Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Ciekawostki ze świata motocykli Motocykle napędzane silnikiem gwiazdowym Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Ciekawostki

Motocykle napędzane silnikiem gwiazdowym

Marzenia o połączeniu pasji lotniczej z motocyklową skutkowało nieszablonowymi projektami. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w historii istniało kilka motocykli produkowanych seryjnie wykorzystujących jako napęd, typowy dla lotnictwa, silnik gwiazdowy. Historycznie wiadomo o trzech pojazdach produkowanych seryjnie. Znajdziecie je w poniższym filmie

 

Jak wam się podoba dźwięk?

 

Megola - niemiecka marka istniejąca przez pięć lat. Powstała jako wspólne dzieło dwóch niemieckich inżynierów lotniczych. Model z filmu to konstrukcja z 1921 roku, napędzana pięciocylindrowym silnikiem gwiazdowym, który bracał się wraz z przednim kołem - wszak był w nim umieszczony. Megola nie posiadała sprzęgła a jej nadwozie połączono ze stalowych elementów za pomocą nitów.

 

 

Patrząc na Megolę, zastanawiamy się czy jeszcze mamy do czynienia z motocyklem czy już ze skuterem. Ciekawostką jest fakt, że w 1924 roku konstrukcja zdobyła tytuł mistrzowski w klasie 500 ccm w Niemczech.

 

Verdel był firmą pochodzącą z Francji. W 1912 roku wypuścił wyścigowy motocykl z pięciocylindrowcem o pojemności 750ccm. Do dzisiaj przetrwały pojedyncze egzemplarze.

Ostatnim pojazdem jest Peugeot AeroPeu 100ccm czyli wyścigówką napędzaną dziewięciocylindrowym silnikiem przypominającym rozwiązania Gnome & Rhone ale zbudowanym jakby w mniejszej skali.

 

Peugeot i jego pięciocylindrowy "gwiazdor" o pojemnosci zaledwie 100 ccm...

 

O próbach połączenia konstrukcji lotniczych i motocyklowych wiemy z perspektywy czasu, że były ślepym zaułkiem. Mimo to, ekscentryczni konstruktorzy próbują czasem zbudować pojazd napędzany silnikiem z samolotu. Dobrym przykładem był amerykański projekt Y2K budujący jednoślady napędzane turbiną ze śmigłowca. Częściej jednak spotkamy amatorskie, customowe konstrukcje zaopatrzone w jednostki tłokowe z niewielkich samolotów.

 

Jedna z ciekawszych konstrukcji motocyklowych wykorzystujących napęd lotniczy - Y2K...

 

Czy historia na zawsze wykluczyła silniki lotnicze z konstrukcji motocyklowych? Czas pokaże…

Więcej o motocyklach Peugeot Autor: Jakub Olkowski
...
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści