-->
Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Artykuły sponsorowane Stabilizatory karku- Czy warto je stosować oraz jak wybrać właściwy? Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Sponsorowane

Stabilizatory karku- Czy warto je stosować oraz jak wybrać właściwy?

Po raz pierwszy stabilizatory karku pojawiły się w świecie wyścigów w elitarnej Formule 1, wraz z rozwojem technologii trafiły do szerszego grona odbiorców. Stabilizatory karku świetnie sprawdzają się na szyjach motocyklistów. Największa popularność zyskały w motocrossie i innych odmianach off roadu, jednak coraz częściej stosują je pasjonaci jazdy po drogach asfaltowych

Od pewnego czasu na torach motocrossowych, jak i na drogach publicznych możemy obserwować narastającą modę na stosowanie stabilizatorów karku. Do niedawna owe ochraniacze był bardzo kosztowne i na ich stosowanie mogli sobie pozwolić jedynie bardziej zamożni motocykliści. Obecnie pojawiły się tańsze alternatywy, więc warto rozważyć zakup swojego pierwszego stabilizatora.


Czym jest stabilizator i do czego służy?

Stabilizatory karku w razie wypadku mają na celu zminimalizować obrażenia odcinka szyjnego kręgosłupa. W momencie upadku głowa motocyklisty może bardzo gwałtownie wygiąć się od naturalnego położenia, co może doprowadzić do bardzo poważnej kontuzji, a nawet do kalectwa. Aby temu zapobiec, inżynierowie wraz z ortopedami opracowali stabilizatory, które znacznie ograniczają możliwość urazu.

 

Stabilizator ma na celu uniemożliwić wychyleniu się głowy poza obszar ruchu dopuszczonego przez anatomię. Nie bez znaczenia jest również fakt, że większość stabilizatorów bardzo dobrze chroni szyje motocyklisty i zabezpiecza ją przed przebiciem przez ostre przedmioty.
 

 

Wideo porównanie jak zachowuje się kręgosłup szyjny ze stabilizatorem i bez niego w chwili wypadku:

Czy stabilizator nie krępuje ruchów?

W zależności od zastosowanego modelu ruch głowy może być nieznacznie ograniczony. Jednak po przejechaniu kilki kilometrów lub okrążeń na torze MX, ograniczenie przestaje być zauważalne.

Czy najdroższy znaczy najlepszy?

Cena ma duży wpływ na jakość oferowanego stabilizatora, jednak często musimy dopłacać za określone cechy produktu takie, jak waga czy design. Warto zastanowić się, co jest nam naprawdę potrzebne i czy warto dopłacać znaczącą sumę dlatego, by ochraniacz był lżejszy o 100g. Gdy większość czasu poruszamy się po mieście, z pewnością nie zrobi to nam różnicy. Markowe produkty są zazwyczaj znacznie droższe od wyrobów mało znanych producentów. Jednak to duże koncerny posiadają laboratoria i mają możliwość testowania swoich produktów. Nabywając tańsze podróbki, kupujecie przysłowiowego kota w worku.

Czy kask musi być przystosowany do współpracy ze stabilizatorem?

 Praktycznie wszystkie nowoczesna kaski off roadowe posiadają dolną płetwę, która ma na celu poprawę współpracy ze stabilizatorem. Jeśli jednak macie nieco starszy lub budżetowy kask, również nie macie się, o co martwić - stabilizator będzie z nim współpracował. Nie ukrywajmy jednak, że najlepszy efekt uzyskamy, gdy konstrukcja kasku jest zaprojektowana z myślą o stabilizatorze.

 

A oto trzy przykładowe stabilizatory w różnych segmentach cenowych:

 

O'neal NX2 Neck Collar

Budżetowy stabilizator o uniwersalnym zastosowaniu. Świetnie sprawdzi się w terenie, jak i na ulicy. Jednak nie oszukujmy się, nie jest w stanie zapewnić tak wysokiego poziomu bezpieczeństwa, jak szkieletowe stabilizatory z górnej półki.

 

Stablilizator oneal nx2Stablilizator oneal nx2Stablilizator oneal nx2Stablilizator oneal nx2


Cena: 125zł
Materiał zastosowany do produkcji: Pianka

 

Moveo Neck Brace Concept
Profesjonalny stabilizator o niskiej wadze (590g) i atrakcyjnym wyglądzie. W tym modelu uzyskano świetny stosunek ceny do oferowanej ochrony. Konstrukcja została wykonana z tworzywa termoplastycznego. Stabilizator ma możliwość spięcia go z ochraniaczem klatki piersiowej oraz posiada duże możliwości regulacji, co pozwoli dobrze go dopasować do własnego ciała. Dostępne są dwa warianty kolorystyczne: czarny oraz biały.

 

Stablilizator oneal moveo neck braceStablilizator oneal moveo neck braceStablilizator oneal moveo neck brace

 

Cena: 799 zł
Materiał zastosowany do produkcji: termoplastyczne tworzywo

 

O'neal Tron
Jeden z najwyższych modeli w O'neal. Jego waga to zaledwie 585g i jest to jeden z najlepszych wyników wśród stabilizatorów dostępnych na rynku. Ochraniacz ma dwie nowe strefy do regulacji wielkości, a jego tylna cześć jest składana, co ułatwia przechowywanie oraz transport. W projektowaniu O'neal Tron brali udział czołowi zawodnicy supercrossu i motocrossu, dzięki czemu jest bardzo wygodny, a możliwość poruszania głową została maksymalnie zoptymalizowana. Dostępne są aż trzy warianty malowań (czarno-biały, czarno-czerwony i wielobarwnym "crank"), więc dopasowanie go do swojego stroju nie będzie problemem. 

 

Stablilizator oneal tronStablilizator oneal tronStablilizator oneal tronStablilizator oneal tron


Cena: 1199 zł
Materiał zastosowany do produkcji: termoplastyczne tworzywo

 

Te i wiele innych stabilizatorów znajdziecie na stronie O'neal polska pod adresem: enduro-cross.pl

...
Oneal tron, zdjęcie: www.oneal.eu Profesjonalne stabilizatory...
Blake Baggett, zdjęcie: www.oneal.eu Stabilizatory karku stały s...
FM Racing, zdjęcie: enduro-cross.pl Najtańsze stabilizatory wyk...
Adam Tomiczek, zdjęcie: moveosafety.com Czołowi polscy zawodnicy ró...
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści