-->
Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Wywiady Spyke - 40 lat tradycji, technologii i innowacji [WYWIAD] Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Wywiady

Spyke - 40 lat tradycji, technologii i innowacji [WYWIAD]

Spyke to firma, która rok temu obchodziła swoje 40-lecie istnienia. Odzież motocyklową z logiem Spyke nosili zarówno zdobywcy motocyklowych mistrzostw świata, jak i globtroterzy i ludzie z pierwszych stron gazet. Po kilku latach nieobecności na nasz rynek wraca ta marka, dodatkowo wspierana przez polskiego inwestora. Rozmawiamy z Silvio Brunnerem, szefem Spyke.

Silvio, wiele firm motocyklowych szczyci się swoją historią, to można powiedzieć taka branżowa tradycja. Może opowiedzieć naszym czytelnikom historię waszej firmy?

 

Tak, masz rację. Firmy motocyklowe są dumne ze swojej tradycji i Spyke nie jest tutaj żadnym wyjątkiem od reguły. Niedawno minęło dokładnie 40 lat od założenia firmy, która powstała w 1978 roku, powołana do życia przez rodzinę Bizotto. Od samego początku jej założyciele byli zafascynowani motocyklizmem i produkowali ubiory skórzane dla użytkowników jednośladów. Zdecydowali, że będą tworzyć historię motocyklizmu i będą robić to najlepiej, jak tylko potrafią.

 

Tylko łatwiej to powiedzieć, niż zrobić…

 

Tak, ale podstawą, by to osiągnąć, było uczestniczenie w wyścigach motocyklowych, które można nazwać poligonem doświadczalnym dla producentów odzieży ochronnej. Stając się częścią sportów motocyklowych firma zaczęła wdrażać nowe rozwiązania, rozwiązywać postawione przed nią problemy, wprowadzać nowe technologie. A doświadczenie z torów wyścigowych przekłada się bezpośrednio na dostarczenie dla klienta końcowego, codziennego motocyklisty, produktu dopracowanego w każdym calu i przede wszystkim zapewniającego bezpieczeństwo. Nie tylko kupując kombinezon wyścigowy, ale także nabywając kurtkę do jazdy miejskiej, spodnie turystyczne, czy letnie rękawiczki, możesz mieć pewność, że wszystkie te artykuły nie powstałyby w takiej formie bez zaangażowania firmy w wyścigi motocyklowe.

 

To chyba też inwestycje w technologię?

 

O tak, Spyke chce być rozpoznawalną marką PREMIUM w segmencie motocyklowym, znaną z najlepszych materiałów i najlepszej jakości. W naszej odzieży nie ma kompromisów. Używamy tylko najlepszych dostępnych produktów i materiałów do produkcji naszej odzieży. Np. suwaki – wszystkie nasze suwaki to produkt firmy YKK, najlepszej na świecie, jeśli oczywiście chodzi o produkcję tych elementów ubioru. Dlaczego mówię o, wydawałoby się tak mało istotnej rzecz jak suwak? Bo to newralgiczne miejsce każdego ubioru – podczas przewrotki bardzo duże siły oddziałują na całą odzież, jeżeli suwak tego nie wytrzyma, nie będziemy bezpieczni mimo najgrubszej skóry, najlepszych materiałów użytych do produkcji odzieży.

 

 

Jacy znani zawodnicy jeździli w kombinezonach Spyke?

 

Spyke to wybór mistrzów, np. niemieckiego championa Dirka Raudiesa – dzięki niemu marka zdobyła swoje pierwsze mistrzostwo świata w  kategorii 125 ccm w 1993 roku. Po tym wydarzeniu bardzo duża liczba znanych zawodników dołączyła do teamu Spyke. Na pewno znacie: Loris Capirossi, Alexandre Barros, Doriano Romboni, Kenny Roberts Jr. – z którym Spyke zdobył mistrzostwo świata w kategorii 500 ccm w 2000 roku, ale także gwiazda wyścigów Andrea Dovizioso, czy jeżdżący w supebike’ach Aaron Slight.

 

Żeby poczuć się jak jeden z nich, mogę kupić kombinezon sportowy Spyke. Powiesz coś więcej o nich?

 

Tak, kombinezony sportowe to cała rodzina 4Race. Jeśli chodzi o skórzane kombinezony sportowe, których naturalnym środowiskiem jest tor wyścigowy, mamy kilka pułapów cenowych. W kombinezonach najistotniejszym parametrem jest wybór odpowiednich materiałów. Mamy 1,2 i 1,3 mm grubości licową skórę bydlęcą, ochraniacze wewnętrzne i zewnętrzne, które są elementami łatwo wymienialnymi – docenią to na pewno osoby często bywające na torze, a więc narażone na przewrotki. Technologia, którą wprowadzamy tworząc nasze produkty, jest zawsze pochodną najcięższych testów. Takim środowiskiem jest na pewno tor wyścigowy, mnóstwo przewrotek, szlifów na asfalcie, jest najlepszą areną testową dla produktów, które w późniejszej fazie trafią do detalicznych odbiorców, do nas, motocyklistów. Dzięki nim będą mogli, nawet mimo przeciwności losu, szczęśliwie wrócić do domu.

 

No właśnie, a co z asortymentem dla, nazwijmy to, zwykłych motocyklistów?

 

To kolekcja Contemporary, czyli sekcja odzieży Urban, która projektowana jest do codziennego użytkowania w dużych miastach. Na samym początku dla południowych rejonów Europy, czyli takich krajów jak Włochy, Hiszpania, Grecja, ale od dawna myślimy już dużo szerzej. W tej chwili pod słowem Urban nie kryją się, tak jak to było kiedyś, tylko skutery. Urban to przemieszczanie się z punktu do punktu na mapie wielkiego miasta także dużymi motocyklami. Nie po to ludzie kupują drogie, wspaniałe motocykle, by na nich źle wyglądać. Chcą czuć się bezpieczni i zadawać szyku na mieście… Pod hasłem Urban kryje się stylowa odzież, która pasuje zarówno na motocykle typu cruiser, naked bike jak i modne bardzo cafe racery. Nasz asortyment musi sprawdzić się podczas codziennych przejazdów dochodzących nawet do kilkuset kilometrów. Nasze ubrania zapewniają bezpieczeństwo, są wygodne i przede wszystkim stylowe – po prostu muszą się podobać i robić wrażenie na mieście.

 

 

A coś dla turysty?

 

To nasz Tourcode. Jeśli myślimy o wycieczce, chcemy przygody. Myśląc o przygodzie, mamy na myśli wyjazd poza miasto – czyli wycieczkę. Wiemy o tym i mamy duży zakres produktów dedykowanych właśnie takim osobom. Pierwszą rzeczą, o której myślimy produkując odzież turystyczną, to oczywiście bezpieczeństwo – zarówno bierne (ochraniacze, materiały odporne na tarcie) jak i aktywne, czyli odblaski i inne elementy pozwalające na zauważenie motocyklisty w każdych warunkach pogodowych. Druga rzecz to wygoda – wiele osób robi dziennie przebiegi w okolicy 1000 kilometrów. Dopasowanie odzieży do ciała to jedno, ale komfort jazdy w zmieniających się warunkach to kolejna, może nawet bardziej istotna rzecz. Nasza odzież turystyczna składa się z trzech warstw. Dobierając je możemy dostosować nasz jeden komplet ubrania do upalnego śródziemnomorskiego lata, przez deszczowe okolice Lyonu, aż po chłodne alpejskie przełęcze – a wszystko to podczas jednego dnia jazdy. Trzecim aspektem w projektowaniu odzieży turystycznej Spyke jest jej wygląd – ta odzież powinna wyglądać atrakcyjnie, modnie, trafiać w gusta ludzi, którzy spędzają w niej całe dnie. Przecież nie chciałbyś wyglądać źle podczas dwutygodniowych, motocyklowych wakacji…

 

W odzieży Spyke chyba się nie da… Silvio, dziękujemy za rozmowę. Czego możemy Ci życzyć?

 

Pracując dla firmy Spyke jestem dumny z tego, że też tworzę motocyklową historię. Chciałbym to robić jak najdłużej…

 

oceń ten materiał:
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści