Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Aktualności z kraju Odcinkowy pomiar prędkości: Czy łapie motocyklistów? Czy działa w nocy? Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Z kraju

Odcinkowy pomiar prędkości: Czy łapie motocyklistów? Czy działa w nocy?

Jeżeli jedziesz swoim motocyklem nocą z nadmierną prędkością obok fotoradaru, zostaniesz poinformowany błyskiem flesza o tym, że możesz oczekiwać przesyłki poleconej (oczywiście jeżeli fotoradar zrobi zdjęcie od strony tablicy rej.). A co w przypadku odcinkowego pomiaru prędkości? Nie ma flesza, w nocy nic nie widać, czy znaczy to, ze po zmroku jesteśmy bezpieczni? Czy robi zdjęcia także od tyłu?

OPP – jak to działa

 

W Polsce znajduje się 30 miejsc, w których prędkość pojazdów mierzona jest na danym odcinku. Odcinki te mają od kilometra do kilku kilometrów długości. Jak dokonywany jest pomiar? Otóż pojazd wjeżdżając na odcinek zostaje zarejestrowany przez kamerę, to samo dzieje się przy wyjeździe z odcinka. System mierzy czas przejazdu między dwoma miejscami pomiarowymi i na tej podstawie rejestruje wykroczenie – jeżeli średnia prędkość przejazdu przez odcinek jest wyższa niż dozwolona.

 

Czy system działa w nocy?

 

I tu powstaje pytanie, czy system ten działa w nocy? Tak, jak najbardziej – OPP działa 24h na dobę, a dlatego nie widzimy błysku fleszy, że kamery rejestrują obraz w podczerwieni. To, że nocą nie zostaniemy złapani przez OPP to tylko mity.

 

Co z motocyklistami?

 

Kolejnym mitem jest to, że motocyklistów odcinkowy pomiar prędkości nie dotyczy, bo motocykle nie posiadają tablicy rejestracyjnej z przodu. Niestety kamery zarówno przy wjeździe na odcinek jak i przy wyjeździe z niego zamontowane są w dwie strony. Robią każdemu pojazdowi zdjęcie zarówno z przodu jak i z tyłu. Niejeden motocyklista już się o tym boleśnie przekonał.

 

Na koniec rekordzista: kierowca złapany w Wejherowie jechał tamtędy w czerwcu 2016 roku ze średnią prędkością 213 km/h na odcinku, na którym obowiązuje ograniczenie prędkości do 60 km/h.

 

Źródło: motofakty.pl

Powiązane materiały

oceń ten materiał:
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści