-->
Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Felietony Motocykliści kiedyś a dziś - jak zmienia się odbiór przez społeczeństwo Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Felietony

Motocykliści kiedyś a dziś - jak zmienia się odbiór przez społeczeństwo

Jak cię widzą, tak cię piszą. Jak odbierany jest motocyklista? Czy jest bezkompromisowym rockersem, czy typem na aplikacji prawnej, którego charyzma ogranicza się do porad „procesuj się”, wrzucanych na większości forów motocyklowych?

Gdy zaczynałem swoją przygodę z jednośladami, motocykliści byli odbierani raczej na dwa sposoby. Albo jeździli motocyklem z przymusu (nie każdy miał wejścia, aby kupić wymarzoną Syrenę, czy Trabanta – a WSK czy SHL dawały tańszą namiastkę komunikacji indywidualnej. Drugim rodzajem były osoby, dla których zdobycie motocykla zza Żelaznej Kurtyny stawało się celem w życiu, jednym wielkim wyrzeczeniem. Taka osoba musiała wykazać się niezłą zaradnością, nie tylko żeby zarobić, ale i znaleźć wymarzony motocykl. O sprowadzeniu pojazdu z zagranicy nie wspominając. Paszporty, pozwolenia – wymagało to mnóstwa zaangażowania i jeszcze więcej pracy. O ile pierwszy rodzaj był tylko użytkownikiem motocykla, o tyle druga typ w pełni załugiwał na miano prawdziwego motocyklisty, który będzie ostro walczył z przeciwnościami losu aby uparcie trafić do celu. Takie osoby musiały mieć charakter, charyzmę i głowę na karku.

 

Wraz z transformacją systemową, nadal nie wszystkich było stać na samochód jak i markowy motocykl. Dlatego życie było sztuką wyboru. Kupujesz Poloneza Caro albo japończyka, ale… tym drugim jeździsz do pierwszego śniegu, a później zostaje już tylko komunikacja miejska. Dzięki temu, człowiek stawał się twardzielem. Trochę z własnej woli. Ale kilka sezonów użytkowania pojazdu w pierwsze śniegi, bez profesjonalnych ciuchów z membranami, skutecznie szlifowały charakter. Zdobycie części zamiennych nie zawsze było łatwe, a i stan dróg pozostawiał wiele do życzenia.

 

Cały czas chcąc jeździć na motocyklu, musieliście mieć trochę silnej woli i wykazać się pomysłowością.

 

Później motocykl stawał się coraz powszechniejszy. Zamożność społeczeństwa wzrastała, a motocykle zaczęli dosiadać wszyscy. Kobiety, transwestyci, piosenkarze, fryzjerzy, informatycy, handlowcy. Mieszkańcy dużych wsi i niewielkich miejscowości. Owa społeczność zaczęła pracować na „dobre imię motocyklisty”. Zbiórka pieniędzy na chore dzieci, święcenia motocykli i wiele innych wydarzeń, które statystycznemu Kowalskiemu dziesięć lat wcześniej nie przyszłyby do głowy.

 

Były to jednak całkiem przyjemne klimaty. Rynek motocyklowy rozwijał się dość dynamicznie, internet nie był zbyt powszechny, a dużo rad i zachowań można było przejąć od bardziej „wtajemniczonych” kolegów. Szkoda, że charakter motocyklisty z twardego, zadziornego ewoluował w stronę anonimowego typa z za klawiaturki, który siedząc w swoich okularach rozładowywał frustracje na pierwszych forach sugerując w każdej sytuacji „procesuj się, masz prawa, walcz”.

 

Niestety, od dłuższego czasu z motocyklizmem dzieje się coś jeszcze gorszego. Media intensywnie wtłaczają do głów Nowaków prawdę o motocyklistach samobójcach. Wg świadków każdy z nich jechał trzysta kilometrów na godzinę i na tylnym kole, tylko po to, żeby spotkać się z przeznaczeniem. Nikt nie mówi, że często były to wymuszenia, a papierowa konstrukcja większości obecnych ścigów powoduje rozerwanie ramy już przy niewielkich prędkościach. Wraz z działającymi na wyobraźnię klimatami młodych męczenników, oraz kultem motocykli o dużej mocy i pojemności pojawił się strasznie emocjonalny przekaz skierowany w stronę młodszych stażem motocyklistów. Jestem ich w stanie zrozumieć. Zajęci wymyślaniem akcji charytatywnych koledzy nie potrafili przekazać fundamentów motocyklizmu i zwyczajnie pozwolili na rozwój motocyklowego rapu, memów, i wszelkiego facebookowego, emocjonalnego shitu. I tak, obecny motocyklista, to przepełniony niechęcią do życia młody, nieświadomy koleś, marzący o pogrzebie nakręconym z drona, nienawidzący życia i chcący zginąć w rytm hip-hopowych nut, mówiących o tęskniącej dziewczynie płaczącej na pogrzebie. Gdzie wtedy byli rodzice?!

 

Drogie bravo, co poszło nie tak?

 

Dlaczego motocyklista z twardziela stał się emo-kretynem?  Według mnie, problemem jest internet. O ile jest świetnym narzędziem do technicznej realizacji swojej pasji (umawianie się na wyjazdy, rozkminy nad awariami, naprawami moto, pozyskiwaniem części, poznawaniem ludzi), o tyle brak kontaktu z realnymi ludźmi, zasadami i twardym charakterem spowodował, że młodzież nie otrzymała wzorców. Zamiast mentalnie cierpieć na wieść o tragicznie zmarłych kolegach, świeżak, a właściwie każda osoba na kołach, powinna przeanalizować swoją technikę jazdy, nauczyć się na cudzych błędach, zapisać do szkoły doskonalenia jazdy, albo jeszcze bardziej myśleć w czasie poruszania się po drogach.

 

Pogrzeb z drona to już w ogóle pomysł, którego nie chcę komentować.

 

Na szczęście w tym ponurym tunelu jest światełko. Coraz więcej osób zaczyna jeździć w sposób świadomy; szkolenia, pozyskiwanie informacji, trening i sensowna diagnoza zagrożeń.

 

Mam nadzieję, że to właśnie oni będą trzonem motocyklowej zajawki w miejsce fot klęczącego typa w kasku przebitego repliką samurajskiego miecza.

 

 

Autor: Jakub Olkowski
...
oceń ten materiał:
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści