Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Aktualności z kraju Nowy wzór prawa jazdy - bez adresu zamieszkania Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Z kraju

Nowy wzór prawa jazdy - bez adresu zamieszkania

Już niedługo nowo wydawane prawa jazdy będą, wzorem dowodów osobistych, pozbawione rubryki z miejscem zamieszkania. Ma to odciążyć organy wydające dokument, a także obniżyć koszty dla samych kierowców.

Projekt nowego wzoru prawa jazdy został zaprezentowany przez Ministerstwo Infrastruktury. Usunięcie adresu zamieszkania to pokłosie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącego wymiany dokumentów w przypadku zmiany nazwy ulicy, dokonanej przez samorząd. Podważony przez TK przepis zakładał, że również w takim przypadku kierowca zobowiązany jest wnieść opłatę ewidencyjną i za wydanie nowego dokumentu.

 

Po decyzji Trybunału opłaty w takich przypadkach zostały zniesione, co z kolei skłoniło Ministerstwo Infrastruktury do pójścia o krok dalej. Projekt zakłada, że taka opłata zniknie także w przypadku zmiany miejsca zamieszkania przez samego kierowcę. Adres nie będzie już więc wpisywany, bo nie będzie konieczny - uprawnienia wynikające z dokumentu są przecież uniwersalne.

 

Wzory prawa jazdy bez adresu zamieszkania obowiązują w większości krajów Unii Europejskiej. Jest to praktyczne - ułatwia życie kierowcom i zmniejsza obciążenie Wydziałów Komunikacji. W tej sytuacji niezadowolone mogą być tylko władze powiatów - ich dochody z tytułu opłat za nowe dokumenty spadną o ok. 10,5 mln zł rocznie. Przewiduje się, że nowela wejdzie w życie 4 marca 2019 roku.

 

Źródło: onet.pl

Powiązane materiały

oceń ten materiał:
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści