Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Akcesoria motocyklowe Prosto z MotoGP na ulicę - system poduszek powietrznych Alpinestars Tech- Air Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Akcesoria

Prosto z MotoGP na ulicę - system poduszek powietrznych Alpinestars Tech- Air

Najwyższy model kasku renomowanej firmy ze skorupą z włókien szklanych lub węglowych, skórzany kombinezon, a pod nim ochraniacz pleców i klatki piersiowej, porządne, wysokie motocyklowe buty oraz rękawiczki ze wszystkimi ochraniaczami, uszyte ze skóry płaszczki i kangura - czy można zrobić coś więcej, by czuć się jeszcze bezpieczniej na motocyklu? Okazuje się, że tak. Poznajcie system poduszki powietrznej dla motocyklisty Alpinestars Tech- Air.

Co to jest Tech- Air?

 

Alpinestars Tech-Air to najnowocześniejszy system ochrony zdrowia i życia motocyklistów, zarówno tych jeżdżących na motocyklach szosowych, jak i torowych. Rozwiązanie to zapewnia najwyższy stopień ochrony tułowia dzięki systemowi poduszek powietrznych chroniących plecy, ramiona, klatkę piersiową i nerki. Tech-Air to pierwszy na świecie samowystarczalny, w pełni autonomiczny system poduszek powietrznych, który chroni kierowcę, niezależnie od tego, jakim motocyklem się porusza. Należy podkreślić, że do działania tego systemu nie są potrzebne żadne inne zewnętrzne urządzenia lub czujniki, które trzeba instalować na konkretnym jednośladzie. Łatwość użycia systemu Tech-Air to również brak konieczności jakiejkolwiek innej konfiguracji - wystarczy prawidłowy montaż wewnątrz odzieży przystosowanej do współpracy z kamizelką Alpinestars Tech-Air.

 

Ulica czy tor?

 

System Tech-Air jest wbudowany w kamizelkę z przewiewnej siatki, a sama kamizelka z kolei doskonale integruje się z dedykowanymi modelami odzieży ochronnej Alpinestars. W ofercie występują dwa rodzaje

kamizelek z systemem Tech-Air:

 

Tech-Air Race Airbag System przeznaczona jest do jazdy sportowej po torach wyścigowych i współpracuje z jednoczęściowymi kombinezonami skórzanymi: GP PRO, MISSILE, GP TECH V2 (oraz sportową kurtką o tej samej nazwie - GP Tech V2 Tech Air).

 

Do jazdy codziennej po drogach publicznych przeznaczona jest kamizelka Tech-Air Street Airbag System dedykowana do kurtek skórzanych: GP Tech, Missile, Charlie oraz do kurtek tekstylnych: Big Sur Gore-Tex Pro, Revenant Gore-Tex Pro, Valparaiso Drystar, Viper oraz modelu dla kobiet - Stella Valparaiso Drystar.

 

Jak to jest zbudowane?

 

Całość systemu Tech-Air tworzy kamizelka wraz z dedykowaną odzieżą ochronną Alpinestars – kurtką lub kombinezonem. Kamizelka wyposażona jest m.in. w poduszki powietrzne, dwa zbiorniki ze sprężonym gazem, 4 czujniki (trzy akcelerometry i jeden żyroskop), wodoodporny moduł sterujący, panel z diodami LED oraz akumulator zasilający cały system. Kamizelka, zamontowana w dedykowanej kurtce, aktywuje się samoczynnie po zapięciu suwaka, w którym umieszczony jest czujnik (wersja torowa systemu Tech-Air jest w pełni gotowa do działania po przekroczeniu prędkości ok. 30 km/h, poniżej tej prędkości istnieje możliwość nie zadziałania systemu). Na rękawie odzieży ochronnej, współpracującej z systemem, znajduje się mini panel z diodami kontrolnymi, informującymi o statusie systemu oraz o stanie baterii, której pełne naładowanie zapewnia 25 godzin ciągłej pracy. Warto wiedzieć, że już 1 godzina ładowania zapewnia 4 godziny gotowości systemu w czasie jazdy.

 

Najwiekszą różnicą między systemem torowym a ulicznym jest to, że poduszka wersji race podczas przewrotki napełniana jest sprężonym powietrzem tylko z jednego zbiornika, zostawijąc drugi na kolejne zdarzenie. To czyni wersję torową systemem dwurazowego użytku, w przeciwieństwie do jednorazowego systemu ulicznego.

 

- Tech-Air powstał w wyniku wielu lat intensywnych badań zapoczątkowanych już w 2001 roku, tysięcy mil testów drogowych, wielu symulacji komputerowych oraz oczywiście pełnych testów zderzeniowych – mówi Michał Koza, brand manager marki Alpinestars w Polsce - System wykorzystuje zaawansowany algorytm wykrywający bezpośrednie zagrożenie zwykle w czasie od 30 do 60 milisekund. Do pełnego napełnienia poduszek powietrzem potrzeba jedynie kolejnych 25 milisekund dla wersji drogowej oraz 45 w wersji torowej. Ciekawostką jest to, że mrugnięcie ludzkiego oka trwa około 120 milisekund – uzupełnia ekspert.

 

System Tech-Air zapewnia ochronę także gdy kierowca znajduje się na postoju i zabezpiecza go np. przed konsekwencjami najazdu innego pojazdu podczas oczekiwania na światłach.

 

Z MotoGP na ulice

 

Polem doświadczalnym dla inżynierów programujących moduł wykrywający zagrożenia było współzawodnictwo najlepszych na świecie zawodników podczas rund MotoGP. System Tech-Air stosowany był już od 2009 roku przez takich zawodników jak Marc Marquez, Jorge Lorenzo czy Dani Pedrosa.

 

Gdzie kupić?

 

Kamizelki Alpinestars Tech Air można kupić w dwóch miejscach w Polsce: Inter Motors Połczyńska w Warszawie oraz Legato Motocykle w Krakowie. Oba modele, zarówno torowy jak i szosowy, kosztują 5199 zł.

Powiązane materiały

POBIERZ WIĘCEJ
oceń ten materiał:
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści