Rajd Katyński – po raz dziesiąty na Wschód - Motogen.pl

W sobotę, 28 sierpnia, o godzinie 10.00 z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie wyruszy X Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.

W tym roku trasę 6000 km pokona ponad 120 motocyklistów z całej Polski i z zagranicy. Rajd Katyński potrwa 3 tygodnie i zakończy się 18 września. Motocykliści wszystkich serdecznie zapraszają na uroczystość rozpoczęcia X Rajdu. Organizatorem Rajdu jest Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.

Tegoroczna trasa przebiegać będzie przez Litwę, Białoruś, Rosję, Ukrainę i Polskę, przez następujące miasta: Sokółka–Wilno–Kopciowo–Koniuchy–Ponary–Zułów–Oszmiana–Bogdanowo–Mińsk (Kuropaty)–Mohylew–Katyń–Kłuszyn–Miednoje–Moskwa–Kursk–Charków–Kijów (Bykownia)–Żytomierz–Berdyczów–Winnica–Bar–Kamieniec Podolski–Chocim–Jazłowiec–Huta Pieniacka (I Motocyklowy Zlot w Hucie Pieniackiej)–Lwów–Żółkiew–Warszawa (zakończenie rajdu).

’Już po raz dziesiąty jedziemy na Wschód, aby spotkać się z żyjącymi tam Polakami, straszliwie doświadczonymi przez historię, którzy tak jak i my ogromnie kochają Polskę i tęsknią za nią. Chcemy oddać hołd pomordowanym na Wschodzie Polskim Bohaterom; odwiedzić miejsca dla nas – Polaków – najważniejsze, a wśród nich: Katyń, Miednoje, Kuropaty, Bykownię, a także Hutę Pieniacką na Ukrainie, wioskę, której mieszkańców lutym 1944 roku wymordowały oddziały UPA i SS Galizien. Tam zorganizujemy pierwszy zlot motocyklowy, aby symbolicznie na jeden dzień miejsce to ożyło’ – powiedział Wiktor Węgrzyn, komandor Rajdów Katyńskich, ich pomysłodawca i organizator.

X Rajd jest wyjątkowy nie tylko pod względem czasu trwania i rekordowej liczby uczestników, ale i ze względu na dodatkowe, niezwykle ważne miejsce na trasie – teren lotniska Siewiernyj pod Smoleńskiem, gdzie 10 kwietnia br. miała miejsce katastrofa samolotu prezydenckiego. Motocykliści złożą tam wieniec i oddadzą hołd tym, którzy zginęli. Stamtąd pojadą na groby polskich oficerów pomordowanych w katyńskim lesie.

X Rajd Katyński, jak co roku, rozpocznie uroczystość przygotowana przez Garnizon Warszawski Wojska Polskiego. Wyjeżdżających pożegna ks. Stanisław Żarski, Administrator Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, a towarzyszyć im będą bliscy osób pomordowanych na Wschodzie oraz Powstańcy Warszawy. W tym roku w Rajdzie Katyńskim udział weźmie rekordowa liczba uczestników. Na trzytygodniowy wyjazd zdecydowało się 127 osób, większość z nich pojedzie po raz pierwszy.
 

’Jadę z kilku powodów. Jednym z nich jest ogromna chęć odwiedzenia miejsc na stałe już związanych z Polską, aby tam być, uścisnąć dłonie naszych rodaków, zobaczyć jak mieszkają, wysłuchać ich opowieści o życiu i wspomnień o Polsce’ – powiedział Wojciech Grzelakowski, który pojedzie na Suzuki Intruder M800. – 'Poza tym Rajd daje poczucie choćby w małym stopniu spłacenia długu wdzięczności względem rodaków, którzy pozostali tam, na Wschodzie, na zawsze. Ma się też wrażenie, że ponad 100 motocykli z powiewającymi biało-czerwonymi flagami daje poczucie przynależności narodowej’ – dodał Wojciech.
 

Są jednak tacy uczestnicy, dla których X Rajd Katyński jest kolejnym, w którym biorą udział:

’To jest mój piąty sezon wspólnych wypraw wraz z przyjaciółmi ze Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Dwukrotnie przejechałem całą trasę Rajdu Katyńskiego i dwa razy odprowadzałem motocyklistów na jej części. W tym roku chcę jeszcze raz przeżyć wzruszenia, jakich doświadczyłem podczas wcześniejszych wyjazdów na Wschód. Odwiedzić groby zamordowanych w Katyniu, Miednoje, Charkowie czy Bykowni, ale też spotkać mieszkających na Kresach ludzi. A ludzie żyjący tam, mimo bardzo trudnych warunków bytowych, są piękni, o otwartych sercach i szczerych duszach’ – powiedział Jarosław Barszczewski, jadący motocyklem Yamaha XJR 1300.
 

Ważnym punktem Rajdów Katyńskich jest pomoc Polakom na Wschodzie, w tym polskim dzieciom i ich opiekunom.
 

’Tradycyjnie podczas Rajdów Katyńskich staramy się pomóc Polakom mieszkającym na Wschodzie, wieziemy ze sobą pomoce szkolne, zabawki, słodycze, ale przede wszystkim polską literaturę. Dzięki tym książkom nasi rodacy mają kontakt z polskim językiem, a to dla nich niezwykle ważne. Każdy najmniejszy nawet polski akcent, naszywkę, znaczek traktują jak relikwię. Powiewające przy naszych motocyklach polskie flagi są dla nich prawdziwie wzruszającym widokiem’ – powiedział komandor Wiktor Węgrzyn.
 

X Rajd Katyński zakończy się 18 września, ale oficjalna uroczystość powitania motocyklistów odbędzie się w sobotę, 2 października, o godzinie 12.00 na Placu Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Wcześniej, o godzinie 10.00, odprawiona będzie msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej 13/15.
 

Szczegółowe informacje o Stowarzyszeniu znajdują się na stronie internetowej www.rajdkatynski.net.