Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Porady Przekroczenie prędkości - jak zachować prawo jazdy? Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Porady

Przekroczenie prędkości - jak zachować prawo jazdy?

Ponad dwa lata temu wprowadzono przepis zezwalający policjantom na zatrzymanie prawa jazdy kierowcy, który w terenie zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość o 50 km/h. W efekcie nie ma chyba osoby, w środowisku której ktoś znajomy nie stracił prawa jazdy na trzy miesiące. Czy tak musiało być?

Uprzedzając komentarze nie popieramy jazdy niezgodnej z przepisami ruchu drogowego - przekraczanie prędkości może skończyć się zarówno dla prowadzącego jak i otoczenia tragicznie.

 

 

Kwestia dyskusyjną są jednak miejsca i formy dokonywania pomiarów, sporo mówi się także o mocnych rozbieżnościach pomiędzy urządzeniem pomiarowym, podawaną przez nie prędkością a stanem faktycznym, szczególnie w przypadku radarów Iskra.

W związku z tym mamy pewne rady, jak doprowadzić do sytuacji, w której policja nie zabierze Wam prawa jazdy, jeśli przekroczyliście prędkość o 50km/h.

 

Dotychczas wystarczyło po prostu nie okazywać dokumentu. Luka prawna nie pozwalała zabrać ani policjantowi, ani urzędowi dokumentu, który de facto nie był fizycznie wraz z kierowcą. Oczywiście mogło to skutkować dodatkowym mandatem, ale prawo jazdy pozostawało z kierowcą. Niestety, ową lukę załatano.

 

Na szczęscie jest jeszcze jedna możliwość - w czerwcu 2017 znowelizowano Kodeks Postępowania Administracyjnego, którego zapis 81a KPA mówi o tym, że wszelkie wątpliwości należy rozstrzygać na korzyść oskarżonego. Dołączając do tego fakt, że policyjne urządzenia pomiarowe posiadają błąd do 3%, oznacza to, że poruszając się w terenie zabudowanym do 102 km/h musicie odwoływać się od decyzji o zabraniu prawa jazdy. Jest duża szansa, że sąd rozpatrzy sprawę na Waszą korzyść - wynik jest w granicy błędu pomiarowego a co za tym idzie, mogliście przekroczyć prędkość nie o 50 a o 49km/h, co automatycznie oznacza mandat bez utraty prawa jazdy.

 

Mimo to, sugerujemy rozsądek i dostosowanie się do obowiązujących przepisów.

 

 

Powiązane materiały

POBIERZ WIĘCEJ
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści