Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Testy Inne testy Test GoPro Hero5 Black - kamera przyjazna motocyklistom Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Laboratorium

Test GoPro Hero5 Black - kamera przyjazna motocyklistom test, opinie i oceny

Chyba nie ma motocyklisty, który nie użyłby przynajmniej raz sportowej kamery. Dlatego też wzięliśmy pod lupę najnowsze dziecko firmy GoPro - Hero 5 Black i postanowiliśmy przetestować jej przydatność. Ponieważ był już późny listopad, kamery pojechały z nami do Hiszpanii na finał promocji konsumenckiej TRW zorganizowany we współpracy z Motofiesta.pl.

Zacznijmy od tego, że Hero 5 Black zyskała wodoszczelną (do 10 m) i wstrząsoodporną obudowę. W końcu, bo konkurenci (nawet tania chińszczyzna) wcześniej wdrożyli takie rozwiązania! Oznacza to kres konieczności stosowania specjalnej osłony.

 

Kamera ma możliwość nagrywania w 4k oraz robienia zdjęć w rozdzielczości 12 MP.


Wciskasz raz przycisk na górze urządzenia, w chwili gdy jest wyłączone, a ono po chwili zacznie rejestrować wideo, przytrzymaj przycisk przez trzy sekundy, a wejdziesz w funkcję time-lapse (fotografii poklatkowej według ustalonych przez Ciebie interwałów).

Dotykaj i zmieniaj – touch screen

Z tyłu urządzenia umieszczony jest 2-calowy wyświetlacz. Dzięki niemu, z jednej strony możesz znacznie precyzyjniej odnaleźć kadr bez potrzeby instalowania specjalnej aplikacji na smartfonie, z drugiej - wszystkie funkcje są bardzo łatwo dostępne, przez co zmiana ustawień stała się banalnie prosta. Dodatkowo od razu na żywo widzisz, jaki efekt daje wprowadzona zmiana. Ważne, że ekran emituje wystarczające natężenie światła, by można było kontrolować rejestrowany obraz nawet przy dużej jasności na zewnątrz.


Menu zostało całkowicie zmodyfikowane. Teraz jest ono znacznie bardziej intuicyjne niż w starszych modelach, a jednocześnie jego obsługa jest analogiczna jak w smartfonach. Dotykowy ekran możemy też zablokować. Funkcja bardzo przydatna, gdy np. zamierzamy kręcić pod wodą, bądź w innych ekstremalnych warunkach. Z poziomu dotykowego ekranu możesz przejść do galerii, w której znajdziesz wszystkie zarejestrowane media. Stukasz raz w ekran, by przejść do widoku pełnoekranowego lub przewijasz palcem pliki. W każdym momencie możesz oczywiście jednym pociągnięciem powrócić do trybu filmowania i fotografowania. Znów bardzo proste i funkcjonalne rozwiązanie.

 

Nauka nawigowania za pośrednictwem dotykowego ekranu zajmie Ci nie więcej niż kilka minut i jest znacznie prostsza niż w starszej wersji Hero4. Jedyny obszar, który w przyszłości należałoby poprawić, to czas reakcji na dotyk. Niekiedy masz wrażenie, że kamera nie odczytała twojej intencji i wciskasz ekran po raz kolejny, co skutkuje zabraniem cię w miejsce, w którym nie chciałbyś się znaleźć. Wg informacji, jakie otrzymaliśmy z centrali funkcja ta została już udoskonalona w najnowszych aktualizacjach oprogramowania kamery.


Ustawienia

Równie łatwa jest zmiana ustawień kontekstowych takich jak ProTune, stabilizacja wideo oraz tryb słabego oświetlenia. Wg producenta łatwiejszy dostęp do funkcji ProTune skłoni użytkowników – szczególnie tych zajmujących się bardziej profesjonalną produkcją - do eksperymentowania. W jej obrębie możliwa jest manipulacja nasyceniem kolorów, stopniem wyostrzenia i kompensacji ekspozycji oraz ustawieniem balansu bieli oraz ISO.

    
Dotykowy ekran ułatwia również zmianę trybu pracy, zarówno przy wideo, jak i foto w zakresie rozdzielczości i liczby przechwytywanych klatek na sekundę. 

Obraz sterowany głosem

Co ciekawe GoPro Hero5 daje również możliwość sterowania głosem. Obsługiwanych jest siedem języków, pośród których daremnie szukać naszego ojczystego. Istnieje możliwość nagrywania „GoPro start recording”, czy oznaczenia głosowo ważnego dla nas momentu filmu. Żeby kamera dobrze rozumiała, należy mówić głośno i wyraźnie, w szczególności gdy dochodzi oddziaływanie czynników zewnętrznych. Nowy pilot REMO z wbudowanym mikrofonem znacznie poprawia działanie tej funkcji, dzięki możliwości umieszczenia pilota np. na nadgarstku, lub przy kołnierzu za pomocą dedykowanych mocowań w zestawie. Uważamy to za genialną innowację przydatną niewątpliwie w akcji, do której kamery GoPro są głównie stworzone. Po pierwsze sterowanie głosem daje pełną kontrolę nad momentami pracy kamery, dzięki czemu nie będziemy rejestrować nieskończonej liczby niepotrzebnych kadrów, a po drugie wpływa na oszczędność pracy baterii.

 

Urządzenie jest wyposażone w trzy mikrofony, które rejestrują dźwięk symultanicznie, a następnie łączą go w jedną ścieżkę. Kamera ma gniazdo USB typu C, dzięki któremu ładuje się ok 30% szybciej.

 

Długość pracy baterii jest oczywiście uzależniona od trybu funkcjonowania kamery, w którym aktualnie się znajdujesz. Niestety odnieśliśmy wrażenie, że przy 4k bateria znika dosłownie w oczach. Stan naładowania akumulatorów możesz kontrolować za pomocą diody oraz ikonki stanu naładowania widocznej na ekranie. GoPro Hero 5 to również nowy wymiar w zakresie stabilizacji obrazu.
 

W chmurach i przez apkę

Oczywiście kamerą Hero5 Black możemy również sterować za pośrednictwem aplikacji GoPro i przeglądać zgromadzone materiały bez potrzeby przerzucania ich na dane urządzenie. To znacznie upraszcza tworzenie szybkich klipów wizyjnych ze zrealizowanej akcji. Producent udostępnia swoje oprogramowanie do montażu uzupełnione dodatkowo o dedykowany program do edycji Quick, który praktycznie sam produkuje teledyski. Nagrane za pośrednictwem GoPro Hero5 materiały możemy również wysłać w chmurę bezpośrednio z urządzenia. Ta usługa nosi nazwę „Plus”.

Naszym zdaniem

GoPro Hero5 Black to świetna, zaawansowana technologicznie kamera. Łatwość nawigacji oraz podgląd obrazu zapewniony dzięki dotykowemu ekranowi gwarantuje wygodę użytkowania i sprawia, że tej kamery naprawdę chce ci się używać w akcji dodatkowo bawiąc się ustawieniami. Zastanawiamy się tylko, czy warto dopłacać ponad 450 zł za Hero5 Black w stosunku do modelu Hero5 Session, którym możemy zrealizować praktycznie te same zdjęcia. Nie ma poprawnej odpowiedzi na to pytanie, dobierz więc kamerę do własnych potrzeb!


Cena kamery GoPro Hero 5 Black: 1898 zł

 

 

Tagi

Oceń ten materiał:
Zobacz galerię

Test kamery sportowej GoPro Hero 5 Black

25
zdjęć
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści