Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Porady Nowe przepisy 2018 - prawo jazdy, okres próbny, kasowanie punktów, aktualne zmiany Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Porady

Nowe przepisy 2018 - prawo jazdy, okres próbny, kasowanie punktów, aktualne zmiany

Dwuletni okres próbny, zielony listek i ograniczenie prędkości dla początkujących kierowców to największe zmiany przepisów ruchu drogowego, które wejdą od 4 czerwca 2018r. Ponadto zmiany będą dotyczyły redukcji punktów oraz cofania prawa jazdy.

Początkujący kierowcy

Początkujący kierowcy będą objęci okresem próbnym, trwającym dwa lata (liczy się data odbioru dokumentu). W jego trakcie przez pierwsze osiem miesięcy prowadzący pojazd będzie miał obowiązek naklejenia na szybę symbol zielonego liścia. Ponadto, pomiędzy 4 a 8 miesiącem będzie musiał wziąć udział w obowiązkowym, płatnym kursie doszkalającym w WORD z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, oraz praktycznym szkoleniu w ODTJ z zakresu zagrożeń w ruchu drogowym.

 

Ponadto przez pierwsze dwa lata początkujący kierowcy będą musieli przestrzegać bardziej rygorystycznych ograniczeń prędkości:

  • 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej,
  • 80 km/h poza obszarem zabudowanym,
  • 50 km/h w obszarze zabudowanym.

 

W ciągu pierwszych dwóch lat początkujący kierowcy muszą się pilnować; starosta wyda decyzję o cofnięciu prawa jazdy, jeśli popełnią trzy wykroczenia lub jedno przestępstwo w ruchu drogowym.

 

Ciekawostką dotyczącą uzyskania uprawnień do kierowania samochodem osobowym jest też to, że kierowca, który utracił prawo jazdy kat. B i musiał je ponownie wyrobić (zdać egzaminy państwowe), w świetle nowych przepisów będzie traktowany jako świeżo upieczony kierowca.

 

Przeczytaj koniecznie: Policyjna samowolka? Za co możesz stracić prawo jazdy...

 

Redukcja punktów karnych

Kierowca może zgromadzić maksymalnie 24 punkty karne. Jeśli je przekroczy, nie straci prawa jazdy, ale zostanie skierowany na kurs reedukacyjny na którego odbycie będzie miał miesiąc. Jeśli w tym czasie go nie ukończy starosta wyda decyzję o cofnięciu prawa jazdy. Jeśli w ciągu pięciu lat od momentu skierowania na kurs kierowca znów przekroczy 24 pkt. karne, automatycznie straci prawo jazdy.

 

Oczywiście przepisy dotyczące młodych kierowców obowiązywać będą posiadaczy kategorii B, ale mamy świadomość, że duża część naszych czytelników posiada prawo jazdy na samochód lub w przyszłości je zrobi.

 

 

PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści