Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Aktualności z kraju Sokół 1000 skradziony z Muzeum Techniki. Policja umorzyła sprawę Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Z kraju

Sokół 1000 skradziony z Muzeum Techniki. Policja umorzyła sprawę

Podczas, gdy ważyły się losy Muzeum Techniki z jego filii skradziono Sokoła 1000, największy i najbardziej znany przedwojenny motocykl produkowany w Polsce.

Z dostępnych informacji wiadomo, że w wyniku likwidacji Muzeum Techniki kompletna kolekcja polskich motocykli marki Sokół została, na przełomie listopada i grudnia 2016r, przetransportowana i składowana w terenowym oddziale Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Chlewiskach. Narodowe Muzeum Techniki, organ który przejął kolekcję poinformował, że w sierpniu 2017 ze zbiorów został skradziony przedwojenny Sokół 1000.

 

 

Narodowego Muzeum Techniki, po przejęciu zbiorów od NOT obawiając się o bezpieczeństwo eksponatów przetransportowało je do swojej siedziby w Pałacu Kultury i Nauki. Jednocześnie teren w Chlewiskach został objęty dozorem przez zewnętrzną firmę ochroniarską.

 

Co smutne: policja dość szybko umorzyła postępowanie, oczywiście w wyniku nie wykrycia sprawców. Mimo, że pracownicy Narodowego Muzeum Techniki wskazywali, że mogła to być kradzież na zlecenie oraz sami robili rozeznanie na rynku, nie przyniosło to efektów.

 

Istnieją obawy, że części w motocyklu zostaną podmienione i w momencie, kiedy pojawi się oferta sprzedaży tego egzemplarza, nie będzie można udowodnić, że pochodzi z kradzieży. Zagniniony pojazd był w zielonym kolorze wojskowym. Prawdopodobnie wcześniej był też malowany.

 

Czy zobaczymy jeszcze w Narodowym Muzeum Techniki kolekcję w której znajdzie się Sokół 1000? Czas pokaże, biorąc jednak pod uwagę niewielką podaż, astronomiczne ceny zachowanych egzemplarzy i wiecznie pustą kieszeń podobnych placówek, nam wydaje się to mało prawdopodobne.

wznowienie działalności

Na początku 2017 roku zarząd główny Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej, prowadzący Muzeum Techniki, podjął uchwałę o likwidacji placówki. Kilka miesięcy później, w czerwcu 2017 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło, że z inicjatywy ministra kultury doszło do porozumienia z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz władzami Warszawy w wyniku czego powołano Narodowe Muzeum Techniki, którego ekspozycja w tym roku zostanie ponownie otwarta w Pałacu Kultury i Nauki.

 

Muzeum Techniki i Przemysłu NOT istniało od 1955 r., kontynuując tradycje przedwojennego Muzeum Przemysłu i Techniki.

 

Powiązane materiały

POBIERZ WIĘCEJ
oceń ten materiał:
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści