-->
Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Porady Stłuczka, wypadek - co zrobić, jak się zachować Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Porady

Stłuczka, wypadek - co zrobić, jak się zachować

Jak się zachować na miejscu wypadku? Co zrobić w tak stresującej sytuacji? Kiedy zabrać pojazdy, a kiedy zostawić? Oto odpowiedzi na te i kilka innych pytań.

Jeśli uczestnicy kolizji nie odnieśli żadnych obrażeń i nie zachodzi wątpliwość co do winy za zdarzenie, nie ma potrzeby wzywania policji. Należy wówczas spisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej, w którym sprawca przyzna się do winy, a przebieg kolizji oraz uszkodzenia pojazdów zostaną dokładnie opisane.

 

W oświadczeniu sprawcy kolizji drogowej powinny znaleźć się również dane osób i pojazdów biorących udział w zdarzeniu. Jeżeli kierujący nie posiadają przy sobie dokumentów pojazdów, można skorzystać z internetowej bazy UFG, gdzie znajdują się szczegółowe dane wszystkich zarejestrowanych w Polsce pojazdów. Znajdziesz tam informacje o badaniach technicznych, ubezpieczeniu i inne, niezbędne podczas przygotowywania oświadczenia.

 

Jeżeli w zdarzeniu nikt nie ucierpiał, należy bezwzględnie usunąć pojazdy z drogi. Za niezastosowanie się do tego wymogu grozi mandat w wysokości 150 zł.

 

Policjantów należy wezwać w dwóch przypadkach. Pierwszy to ten, kiedy w wypadku są ranni lub zabici. Drugi przypadek – kiedy podejrzewamy, że podczas zdarzenia popełniono przestępstwo – na przykład sprawca jest pod wpływem alkoholu. Jeśli w wypadku są osoby poszkodowane, nie wolno ruszać pojazdów uczestniczących w zdarzeniu. Ich ustawienie będzie dla policji ważną informacją przy ustalaniu sprawcy i przebiegu zdarzenia.

 

Bardzo ważną sprawą na miejscu zdarzenia jest zadbanie o bezpieczeństwo – zarówno własne, jak i innych uczestników ruchu. W zależności od sytuacji, kierujący jest zobowiązany włożyć kamizelkę odblaskową (na autostradzie), włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy – na autostradzie i drodze ekspresowej 100 m za pojazdem, poza obszarem zabudowanym 30-50 metrów za pojazdem, na obszarze zabudowanym tuż za pojazdem lub na nim, na wysokości nie większej niż 1 metr.

 

Szczegółowe zasady postępowania w razie zdarzenia drogowego precyzuje w art. 44.ust.1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Kierowca zobowiązany jest do:

 

  • zatrzymania pojazdu, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
  • przedsięwzięcia odpowiednich środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku,
  • niezwłocznego usunięcia pojazdu z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitych lub rannych
  • podania swoich danych personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza samochodu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym jest zawarta umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.

 

Jeżeli w zdarzeniu są ranni lub zabici, kierowca musi ponadto:

 

  • udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać pogotowie ratunkowe i policję,
  • nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku (np. poprzez zatarcie/zniszczenie śladów na miejscu),
  • pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie pogotowia lub policji wymaga oddalenia się – niezwłocznie powrócić na to miejsce.

 

Powiązane materiały

POBIERZ WIĘCEJ
...
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści