Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Porady Niezapłacony podatek 2% od kupna motocykla. Jaka kara? Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Porady

Niezapłacony podatek 2% od kupna motocykla. Jaka kara?

Podatek 2% od kupna motocykla trzeba zapłacić w ciągu 14 dni od transakcji. Musi go uregulować kupujący, składając uprzednio deklarację od czynności cywilnoprawnych PCC-3. Jaka kara grozi za niedopełnienie tego obowiązku?

Podatek 2% od kupna motocykla nie obowiiązuje tylko w przypadku, kiedy nabywamy motocykl na fakturę. Jeśli dokuemntem potwierdzającym naszą własność jest umowa sprzedaży pojazdu, podatek 2% od kupna motocykla musi być zapłacony.

 

Jeśli urząd skarbowy wykryje brak podatku w ciągu 5 lat, może wszcząć postępowanie karnoskarbowe. Należy wówczas spodziewać się poważnych konsekwencji, z więzieniem włącznie.

 

Brak podatku 2% od kupna motocykla – jaka kara

 

Urzędnik może wymierzyć karę w wysokości od 1/10 minimalnego wynagrodzenia do jego 20-krotności. Przy dzisiejszym minimalnym wynagrodzeniu, czyli kwocie 2216,70 zł oznacza to kary od 221,67 zł do nawet 44 334 zł. Jeszcze gorzej, gdy kupiony motocykl ma wartość większą niż 11083,50 zł, czyli pięciokrotność najniższego wynagrodzenia. Niezapłacenie podatku 2% od kupna motocykla będzie wówczas przestępstwem karnoskarbowym zagrożonym znacznie wyższą karą finansową, a nawet więzieniem.

 

Brak podatku 2% od kupna motocykla – co zrobić

 

Żeby uniknąć kłopotów związanych z postępowaniem karnoskarbowym, trzeba złożyć deklarację PCC-3 po terminie i skorzystać z "czynnego żalu", czyli przyznać się do błędu i wyrazić chęć jego naprawienia. Urząd skarbowy zgadza się na takie załatwienie sprawy, choć najczęściej i tak daje karę finansową. Zawsze jest ona jednak znacznie mniejsza od tej którą dałby po przeprowadzonym postępowaniu.

 

Można także poczekać na przedawnienie które obowiązuje po pięciu latach licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zawarto umowę. To jednak spore ryzyko, bo urząd może w tym czasie wykryć tę nieprawidłowość.

 

...
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści