-->
Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Ciekawostki ze świata motocykli Potężne shimmy i niesamowita obrona przed glebą. Wiemy jak to zrobił! Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Ciekawostki

Potężne shimmy i niesamowita obrona przed glebą. Wiemy jak to zrobił!

Jazda na jednym kole ma wiele zagrożeń, ale dwa z nich są najczęstszymi przyczynami wypadków związanych z lataniem na gumie. Pierwsza z nich to oczywiście przepionowanie, a druga, to shimmy tuż po lądowaniu. Ten motocyklista miał wiele szczęścia, że się nie przewrócił, ale zrobił też jedną rzecz, dzięki której nie doszło do gleby.

Niektóre motocykle offroadowe mają bardzo ostry kąt główki ramy. To sprawia, że pojazd jest dużo zwrotniejszy podczas jazdy w terenie, jednak na asfalcie, przy dużych prędkościach staje się bardzo nerwowy. Przerabianie motocykli terenowych na sprzęty drogowe, czyli budowa motocykli typu supermoto, jest bardzo popularna od kilkunastu lat, stąd dużo takich właśnie motocykli na naszych drogach.

 

Są to idealne sprzęty do jazdy na jednym kole. Stres jednak przychodzi wtedy, gdy trzeba wylądować z długiej, szybkiej często gumy. Przyziemienie powoduje czasem trzepotanie kierownicy, szczególnie jeżeli wylądujemy z delikatnie skręconym kołem, a czasem coś takiego jak widzimy na filmie.

 

Jak ten chłopak się uratował? Czy to był cud? Nie, po prostu nie zamknął gazu. Gdyby to zrobił, niedociążone tylne koło zablokowałoby się, a motocyklista zaliczyłby bliskie spotkanie z glebą. Skąd to wiem? Dokładnie 10 lat temu miałem dosłownie identyczny przypadek na moim KTMie LC4 Supermoto. Długo go analizowałem i doszedłem do wniosku, że to właśnie trzymanie otwartej manetki mnie uratowało – zupełnie jak jazda w terenie – tylne koło chodzi po piasku na prawo i lewo, a motocykl jedzie do przodu.

 

Jest takie powiedzenie, że w terenie najlepiej przed wywrotką ratować się gazem, okazuje się, że sposób ten czasem działa także na ulicy.

 

 

Powiązane materiały

POBIERZ WIĘCEJ
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści