Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Aktualności z kraju Nie płać mandatów! Wezwania z fotoradarów, odcinkowych pomiarów prędkości i monitoringu przejazdu na czerwonym świetle bezprawne Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Z kraju

Nie płać mandatów! Wezwania z fotoradarów, odcinkowych pomiarów prędkości i monitoringu przejazdu na czerwonym świetle bezprawne

Polska to dziwny kraj. Nasza biurokracja jest rozrośnięta do granic możliwości i są sytuacje, kiedy sama sobie ze sobą nie może dać rady. Okazuje się, że GITD (Główny Inspektorat Transportu Drogowego), który przejął zarządzanie fotoradarami – między innymi od gmin i straży miejskich, sam nie ma stosownych uprawnień do karania kierowców.

W naszym kraju, aby ukarać kierowcę złapanego na wykroczeniu drogowym przez fotoradar, odcinkowy pomiar prędkości, czy też system monitorujący przejazd na czerwonym świetle, należy wszcząć tzw. postępowanie wykroczeniowe lub też postępowanie wyjaśniające z art. 54 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. GITD nie ma takich uprawnień, gdyż instytucja ta straciła je z dniem 26 kwietnia 2016 roku. Tego dnia wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego zostały jej odebrane uprawnienia do pozyskiwania, przetwarzania i wykorzystywania danych osobowych, a co za tym idzie do wszczynania czy też umarzania postępowań w sprawach wykroczeń.

 

Żeby było jasne, nie jest to żadna wiedza tajemna, gdyż wnioski kierowców o umorzenie postępowania, wysyłane do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego zostają odrzucone z uzasadnieniem, że:

 

„Podstawą do odrzucenia wniosku jest fakt, iż Główny Inspektor Transportu Drogowego nie ma uprawnień do umorzenia jakiegokolwiek postępowania w sprawie o wykroczenie, bowiem nie ma uprawnień do jego wszczęcia. W sprawach o wykroczenia postepowanie wszczyna i umarza wyłącznie sąd.”

 

Zatem wszystkie wezwania do wskazania kierującego, wezwania do przesłuchania świadka oraz mandaty nakładane przez GITD są od półtora roku są bezprawne, a można nawet zaryzykować stwierdzenie, że są wyłudzeniem lub też próbą wyłudzenia.

 

 

 

Powiązane materiały

oceń ten materiał:
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści