-->
Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Testy Testy kasków motocyklowych Shoei NXR vs. Arai Quantum ST PRO - porównanie kasków premium Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Laboratorium

Shoei NXR vs. Arai Quantum ST PRO - porównanie kasków premium test, opinie i oceny

Arai Quantum ST PRO i Shoei NXR to dwa różne podejścia do kasków nastawionych na sportową turystykę. Widać to w ich wyglądzie, konstrukcji i zastosowanych rozwiązaniach technologicznych. Widać to również w cenie kasków – NXR kosztuje bowiem znacznie mniej, pomimo że również jest kaskiem klasy premium. Czy jednak droższe znaczy lepsze?

Kask Arai Quantum ST PROKask Arai Quantum ST pojawił się na rynku w 2014 roku, a w tym sezonie zadebiutowała wersja PRO. Ten kask to połączenie tego co najlepsze ze świata sportu i turystyki. Jego wygląd może jednak budzić zastrzeżenia, bo w końcu okrągły kask i sport? Okazuje się, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Za stabilizację głowy są odpowiedzialne przetłoczenia i spojlery. Kształt kasku Arai tłumaczy tym, że ma on być zbliżony do naturalnego kształtu głowy.

 

Shoei NXR to następca modelu XR1100, który przez wiele lat królował na rynku średniej klasy kasków sportowo turystycznych. Jego charakterystyczny spojler wokół karku sprawiał, że nie szło go pomylić z żadnym innym kaskiem. Shoei NXR jest zbliżony konstrukcją do swojego poprzednika, ale wspomniany spojler jest bardziej dyskretny. Sam kask wygląda agresywniej niż Arai i widać w nim geny dorosłego GT-Air.

Technologie

Arai Quantum ST Pro jest reklamowany jako bardziej okrągły i mocniejszy od standardowego ST. Producent chwali się, że zastosowana skorupa zewnętrzna jest o 40% mocniejsza niż te wykonane z włókna szklanego. System, który zastosował Arai, to „Super complex Laminate construction” (ScLc). Składa się on z dwóch powłok wykonanych z super włókien i środkowej wykonanej ze specjalnego materiału, który jest mocny i lekki. Całość to autorska konstrukcja Arai i producent nie zdradza szczegółów dotyczących użytych materiałów.

 

Skorupa NXR to z kolei klasyka gatunku. Została wykonana z pięciowarstwowego multikompozytu. W jego skład wchodzą włókna szklane, organiczne oraz 3D. Mają one zapewnić odporność na uderzenia i elastyczność. Do tego dochodzi wypełnienie EPS z materiałów o różnej gęstości, które zapewnia wygodę i bezpieczeństwo.

Wygoda

O wygodę w Shoei NXR dba wnętrze wykonane z trzech różnych typoów materiałów. Dzięki temu poszczególne sekcje wyściółki mają zróżnicowaną fakturę i miękkość. Wnętrze NXR jest bardzo wygodne i miłe w dotyku. Zastosowano w nim również zaślepki akustyczne, które mają za zadanie redukować hałas. W obrębie uszu znalazło się miejsce na zestaw głośnomówiący CARDO SHO-1 stworzony specjalnie dla kasków Shoei przez producenta kultowych zestawów Scala Rider. Użytkownicy okularów korekcyjnych docenią specjalne wgłębienia w poduszkach policzkowych. Oczywiście całą wyściółkę można wyjąć i wyprać.

 

W Arai Quantum ST Pro producent poszedł tym samym tropem. Mamy wypełnienie o różnym stopniu miękkości i zróżnicowanej fakturze. Dzięki temu wyściółka jest wygodna i nie podrażnia skóry. Oprócz tego zastosowano Facial Contour System, dzięki czemu kask jeszcze lepiej dopasowuje się do twarzy. Podobnie jak Shoei, Arai zadbał o użytkowników okularów i osoby korzystające z zestawów głośnomówiących. Całość można wyjąć i wyprać.

Wizjer

W przypadku Shoei NXR mamy wizjer CWR1, który jest następcą modelu CW1. Początkowo ciężko dostrzec w nim różnicę, ale kiedy spadnie deszcz, łatwo zobaczyć, że nowy wizjer odprowadza krople wody. Nie wynika to jednak z jego kształtu, a prawdopodobnie z zastosowania warstwy „niewidzialnej wycieraczki”. Wizjer CWR1 ma również nowy mechanizm wypinania szybki i ograniczniki do montażu pinlocka. Z racji swojego przeznaczenia kask zapewnia bardzo dobre pole widzenia zarówno na motocyklach miejskich jak i sportowych, na których pozycja kierującego jest pochylona. Kask NXR nie ma blendy i dzięki temu jest lżejszy od swojego konkurenta. Do ochrony przed słońcem można użyć wizjera fotochromatycznego z oferty Shoei, który ściemnia się pod wpływem światła słonecznego. To tegoroczna nowość, którą już testowaliśmy. Poniżej na zdjęciu z lewej widać wyraźnie przyciemniony pod wpływem słońca wizjer.

 

Kask Shoei NXR z wizjerem fotochromatycznym  Kask Shoei NXR z wizjerem fotochromatycznym

 

Zobacz: Szyba fotochromatyczna do kasku Shoei NXR [wideo]

 

Wizjer w Arai Quantum ST Pro jest przystosowany do montażu pinlocka. Arai zastosował tu nie tylko ograniczniki boczne, ale również w górnej części wizjera, dzięki czemu pinlock jest prosty w montażu. Oprócz tego Quantum ST w wersji Pro jest wyposażony w blendę. Nie byłoby w tym nic niezwykłego gdyby nie fakt, że jest to blenda zewnętrzna. Dzięki temu wewnątrz skorupy nie powstają luki  i nie ma konieczności montażu mechanizmu wizjera wewnątrz kasku. Plusem jest tutaj poprawa bezpieczeństwa i możliwość demontażu blendy. Dużym minusem takiego rozwiązania jest to, że podczas przejażdżki po mieście w ciepły dzień nie można osłonić oczu blendą i zostawić wizjera w pozycji otwartej. Blendę można w intuicyjny sposób zdemontować.

 

Warto jednak podkreślić, że w kasku Shoei, który ma blendę wewnętrzną, zastosowano inne rozwiązanie. Dzięki przesunięciu części wypełnienia EPS zapewnia on również maksymalne bezpieczeństwo.

Wentylacja

Shoei NXR posiada system wentylacji kanałowej. Powietrze jest wprowadzane przy pomocy trzech wlotów powietrza w części z trzypoziomową przesłoną w części czołowej oraz wlotu w części szczękowej. Nieświeże i gorące powietrze jest usuwane przy wykorzystaniu efektu podciśnienia i wydostaje się przy pomocy czterech wylotów umieszczonych z tyłu kasku.

 

Arai Quantum ST Pro również posiada trzy wloty w części czołowej. Są one mniejsze i każdy ma oddzielną regulację, ale można je tylko albo całkowicie otworzyć albo całkowicie zamknąć. Oprócz tego kask wyposażono w duży wlot szczękowy. Z tyłu znajduje się aż pięć wylotów powietrza - dwa na górze, dwa po bokach w dolnej części kasku i jeden przy karku.

 

Rozwiązanie Shoei jest bardziej wydajne dzięki szerszemu polu działania i ma bardziej precyzyjną regulację.

Wygłuszenie i aerodynamika

Shoei NXR jest bardzo dobrze wytłumionym kaskiem. Dzięki wkładkom na uszy podróż z prędkościami autostradowymi jest bardzo komfortowa. Do tego dochodzi świetna aerodynamika, z której słynie Shoei. Nawet przy dużych prędkościach próżno o turbulencje i zawirowania.

 

Arai Quantum ST Pro jest wymieniany jednym tchem wraz z innymi „królami ciszy”. Oprócz tego ma zaskakująco wysoki poziom aerodynamiki i nie przeszkadza tutaj ani jego okrągły kształt, ani podniesiona blenda. Kształt kasku nie wskazuje na dobre zachowanie w trakcie jazdy, ale w praktyce nie pozostawia ono wiele do życzenia.

 

Shoei NXR i Arai Quantum ST Pro różnią się ceną, wyglądem i technologią wykonania. Zapewniają jednak podobny poziom bezpieczeństwa, komfortu, ciszy i aerodynamiki. Doskonała wentylacja, świetna aerodynamika sprawiają, że NXR jest mocnym punktem na sklepowych półkach. Jeżeli komuś brakuje blendy, to może zastosować wspomniany wcześniej wizjer fotochromatyczny, który jest wygodniejszym rozwiązaniem.

Ceny:

Shoei NXR - 1899-2399 zł.

Arai Quantum ST PRO - 2549-2799 zł.

 

Zobaczmy wideo, jak działa wizjer fotochromatyczny:

 

Tagi

Oceń ten materiał:
Zobacz galerię

Shoei NXR vs. Arai Quantum ST PRO - dwa kaski premium

28
zdjęć
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści