Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Turystyka Wyprawy motocyklowe Motocyklem w Nieznane: 10 pomysłów na wiosenną wycieczkę motocyklową Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Wyprawy

Motocyklem w Nieznane: 10 pomysłów na wiosenną wycieczkę motocyklową

Pogoda za oknem staje się coraz bardziej łaskawa, dni stają się coraz dłuższe, nie pozostaje zatem nic innego, niż wybrać się gdzieś swoim jednośladem. Pytanie brzmi – gdzie? Poniżej przedstawiam wam 10 moich propozycji miejsc wartych odwiedzenia wiosną na motocyklu. Być może będą to propozycje mniej oczywiste dla części z Was, jednak uwierzcie, jest ciekawie. Wszystkie przystanki stanowią doskonałą bazę wypadową do innych atrakcji, zlokalizowanych w okolicy, a ich położenie zapewnia brak nudy podczas pokonywania trasy.

1. Ogród romantyczny w Arkadii

Słyszeliście kiedyś o wsi Arkadia? Wiecie czym były/są ogrody romantyczne w stylu angielskim? Otóż wyjaśniam. Arkadia i zlokalizowany tu ogród znajduje się zaraz za Łowiczem, przy DK70, w kierunku na Skierniewice. Bezsprzecznie jest to jedna z największych polskich atrakcji turystycznych! Ogrody w stylu angielskim cechuje nastrojowo – sentymentalny charakter, mnóstwo tu pomników, architektury sztucznie postarzonej, nawiązującej do minionych epok – świątyń, ruin, grot, łuków, akweduktów.

 

 

Wykorzystuje się naturalne ukształtowanie terenu, aby zachować spójność krajobrazu. W alejkach, prócz pomników, dużo jest tzw. małej architektury, a ławeczki pomagają oddaniu się nastrojowi ogrodu (dosłownie wszystko jest na „sterydach”). W literaturze łowicka Arkadia podawana jest jako jeden z najlepszych przykładów ogrodu w stylu angielskim. Co ważniejsze zachował się on w niemal niezmienionym stanie od końca XVIII w do dziś. Wiosną miejsce to idealne nadaje się na punkt docelowy, żeby odpocząć od zgiełku, lub pośredni, jeśli udamy się do pobliskiego Nieborowa.

 

2.Ogród romantyczny w Mużakowie

To drugi w moim zestawieniu ogród romantyczny w stylu angielskim, największy jaki znajduje się w Polsce – 522 ha (wraz z częścią po drugiej stronie Nysy Łużyckiej to ponad 728ha!). Znajduje się na granicy polsko-niemieckiej, łącząc Łęknicę i Mużaków. Jego budowę rozpoczął na początku XIX w.  książę Hermann Ludwig Heinrich von Pückler-Muskau, współpracując ze swoim planistą, architektem i ogrodnikiem oraz mieszkańcami. Kontynuowana była przez późniejszych mecenasów, aż do II wojny światowej, podupadła po powojennej zmianie granic.

 

 

Przełomowe w istnieniu parku okazały się lata 90-te, kiedy to zaczęto szerszą polsko-niemiecką współpracę konserwatorską. Od 2004 roku park stanowi pomnik historii i wpisany jest na listę dziedzictwa UNESCO. Tyle, jeśli chodzi o historię. Polecam zatrzymać się tu na dużej, bowiem całego parku nie da się obejść w jeden dzień. Niesamowite wrażenie robi tu zamek, wraz ze swoim odbiciem w fosie, mosty, budynki dawnych stajni zaadaptowane na kafejki. Zachwyca różnorodność roślin i drzew.

 

 

...
oceń ten materiał:
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści