Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Aktualności z kraju Progi zwalniające do likwidacji? Poseł PO: są lepsze rozwiązania! Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Z kraju

Progi zwalniające do likwidacji? Poseł PO: są lepsze rozwiązania!

Likwidacji progów zwalniających na drogach domaga się poseł PO Józef Lassota. Jego zdaniem progi są szkodliwe dla pojazdów i środowiska, niebezpieczne i niepotrzebne. Postuluje, by zastąpić je innymi elementami drogowej infrastruktury.

Progi zwalniające, zwane "śpiącymi policjantami", to prawdziwa zmora kierowców. Z braku dokładnych regulacji, elementy te na drogach pojawiają się w przeróżnych konfiguracjach – niektóre noszą ślady po uszkodzonych miskach olejowych, inne dość szybko dezintegrują się z podłożem.

 

Zdaniem Józefa Lassoty z PO progi zwalniające to niepotrzebny problem dla kierowców i środowiska. Po pierwsze działają destrukcyjnie na zawieszenia pojazdów, po drugie powodują zwiększone wydzielanie pyłów z okładzin hamulcowych, a po trzecie są zwykle nieskuteczne w przypadku pojazdów typu SUV.

 

Zdaniem posła Lassoty znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie innych elementów drogowej infrastruktury – na przykład szykan, zwężeń lub progów aktywnych, które wysuwają się tylko wówczas, gdy kierowca przekracza dozwoloną na danym odcinku prędkość. Jak podkreśla poseł Lassota, w Polsce wciąż przybywa progów zwalniających, podczas gdy w Europie tendencja jest dokładnie odwrotna.

 

Poseł PO podaje przykład ulicy Opatowickiej we Wrocławiu – na dwóch kilometrach znajduje się tam aż 19 progów zwalniających.

 

oceń ten materiał:
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści