1000 z pierwszego miejsca startował Riccardo Russo na motocyklu Yamaha YZF-R1. W klasie Superstock wyścig również został przerwany. Tym razem problemem była plama oleju. Wznowienie ruszyło na dystansie 9 okrążeń i tu najlepiej poradził sobie Raffaele de Rosa na BMW S1000RR, który odstawił jadącego na drugim miejscu Guarnoniego o 10 sekund. Guarnoni z kolei musiał zmagać się z jadącym na Ducati Panigale Rinaldim. Zawodnicy dotarli na metę z różnicą 0,3 sekundy.

Wyścig Superstock 1000 – pierwsza piątka:
1. Raffaele de Rosa – BMW S1000RR
2. Jeremy Guarnoni – Kawasaki ZX-10R (+10,175)
3. Michael Ruben Rinaldi – Ducati 1199 Panigale R (+10,475)
4. Marco Faccani – Ducati 1199 Panigale R (+11,439)
5. Andrea Mantovani – Yamaha YZF-R1 (+18,034)

W generalce na pierwsze miejsce wskoczył de Rosa, który ma 41 punktów. Na drugim miejscu jest Rinaldi ze stratą 5 punktów, a 9 punktów traci Mercado.

W European Junior Cup wyścig wygrał Hannes Soomer, który mając 36 punktów na koncie zajmuje pierwsze miejsce w generalce. Tyle samo punktów ma będący na drugim miejscu Mika Perez.

Kolejna runda Superbike World Championship odbędzie się w długi weekend na włoskim torze Imola.

Autor: Wojciech Grzesiak