Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Porady Obowiązkowa wymiana prawa jazdy. Kto zwolniony z opłat? Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Porady

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy. Kto zwolniony z opłat?

Trybunał Konstytucyjny przyznał rację kierowcom i orzekł, że obywatel nie może być obciążany kosztami, jeśli zmiana danych wynika z niezależnych od niego zmian samorządowych.

Dotychczas kierowca musiał uiścić opłatę w wysokości 100,50 zł. na którą składały się koszty 100 złotych za wydanie nowego prawa jazdy i 50 groszy opłaty ewidencyjnej.

 

Sprawdź koniecznie: Jak rozpoznać nowe tajniackie radiowozy policyjne BMW 330i X-drive

 

 

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kierowcy nie powinni wnosić tej opłaty w przypadku, kiedy aktualizacje danych spowodowane są np. niezalezną od nich zmianą samorządową.

 

A więc jeśli np. w ramach dekomunizacji nazwy ulic samorząd postanawia je zmienić, obywatel nie będzie ponosił kosztów wymiany prawa jazdy i będzie zwolniony z opłaty 100,50 zł.

 

Ponadto Trybunał Konstytucyjny zwrócił uwagę, że być może nie ma konieczności w ogóle umieszczania danych adresowych na dokumencie prawa jazdy, kóre poświadcza prawo do prowadzenia pojazdów a nie tożsamość czy obywatelstwo.

Co ciekawe, w nowych dowodach osobistych nie znajdziemy adresu zamieszkania.

 

Musisz to wiedzieć: Czy nagranie z policyjnego wideorejestratora jest dowodem wykroczenia? Czy przyjąć mandat za nagranie z kamery?

 

PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści