-->
Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Porady Umowa kupna-sprzedaży skutera. Jak ją napisać? Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Porady

Umowa kupna-sprzedaży skutera. Jak ją napisać?

Przy zakupie lub sprzedaży skutera, tak jak w przypadku innych pojazdów, należy dopełnić wszystkich wymaganych formalności. Jedną z nich jest prawidłowo spisana umowa, dzięki której nowy właściciel nie będzie miał problemu z rejestracją, a poprzedni z wyrejestrowaniem maszyny w wydziale komunikacji.

Na początek rzecz najważniejsza: spisanie umowy kupna-sprzedaży skutera jest czynnością prawną, którą mogą wykonać wyłącznie osoby pełnoletnie. Jest to o tyle ważne, że wielu użytkowników niewielkich skuterów do osoby młode, które nie ukończyły jeszcze 18 lat. Jeśli więc ktoś niepełnoletni zaproponuje bycie jedną ze stron takiej umowy, będzie ona nieważna. O pomoc w stronie formalnej trzeba więc poprosić kogoś dorosłego, np. rodziców lub starsze rodzeństwo.

 

W internecie dostępnych jest wiele wzorów umowy kupna-sprzedaży pojazdu (a więc także skutera), więc nie musicie pisać jej od początku. Wystarczy ściągnąć i wypełnić odpowiednie rubryki - można to zrobić jeszcze na komputerze lub długopisem już po wydrukowaniu. Zawsze w dwóch egzemplarzach!

 

Wzory umów kupna-sprzedaży skutera mogą różnić się szczegółami, ale zawsze musi się tam znaleźć kilka stałych punktów:

 

1. Data i miejsce spisania umowy - od tej daty będzie się liczyło kilka istotnych terminów, m.in wyrejestrowanie pojazdu przez dotychczasowego właściciela (30 dni) oraz opłacenie podatku z deklaracji PCC-3 (14 dni).

 

2. Dokładne dane obu stron umowy - sprzedającego i kupującego:

 

  • imię i nazwisko
  • adres zameldowania
  • data i miejsce urodzenia
  • nr PESEL
  • rodzaj, numer oraz wystawca dowodu tożsamości

 

3. Dokładne dane sprzedawanego pojazdu, spisane z dowodu rejestracyjnego, w tym obowiązkowo:

 

  • marka
  • model
  • nr rejestracyjny
  • nr VIN

 

4. Na umowie powinno znaleźć się również kilka dodatkowych punktów. Jeden z nich to deklaracja, że stan techniczny pojazdu jest znany kupującemu. Pozwoli to uniknąć sprzedającemu późniejszych pretensji drugiej strony. Z drugiej strony kupujący powinien rzeczywiście dokładnie obejrzeć maszynę lub zlecić to warsztatowi.

 

Warto ponadto doprecyzować, na której ze stron spoczywał będzie obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilno-prawnych (deklaracja PCC-3), wynoszący 2% od kwoty transakcji powyżej 1000 zł. Zwyczajowo płaci go kupujący, natomiast nie jest to sztywna zasada, dlatego warto wpisać to do umowy.

 

5. Na koniec podpisy obu stron, koniecznie składane odręcznie

 

Do umowy kupna-sprzedaży skutera sprzedający zobowiązany jest dołączyć dotychczasowy dowód rejestracyjny, kartę pojazdu i potwierdzenie opłacenia ubezpieczenia OC. Na sprzedawanym skuterze musi się oczywiście również znajdować dotychczasowa tablica rejestracyjna.

 

Małe skutery często przechodzą z rąk do rąk bez umów, także jako pojazdy bez tzw. papierów. Zdecydowanie polecamy wystrzegać się takiej opcji. Właściciel takiego pojazdu w przypadku kontroli będzie miał kłopoty, które urosną do ogromnych rozmiarów, jeśli spowoduje on wypadek.

 

Powiązane materiały

POBIERZ WIĘCEJ
...
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści