-->
Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Na każdy temat Niewyspany jak pijany. Alarmujące wyniki badań specjalistów ruchu drogowego Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Na każdy temat

Niewyspany jak pijany. Alarmujące wyniki badań specjalistów ruchu drogowego

Niewyspany kierowca ma 15 razy większe predyspozycje do spowodowania wypadku niż wyspany – wynika z raportu AAA Foundation for Traffic Safety. Mniej niż cztery godziny snu na dobę działają podobnie do zawartości alkoholu w stężeniu 1,2 promila.

Zdaniem wielu ekspertów, dorosła osoba powinna spać co najmniej 7 godzin w ciągu doby. Nie jest to wartość stała – niektórzy potrzebują więcej snu. Niestety wielu kierowców lekceważy nie tylko zalecenia ekspertów, ale także potrzeby własnego organizmu.
 

Tymczasem, jak wynika z raportów AAA Foundation for Traffic Safety u kierowcy, który przespał mniej niż 4 godziny, ryzyko spowodowania wypadku jest 15 razy większe niż u tego, który przespał 7-9 godzin. Z przeprowadzonych przez wspomnianą organizację badań wynika także, że niewyspani kierowcy mogą powodować niemal 10% kolizji.

 

Szacuje się, że zdolność koncentracji u kierowcy, który przespał w ciągu ostatniej doby mniej niż 4 godziny, można porównać do tego, które występuje u pijanego z zawartością 1,2 promila alkoholu we krwi. Niestety nie ma skutecznego sposobu badania zmęczonych kierowców, dlatego jedynym sposobem jest profilaktyka i uświadamianie zagrożeń, jakie niesie ze sobą jazda w takim stanie.

 

Trenerzy Szkoły Jazdy Renault wskazują także inny aspekt niewyspania – w takim stanie kierowcy często jeżdżą bardziej agresywnie i szybciej się irytują, co także może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

...
oceń ten materiał:
nie zasnąć za kierownicą nie zasnąć za kierownicą
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści