Todd Potter nowym liderem - Motogen.pl

Todd Potter okrzyknięty został królem wzniesień podczas wczorajszego (12 maja), drugiego przystanku Światowej Serii Red Bull X-Fighters 2012. Amerykański zawodnik najlepiej poradził sobie na największym i najtrudniejszym torze w historii zawodów, tym samym zapewniając sobie najwyższe miejsce na podium w Glen Helen.

Reprezentant Ameryki Todd Potter został niekwestionowanym mistrzem wysokiego na 18 metrów step up-u – największej skoczni, jaka kiedykolwiek pojawiła się na torze zawodów Red Bull X-Fighters. Zwycięzca, pochodzący z kalifornijskiego miasta Temecula, położonego w poblizu Glen Helen, w emocjonującym pojedynku pokonał innego specjalistę od powietrznych akrobacji, Thomasa Pagès. Ostatecznie Francuz uplasował się na drugim miejscu, a Amerykanin Wes Agee, który po raz pierwszy startował w zawodach Red Bull X-Fighters, zajął doskonałe trzecie miejsce na podium.

15 000 widzów zgromadzonych w Glen Helen było świadkami imponujących trików w wykonaniu Pottera, Pagès i Agee na najtrudniejszej skoczni w historii zawodów. Wielu zawodników, w tym broniący mistrzowskiego tytułu Hiczpan Dany Torres oraz lider tegorocznej klasyfikacji Nowozelandczyk Levi Sherwood, zrezygnowało z próby oddania skoku z 18 metrowego step up-u.

„To spełnienie marzeń” – komentował po zawodach Todd Potter, który wyjątkowym stylem jazdy i charyzmą skutecznie zjednał sobie publiczność.

Pagès swoimi body viralami, które zaprezentował w ćwierćfinałach i półfinałach, zapewniał widzom niemniejsze emocje. W rywalizacji finałowej popełnił jednak błąd i musiał zrezygnować z oddania jednego ze skoków. „Byłem już nieco zmęczony i po prostu mi nie wyszło” – komentował zawodnik.

Typowani na faworytów Torres i Sherwood zrezygnowali w początkowych rundach ze step up-u i ostatecznie uplasowali się odpowiednio na ósmej i siódmej pozycji. Potter objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej ze 135 punktami na koncie, wyprzedzając zwycięzcę inauguracyjnego przystanku w Dubaju – Leviego Sherwooda (120). Tuż za podium uplasował się jeżdżący z kontuzją barku Javier Villegas z Chile, który obecnie zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Z USA Światowa Seria Red Bull X-Fighters przeniesie się do Europy, zatrzymując się w tureckim Stambule 16 czerwca, a następnie w Madrycie (Hiszpania) w lipcu oraz w Monachium (Niemcy) w sierpniu. Wielki finał ponownie odbędzie się w Sydney (Australia).