Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Porady Rejestracja motocykla 2017/2018: Jak przerejestrować używany motocykl kupiony w Polsce? Jakie koszty? Jakie dokumenty potrzeba? Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Porady

Rejestracja motocykla 2017/2018: Jak przerejestrować używany motocykl kupiony w Polsce? Jakie koszty? Jakie dokumenty potrzeba?

Znalezienie odpowiedniego dla siebie motocykla używanego to najtrudniejszy etap całego procesu zakupu. Formalności związane z jego przerejestrowaniem bywają uciążliwe czasowo, ale są już dosyć proste. Oczywiście pod warunkiem, że wraz z maszyną otrzymaliśmy komplet potrzebnych dokumentów.

Jakich dokumentów potrzebuję do przerejestrowania motocykla kupionego w Polsce?

 

1. Umowa kupna-sprzedaży- umowa podpisana ze sprzedającym to podstawowy dokument, który potwierdza przeniesienie na nas prawa własności pojazdu. Zawierając transakcję i wypisując taką umowę nie należy się śpieszyć, zwłaszcza jeśli jesteśmy daleko od domu. Wpisujemy tam bardzo dokładnie wszystkie dane z dowodów osobistych i dowodu rejestracyjnego pojazdu. Lepiej poświęcić na to więcej czasu, niż później z kwitkiem odejść od okienka w wydziale komunikacji, bo pani dopatrzyła się np. różnic w numerach VIN. Umowę przygotowujemy w dwóch egzemplarzach, każdy musi być podpisany przez obie strony transakcji - kupującego i sprzedającego. Sprzedający powinien w ciągu 30 dni udać się ze swoim egzemplarzem umowy do swojego wydziału komunikacji i wyrejestrować pojazd. I jeszcze jedno - wpisując w odpowiednią rubrykę kwotę, za jaką nabyliśmy motocykl, warto trzymać się prawdy. Fałszywe zaniżanie ceny nic nam nie da - o czym dalej.

 

Może się również zdarzyć, że używany motocykl kupimy z komisu lub salonu, gdzie np. poprzedni właściciel zostawił go w rozliczeniu. Jeżeli taki przedsiębiorca przyjął pojazd, ale nie zarejestrował go na siebie, musimy bardzo dokładnie zebrać umowy potwierdzające kolejne transakcje, określające w jaki sposób pojazd przechodził z rąk do rąk. Bardzo ważne, by były to oryginały lub kopie potwierdzone notarialnie. Zwykłe ksero w przypadku skrupulatnych urzędników może oznaczać odrzucenie wniosku o rejestrację i miesiące stracone na poszukiwaniu poprzedniego właściciela.

 

2. Karta pojazdu- dokument zawierający historię prawną pojazdu - kolejnych właścicieli oraz ewentualne zastawy bankowe, jakim podlega lub inne ograniczenia w prawie własności. Powinien go mieć każdy pojazd zarejestrowany na terenie Polski po 1 lipca 1999 roku. W przypadku motocykli nowych, wystawia go producent lub importer. W razie jego braku warto być bardzo ostrożnym przy zakupie. Wydanie wtórnika to kłopotliwe formalności, a być może sprzedający wcale go nie zgubił, tylko próbuje ukryć niewygodne fakty, np. zajęcia komornicze czy wręcz pochodzenie pojazdu z kradzieży. Najlepiej więc zażądać od sprzedającego wyrobienia wtórnika przez niego, jeszcze przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży.

 

3. Druk PCC-3- dokładna nazwa tego dokumentu to “Deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych”. Przepisy skarbowe wymagają, by od każdej umowy kupna-sprzedaży pojazdu o wartości ponad 1000 zł odprowadzony był podatek w wysokości 2% ostatecznej ceny zakupu, wpisanej na umowie. Ze skarbówką raczej nie zadzieramy, więc warto pamiętać o trzech rzeczach:

 

-       Zwyczajowo podatek ten opłaca osoba kupująca, natomiast nie jest to sztywna zasada, wynikająca z przepisów. Zapis o tym, po której stronie jest obowiązek zapłaty powinien znaleźć się w treści umowy.

-       Na złożenie deklaracji PCC-3 mamy tylko 14 dni od daty zakupu, powinna być to więc pierwsza czynność, którą podejmiemy na drodze do przerejestrowania motocykla. Opóźnienie skutkuje karą w wysokości 100 zł, która będzie z czasem rosła.

-       Nie warto kombinować z zaniżaniem kwoty na umowie, aby zapłacić niższy podatek. Urzędnicy dysponują aktualnymi danymi Eurotaxu, dotyczącymi średnich cen poszczególnych roczników i w razie ewidentnego przekrętu mogą użyć kwoty z tabelki, która będzie zazwyczaj wyższa, niż to co realnie zapłaciliśmy. Warto kierować się zdrowym rozsądkiem.

 

4. Dowód rejestracyjny- dotychczasowy dowód rejestracyjny, który otrzymamy razem z pojazdem. Poświadcza on również aktualność obowiązkowych badań technicznych.

 

5. Aktualne potwierdzenie umowy zawarcia ubezpieczenia OCpojazdu - do wglądu dla urzędnika rejestrującego pojazd.

 

6. Dowód osobisty- podstawowy dokument przy czynnościach urzędowych, potwierdzający naszą tożsamość i prawo do w/w czynności.

 

 

Jak wygląda procedura przerejestrowania motocykla?

 

Jeśli skompletowaliśmy wszystkie potrzebne dokumenty, standardowa droga po urzędach wygląda następująco:

 

  1. Udajemy się do urzędu skarbowego, właściwego dla naszego miejsca zamieszkania (do 14 dni od zakupu pojazdu). Składamy tam deklarację PCC-3, opłacamy podatek i pobieramy stosowne zaświadczenie.
  2. Do 30 dni od transakcji z dowodem osobistym, umową (lub umowami) kupna-sprzedaży, kartą pojazdu, zaświadczeniem o zapłaceniu podatku, dowodem rejestracyjnym, potwierdzeniem OC i dotychczasową tablicą udajemy się do swojego Wydziału Komunikacji, gdzie dodatkowo dostaniemy do wypełnienia wniosek o rejestrację pojazdu. Warto tu zaznaczyć, że w większości miast urzędy te przeżywają oblężenie, więc warto tam wcześniej zadzwonić i spytać o system kolejkowy. Najczęściej trzeba pojechać z samego rana i pobrać numerek - cała procedura trwa od godziny do kilku, więc dzienna liczba obsługiwanych petentów może być ograniczona. Ważną czynnością jest wyczyszczenie tablicy rejestracyjnej - brudnej mogą nam nie przyjąć. W urzędzie będziemy musieli również wnieść opłatę za wydanie dowodu i ewentualnie nowej tablicy.
  3. Jeśli przedstawione dokumenty nie wzbudzą wątpliwości urzędnika, od ręki otrzymamy nową tablicę (lub dotychczasową, z nową nalepką legalizacyjną, jeśli pojazd pochodzi z tego samego miasta) i tymczasowy, tzw. “miękki” dowód rejestracyjny, z którym będziemy jeździć do czasu odebrania stałego. Ważność tymczasowego dowodu rejestracyjnego to 30 dni, ale zazwyczaj urząd uwija się szybciej z wystawieniem stałego i kontaktuje się z nami z informacją o możliwości odbioru.

 

Ile kosztuje przerejestrowanie motocykla?

 

Cała ścieżka dotycząca przerejestrowania motocykla wiąże się również z konkretnymi kosztami. Skupimy się wyłącznie na ustalonych opłatach urzędowych, choć dodatkowym i poważnym kosztem może być chociażby dwukrotny dojazd do naszego Wydziału Komunikacji, zwłaszcza jeśli mieszkamy daleko od miejsca zameldowania. Pierwsze złotówki zostawiamy w Urzędzie Skarbowym, gdzie jak napisaliśmy wcześniej, płacimy 2% podatku od kwoty zakupu motocykla. Koszty w Wydziale Komunikacji zależą od tego, czy pojazd zarejestrowany był wcześniej w naszym mieście lub powiecie. Jeśli tak, to nie ma potrzeby wymiany tablicy rejestracyjnej i płacimy 81 zł - jest to koszt wydania tymczasowego i stałego dowodu rejestracyjnego oraz nowych znaków legalizacyjnych na tablicę. Jeśli zachodzi potrzeba wydania nowej tablicy rejestracyjnej, koszt operacji wzrasta do 121,50 zł (tablica + opłata ewidencyjna). Dodatkowo, jeśli zagubiona została karta pojazdu, należy wyrobić jej wtórnik. Kosztuje to 75 zł.

 

Jeśli nie mamy możliwości osobistego załatwienia spraw związanych z przerejestrowaniem motocykla, możemy wystawić pisemne upoważnienie komuś, kto zrobi to za nas. jeśli będzie to członek najbliższej rodziny - współmałżonek, rodzeństwo, rodzice, dzieci, wtedy nie ponosimy dodatkowych kosztów. Jeśli natomiast chcemy poprosić o to znajomego spoza rodziny, należy wnieść opłatę skarbową w wysokości 17 zł.

 

 

...
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści