Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Biznes Rosjanie z udziałami w Pirelli Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Biznes

Rosjanie z udziałami w Pirelli

Rosyjski gigant nafotwy Rosneft stał się właścicielem 13,1% udziałów we włoskiej spółce Pirelli.

Jak do tego doszło? Grupa inwestycyjna Lauro61/Camfin uległa rozwiązaniu i została przekształcona w nową firmę. Połowę udziałów tej firmy będzie posiadał Rosneft, a druga połowa będzie należeć do prywatnego inwestora - Clessidra SGR SpA. Lauro61/Camfin było właścicielem 26,19% udziałów w Pirelli.

Dzięki tej operacji Rosneft będzie zarządzał firmą Pirelli wspólnie z bankami Intesa i UniCredit oraz innymi inwestorami. Rosneft współpracuje z Pirelli od 2012 roku. Wtedy to wyroby włoskiego producenta trafiły na rosyjski rynek poprzez sieć detaliczną Rosneftu. Oprócz tego Pirelli ma w Rosji dwie fabryki opon. Oprócz tego w Armenii włoska marka produkuje kauczuk syntetyczny, a surowce dostarcza Rosneft.

Cała operacja przejęcia udziałów ma kosztować Rosneft około 500 milionów euro, a oprócz tego rosyjski gigant przejmie też długi Pirelli w wysokości 250 milionów euro. Decyzja odbiła się negatywnie na kursie akcji, ponieważ ten spadł o 3,7% do 11,6 euro. Wcześniej cena akcji była ustalona na 12 euro.  Przejęciu przez Rosneft udziałów w Pirelli z pewnością nie sprzyja obecny konflikt pomiędzy Rosją i Ukrainą.

Autor: Wojciech Grzesiak

Tagi

oceń ten materiał:
Opony motocyklowe Pirelli Opony motocyklowe Pirelli
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści