-->
Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Felietony Patelnia Chabówka - kolejny sezon wyścigowy? Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Felietony

Patelnia Chabówka - kolejny sezon wyścigowy?

Na Facebookowym profilu społeczności "okołowyścigowej" gromadzącej się wokół fragmentu Zakopianki znaleźliśmy ciekawe zdjęcie przedstawiające puchary oraz informację o przygotowaniach do GP Europy. Mamy nadzieję, że to kwestia dużego dystansu do siebie i poczucia humoru administratorów profilu.

Kontrowersje wokół Patelni Chabówka są od kilku lat. Fragment Zakopianki zaraz za Chabówką to kilka szybkich winkli, na których lokalna (i nie tylko) społeczność trenuje swoje możliwości. Coraz częściej mam wrażenie, że administratorowi profilu wydaje się, że ma do czynienia z prawdziwym torem wyścigowym, na którym odbywają się wyścigi. Nie chciałbym być posądzony o szukanie taniej sensacji w klimacie "Zabili go i uciekł 200 na kole ze struną na szyi" i nie mam zamiaru podburzać społeczności motocyklowej. Mam jednak kilka przemyśleń.

Tor, nie ulica

Bez względu na to, jak bardzo lubicie sportową jazdę, schodzenie na kolano na drodze publicznej nie ma większego sensu. Bariery energochłonne nie wybaczają a kontakt z nimi przy dużej prędkości to duża szansa na poważne obrażenia. Czy było warto porozmawiajcie z jakąkolwiek ofiarą wypadku motocyklowego, która spędziła dłuższy czas w szpitalu. W moim odczuciu na drodze nie ma „kozaków”, jest tylko mniej lub więcej szczęścia. Każdy uważa, że jest dobrym kierowcą, ale trwa to tylko do momentu wypadku.

 

Chcecie się wyszaleć, sprawdzić swoje możliwości: namawiam was serdecznie na odwiedzenie toru. Nie macie kasy, nie macie czasu - może po prostu motocykl nie jest dla was. Dzień na torze nawet przy sporych nakładach czasowych będzie lepszy, bezpieczniejszy i tańszy, niż trwała niezdolność do pracy w wyniku kalectwa. Kto tego nie rozumie, najprawdopodobniej jest młody, nie musi jeszcze być odpowiedzialny. Czy jednak będzie miał szansę doczekać starości?

 

 

 

Można użyć argumentu, że torów jest mało i są daleko. Ale pierwszy tor, na jaki jeździłem był oddalony od mojego miejsca zamieszkania o 320 km – dla chcącego nic trudnego. Nigdzie tak szybko i tak bezpiecznie nie przekroczycie swoich ograniczeń, lęków w laboratoryjnych i bezpiecznych warunkach. Obserwacja szybszych osób powoduje, że nabieracie pokory i zaczynacie myśleć nad techniką, samorozwojem. Przypuszczam, że część osób jeżdżących na patelnię ma doświadczenie torowe. To też może być duża pułapka dla początkujących wyjeżdżających na „piździkach” na Zakopiankę i próbujących naśladować szybszych kolegów.

Krew na rękach?

Młodzi ludzie są podatni na potrzebę zaistnienia w społeczności. Jeśli zatem dojdą do wniosku, że będą bardziej rycerscy, zaimponują otoczeniu biorąc udział w „nielegalu” p.t. Patelnia Chabówka, z pewnością się w to wkręcą. Wiem, że nie ma przymusu. Ale czy mentalnie dobrze byście się czuli, wiedząc, że evencie na który namawiacie ktoś zginął? Ja nie, ale może to kwestia moralności. Można mówić, że każdy odpowiada za siebie. Tak pewnie jest łatwiej. Swoją drogą ktoś pomyślał o karetce, straży, zabezpieczeniu imprezy…zresztą, o jakiej imprezie mówimy? Przecież to kawałek drogi krajowej, nie ma tam żadnego toru, odbywa się normalny ruch drogowy. Po prostu ktoś ma…

Poczucie humoru

Obserwując dyskusję na profilu wydarzenia mam cichą nadzieję, że to wszystko jest czymś na zasadzie fajnej fazy, poczucia humoru i okiem puszczonym ze strony administratorów fanpejdża do momentami skostniałej, „prawilnej” społeczności motocyklowej. Jeśli tak, bardzo się cieszę, że Polacy potrafią wyjść poza schemat monotonii, szarości i codziennej nienawiści. Jeśli jednak Patelnie Chabówka są profilem „na serio”, to łapy opadają.

 

A swoją droga, może warto porozmawiać z Wójtem Chabówki, uzyskać stosowne pozwolenia, zabudować dolną część barier energochłonnych, ściągnąć karetkę, straż pożarną, ustawić belki ze słomą i kilka razy w miesiącu zamknąć jeden z pasów na kilka godzin? Dla wszystkich użytkowników dróg byłoby to na plus a i budżet lokalnej społeczności z pewnością by się podreperował.

 

Link FB: https://web.facebook.com/events/2187457341321537/

...
oceń ten materiał:
Patelnia Chabówka - kolejny sezon wyścigowy? Źródło: TVN24.pl
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści