Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Aktualności z kraju Przepisy: Czy mamy prawo nagrywać policjanta? Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Z kraju

Przepisy: Czy mamy prawo nagrywać policjanta?

Do niedawna policjanci czuli się bezkarni. Nie było możliwości zarejestrowania sposobu i przebiegu kontroli drogowej lub interwencji wykonywanej przez funkcjonariusza policji. Za sprawą coraz bardziej rozwijającej się technologii smartfonów, praktycznie każdy dysponuje możliwością nagrania działań funkcjonariuszy. Tylko, czy jest to legalne?

Nagrywanie

 

Nagrywanie w Polsce jest legalne. Aktualnie nie ma żadnych przepisów zabraniających nagrywania policjanta wykonywującego czynności służbowe. Bez względu czy osoba nagrywająca jest osobą prywatną, czy np. wykonuje to służbowo (dziennikarz z legitymacją prasową itp.).

 

 

źródło: policja.pl

 

 

Wszelkie próby zastraszania przez policję czy wystawiania mandatów spowodowanych rejestracją przebiegu zatrzymania są bezprawne, o ile nie utrudniają pracy funkcjonariuszy bądź nie przeszkadzają w wykonywaniu czynności służbowych. Czyli np. nie możemy odmówić okazania dokumentów, powołując się na to, że taka czynnośc przeszkadza nam w nagrywaniu. Nie możemy także np. utrudniać przejazdu radiowozu, bo właśnie rejestrujemy jego przejazd.

 

Oczywiście interpretacja tych sytuacji bardzo często może być niejdenoznaczna, ale przyjmijmy, że nagrywając nie możemy w żaden sposób przeszkadzać funkcjonariuszom w wykonywaniu obowiązków służbowych.

 

Z drugiej strony, policjant nie ma prawa przerywać Wam nagrania lub ukarać za to mandatem. A jeśli będzie próbował - spytajcie go o podstawę prawną - nie poda, gdyż w polskim prawie obecnie takie nie istnieją.

Publikacja

 

Osobną sprawą jest upublicznienie takich nagrań. Bez zgody osób nagranych, jest to nielegalne i grozi sankcjami prawnymi. Często nie wystarczy zmiana głosu lub zamazanie twarzy funkcjonariusza.

Zmiana prawa

Dużo się mówi o zmianie prawa w tej kwestii. Najprawdopodobniej wszyscy policjanci będą wyposażeni w rejestratory swoich działań. Na żądanie osób zatrzymanych lub kontrolowanych będą musieli udostępnić nagrania swojej pracy. Kiedy to jednak nastąpi - brak na razie informacji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

oceń ten materiał:
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści