Rajd Dakar 2010 – pierwszy etap za nami - Motogen.pl

Pierwsze emocje już za nami. Świetny start zaliczył Jakub Przygoński, który uplasował się na siódmym miejscu w klasyfikacji.

Rajd Dakar 2010 ruszył na dobre. Za nami pierwszy etap zmagań z tegoroczną trasą. Nie obyło się jednak bez drobnych problemów. Organizatorzy musieli nieco zmienić planowany przebieg wyścigu. Odcinek został skrócony ze względów bezpieczeństwa.

Tegoroczny Dakar rozpoczął sie od niemałej niespodzianki. Zwycięzcą pierwszego dnia został David Casteu, dosiadający motocykla marki Sherco. Francuz, startujący z trzeciej pozycji, uzyskał najlepszy czas przejazdu, jednak różnica między nim a drugim Cyrilem Despres wynosi zaledwie 3 s. Jako trzeci na mecie odcinka zameldował się Marc Coma ze stratą zaledwie 12 s do prowadzącego. Szybki pierwszy OS okazał się także bardzo dobry dla debiutującej w Rajdzie Dakar Aprilii. Dosiadający maszyny z Noale, Lopez uzyskał piąty czas. Będzie to bardzo dobre miejsce do ataku na wyższe pozycje. Wygląda na to, że włoskie motocykle całkiem nieźle poczuły się na bezdrożach Argentyny. Zapowiada się zatem bardzo ciekawa rywalizacja.

Bardzo cieszymy się również z pierwszego występu Polaków. Odcinek z Colon do Cordoby okazał się wyjątkowo udany dla Jakuba Przygońskiego. Zawodnik zdołał wywalczyć świetne, siódme miejsce. Pozostali członkowie Orlen Team zakończyli zmagania tego dnia poza pierwszą dwudziestką. Jacek Czachor był 23., a Marek Dąbrowski dojechał na 30. pozycji. Dosiadający Hondy w barwach Radio Zet Dakar Team, Krzysztof Jarmuż zakończył ten odcinek z 48 lokatą. Krzysztof jednak bardzo lubi trudne i wymagające trasy, najpewniej zatem zawodnik zacznie piąć sie w górę klasyfikacji kiedy tylko Dakar dotrze na pustynię.

W klasyfikacji quadów po pierwszym OS-ie prowadzi natomiast Marcos Patronelli. Wielokrotny zwycięzca Dakaru, Czech, Josef Machacek, traci do niego 39 s. Jadący w biało-czerwonych barwach Rafał Sonik, który prowadził przez większość pierwszego dnia, uplasował się ostatecznie na ósmej pozycji.

Przebieg drugiego odcinka, na który dzisiaj wyjadą zawodnicy, również został zmieniony ze względów bezpieczeństwa. Kierowcy motocykli i quadów pojadą inną trasą niż samochody. Zawodnicy dosiadający jednośladów oraz quadowcy będą mieli do pokonania 626 km. Odcinek specjalny będzie miał długość 294 km. Meta została zlokalizowana w miejscowości La Rioja.