WSBK 2015: Jonathan Rea i Kenan Sofuoglu zwyciężają na torze Imola - Motogen.pl

Superbike
W klasie Superbike pole position wywalczył Davide Giugliano na Ducati, a pierwszy rząd uzupełnili zawodnicy Kawasaki – Tom Sykes i Jonathan Rea. Z drugiego rzędu startowali Davies, Haslam i Torres.

Pierwszy wyścig został przerwany po tym jak David Salom wypadł z toru. Wznowienie było sprintem na dystansie sześciu okrążeń. W pierwszym rzędzie stanęli kolejno Sykes, Giugliano i Rea. Sykes zaliczył doskonały start, ale Rea przecisnął się tuż za jego plecy. Zawodnicy walczyli ze sobą aż do samego końca. Na drugim okrążeniu Rea ustanowił rekord okrążenia, ale Sykes nie pozostawał dłużny i wszystko rozstrzygnęło się na ostatnim okrążeniu. Pierwszy na linię mety wpadł Rea, a drugi – Sykes. Na najniższym stopniu podium stanął bardzo zadowolony z wyniku Davide Giugliano, który startował przed własną pulicznością.

Wyniki pierwszego wyścigu Superbike – pierwsza piątka:
1. Jonathan Rea
2. Tom Sykes
3. Davide Giugliano
4. Leon Haslam
5. Sylvain Guintoli

W drugim wyścigu do przodu ponownie wystrzelili zawodnicy Kawasaki. W pierwszej połowie prowadził Tom Sykes, ale nie był w stanie uciec zespołowemu koledze, który wyprzedził go na jedenaście okrążeń przed końcem wyścigu i utrzymał prowadzenie aż do mety. Chaz Davies na Ducati jako jedyny miał zawodników Kawasaki w zasięgu wzroku, ale silnik w jego motocyklu nie wytrzymał napięcia i tym samym Davies mógł już tylko pomarzyć o trzecim miejscu. Na najniższym stopniu podium stanął Jordi Torres na motocyklu Aprilia. Davide Giugliano znalazł się tuż za podium – na czwartym miejscu.

Wyniki drugiego wyścigu Superbike – pierwsza piątka:
3. Jordi Torres
4. Davide Giugliano
5. Ayrton Badovini

Jonathan rea umocnił swoje prowadzenie w generalce i ma teraz 240 punktów. Leon Haslam pozostaje na drugim miejscu z 153 punktami na koncie. Tom Sykes awansował na trzecią pozycję i z 128 punktami wyprzedza o 5 punktów Chaza Davies’a. Pierwszą piątkę zamyka Jordi Torres, który ma 99 punktów.

Supersport
Kwalifikacje klasy Supersport wygrał Jules Cluzel. Obok niego stanęli Sofuoglu i Faccani. Miejsca w drugim rzędzie wywalczyli Jacobsen, Zanetti i Baldolini.

Wyścig był teatrem dwóch aktorów. Główne role grali Cluzel i Sofuoglu, którzy popędzili do przodu zostawiając w tyle trójkę w skłądzie Zanetti, Jacobsen i Faccani. W pierwszej części wyścigu prowadził Cluzel. Na jednym z okrążeń Sofuoglu wykorzystał jego błąd i objął prowadzenie, ale na wyjściu na prostą wyjechał za szeroko i Cluzel ponownie wrócił na pierwsze miejsce. Dopiero za drugim podejściem Sofuoglu zabezpieczył pozycję lidera, ale nie był w stanie uciec zawodnikowi MV Agusta Reparto Corse. Cluzel musiał uznać wyższość Kawasaki dopiero na ostatnim okrążeniu, kiedy na wejściu w zakręt musiał obrać niestandardową „linię strzału” żeby nie zderzyć się z Sofuoglu. Był to jednocześnie koniec szans na zwycięstwo.

Wyniki wyścigu Supersport – pierwsza piątka:
1. Kenan Sofuoglu
2. Jules Cluzel
3. Lorenzo Zanetti
4. PJ Jacobsen
5. Marco Faccani

W generalce World Supersport pierwsza trójka pozostaje bez zmian. Prowadzi Sofuoglu, który ma na koncie 105 punktów. Drugi jest Jacobsen z 68 punktami, a trzy oczka traci do niego Jules Cluzel. Czwarte miejsce zajmuje Lorenzo Zanetti z 57 punktami, a pierwszą piątkę zamyka Wilairot mający 46 punktów. Taki sam dorobek mają Kyle Smith i Gino Rea, więc zapowiada się ciekawa walka o wejście do pierwszej piątki.

Puchary
W Superstock 600 ponownie zwyciężył Toprak Razgatlioglu, który ma na koncie równe 100 punktów i aż 55 punktów przewagi nad Caricasulo. W Superstock 1000 również zwycięzcą wyścigu był lider generalki – Lorenzo Savadori. Obecnie ma on na swoim koncie 70 punktów. W European Junior Cup na czele tabeli pozostaje Orellana, który ma 66 punktów. Wyścig na torze Imola wygrał Emanuele Pusceddu.

Autor: Wojciech Grzesiak