Nowe rozporządzenie dotyczące egzaminów na prawo jazdy. Co się zmienia? - Motogen.pl

Po burzliwym czwartkowym poranku Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego mogą już odetchnąć, ponieważ jeszcze tego samego dnia ogłoszono nowe rozporządzenie. Wprowadza ono kilka drobnych zmian, a nas interesują dwie.

Pierwsza to zmiana w egzaminie na prawo jazdy kategorii A. Rozdzielono slalom i ósemkę, dzięki czemu są to teraz dwa osobne zadania. Oznacza to, że w przypadku popełnienia błędu zdający będzie poprawiał tylko jeden manewr, podczas gdy dotychczas trzeba było powtarzać całość.

Druga kwestia to wytyczne dotyczące zdjęcia do prawa jazdy. Tutaj posłużymy się cytatem z rozporządzenia. Tak oto wraz z dokumentami należy złożyć „kolorową fotografię o wymiarach 35 × 45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70–80% fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami; fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku; osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami; w takim przypadku do wniosku załącza się również orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16. roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku, wydane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.); osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny – w takim przypadku do wniosku załącza się zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej; dopuszcza się załączanie zdjęcia wykonanego techniką cyfrową zapisanego na zewnętrznym nośniku danych.”

Autor: Wojciech Grzesiak