Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Porady Umowa kupna-sprzedaży motocykla Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Porady

Umowa kupna-sprzedaży motocykla

Przy zakupie używanego jednośladu powinniśmy się zatroszczyć o to, aby w umowie kupna-sprzedaży motocykla czy skutera znalazło się jak najwięcej zapisów charakteryzujących dany pojazd. 

Przepisy kodeksu cywilnego nie przewidują specjalnej formy umowy kupna-sprzedaży. Do jej skutecznego zawarcia wystarczy odręcznie spisany formularz na zwykłej kartce. Istotne jest to, aby umowa była czytelna.

 

Koniecznymi elementami umowy kupna-sprzedaży motocykla powinny być:

1) szczegółowe dane sprzedającego i kupującego: imię, nazwisko, adres zameldowania, wyszczególniony rodzaj dokumentu tożsamości oraz jego seria i numer,
2) dane identyfikacyjne przedmiotu sprzedaży: marka, model, typ, numer rejestracyjny, numer VIN, rok produkcji.


Warto zamieścić informacje o warunkach sprzedaży: cena, rodzaj płatności, sposób przekazania pojazdu itp.

 

 

Ponadto warto, aby w umowie kupna-sprzedaży motocykla znalazł się zapis będący oświadczeniem sprzedającego o tym, iż pojazd jest jego wyłączną własnością, która jest wolna od wad prawnych i obciążeń na rzecz osób trzecich. Dodatkowe informacje na temat sprzedawanego/kupowanego pojazdu są niezbędne w razie dochodzenia roszczeń. Chodzi tu o wskazanie przebiegu, informacji o bezwypadkowej przeszłości lub też wyszczególnienie uszkodzonych elementów. Można wymienić także ilość przekazanych kupującemu kluczyków czy też pilotów do alarmu. W interesie sprzedającego jest umieszczenie informacji o dokładnej dacie przekazania pojazdu, najlepiej z wyszczególnioną godziną, co ułatwi wyjaśnienie sytuacji, gdyby na adres starego właściciela przyszła fotka z fotoradaru, podczas gdy sprawcą wykroczenia był kupujący.

Powiązane materiały

Umowa kupna-sprzedaży motocykla Umowa kupna-sprzedaży motoc...
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści