Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Nowości rynkowe Powrót motocykli Jawa - zaprezentowano nowy silnik Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Nowości rynkowe

Powrót motocykli Jawa - zaprezentowano nowy silnik

Czeska marka Jawa odradza się właśnie pod skrzydłami indyjskiego giganta. Nowe motocykle mają pojawić się na rynku jeszcze w tym roku, a tymczasem zaprezentowano silnik, którym będą napędzane - jednocylindrową jednostkę o pojemności 293 cm3.

Motocykle Jawa były bardzo popularne nie tylko u nas i w innych krajach z ustrojem powszechnej szczęśliwości, ale także w dalekich Indiach. W porównaniu z propozycjami tamtejszych producentów uchodziły za maszyny elitarne i dosyć luksusowe. Sentyment Hindusów do marki Jawa postanowił wykorzystać motoryzacyjny gigant Mahindra, który kupił prawa do nazwy i planuje wielki powrót tych maszyn. Na razie na indyjskie drogi, lecz w przypadku wyraźnego sukcesu, także na inne rynki.

 

Zaprezentowano właśnie silnik, który będzie napędzał nowe Jawy z indyjskim paszportem. Jednostkę zaprojektowano we Włoszech, w znanym centrum projektowym w Varese. Będzie to singiel DOHC o pojemności 293 cm3 i mocy 27 KM. Choć pozostawiono stylowe użebrowanie, silnik ten będzie chłodzony cieczą. Najważniejsze założenia projektantów to płynne oddawanie mocy w szerokim zakresie obrotów i pancerna konstrukcja, pozwalająca na wiele lat eksploatacji w trudnych warunkach.

 

Specjalny nacisk położono na dźwięk wydobywający się z tłumików, który w starych Jawach był bardzo charakterystyczny i łatwo rozpoznawalny. Grupa inżynierów i specjalistów z Indii przetestowała setki kombinacji i kształtów rur, tak aby uzyskać pożądany efekt.

 

Nowa generacja motocykli Jawa ma się pojawić na rynku jeszcze w tym roku. Czeska marka nie jest jedynym klasykiem wskrzeszonym przez Mahindrę. Koncern kupił także starą brytyjską markę BSA. Motocykle pod tym znakiem mają zadebiutować w przyszłym sezonie, a przewidziana dla nich nisza to segment większych i droższych klasycznych nakedów.

Tagi

Powiązane materiały

POBIERZ WIĘCEJ
...
oceń ten materiał:
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści