Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Aktualności z kraju Odholowanie pojazdu nie zawsze zgodne z prawem. Ważny wyrok TK Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Z kraju

Odholowanie pojazdu nie zawsze zgodne z prawem. Ważny wyrok TK

Odholowali ci motocykl lub samochód i nie chcieli oddać bez zapłaty? To niezgodne z konstytucją – orzekł Trybunał Konstytucyjny, zmieniając tym samym przepisy, które funkcjonowały od wielu lat.

Zgodnie z ustawą Prawo o Ruchu Drogowym, wydanie usuniętego z drogi pojazdu następuje dopiero po uregulowaniu przez właściciela opłaty za usunięcie i parkowanie. Trybunał Konstytucyjny zbadał ten przepis i orzekł, że ogranicza on prawo własności poprzez ograniczenie możliwości dysponowania własnym mieniem.

 

Zdaniem sędziego Piotra Tulei, którego cytuje Wirtualna Polska, wystarczającą i adekwatną karą za przewinienie jest w opisywanym przypadku samo odholowanie pojazdu i nałożony mandat. Ograniczanie swobody dysponowania mieniem jest nadużyciem.

 

Decyzja TK może być ciosem dla wielu samorządów, które nierzadko z procederu wywożenia pojazdów zrobiły sobie intratne źródło utrzymania. stawki ustalane za tę usługę mają się nijak do faktycznych kosztów, a firmy będące na usługach lokalnych władz dosłownie czyhają na źle zaparkowane pojazdy.

 

Wyrok TK oznacza, że dotychczasowe przepisy utracą ważność za dziewięć miesięcy.

 

Powiązane materiały

...
oceń ten materiał:
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści