Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Aktualności z kraju Nowe radary laserowe LTI 20/20 TruCam. Czy musimy płacić mandaty? Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Z kraju

Nowe radary laserowe LTI 20/20 TruCam. Czy musimy płacić mandaty?

Polska policja zakupiła 400 ultra nowoczesnych radarów laserowych LTI 20/20 TruCam. W założeniu miały być wolne od wszelkich wad pomiarowych i prawnych i tym samym z jednej strony poprawić bezpieczeństwo na drodze a z drugiej zdyscyplinować finansowo zbyt szybkich kierowców a tym samym zwiększyć wpływy do budżetu.

Zasięg takiego radaru miał być bliski 1200m. Niestety okazało się, że przy pomiarze z 500m wiązka ma szerokość metra, co może wykluczyć precyzyjne wskazanie namierzanego auta. Znając te właściwości będzie nam dużo łatwiej wykręcić się od płacenia mandatu.

 

Co ciekawe do takiej argumentacji przychylają się polskie sądy.

 

Warto jednak wspomnieć, że urządzenie do 100m robi także zdjęcie namierzanego pojazdu a zdaniem obsługujących je policjantów uczciwy pomiar tym urządzeniem może być maksymalnie do 300m. Jeśli zatem jesteście pewni, że pomiar odbywał się na drodze po której poruszało się kilka pojazdów a odległość namierzania była znacznie większa niż 100 czy 300m - odwołajcie się do sądu. W przypadku niewielkich odległości udokumentowanych zdjęciem jak dotąd nie udało się podważyć prawidłowości dokonania pomiaru i działania sprzętu.

 

Niestety, jest także zła wiadomość dla podatników. Na zakup radarów laserowych wydano 14 mln. złotych.

 

Na koniec krótka informacja: w tekście użyliśmy określenia radar - czyli urządzenie służące do wykrywania za pomocą fal radiowych. De facto chcąc być w zgodzie z terminologią powinniśmy użyć określenia lidar, czyli urządzenia działającego podobnie jak radar ale wykorzystującego wiązkę świetlną a nie fale radiowe. Chcąc pozostać przy nomenklaturze bliższej czytelnikowi świadomie użyliśmy terminu radar dla określenia lidarów policyjnych.

Powiązane materiały

oceń ten materiał:
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści