Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Ciekawostki ze świata motocykli Motocykl gotowy do sezonu - wystarczą 4 proste kroki Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Ciekawostki

Motocykl gotowy do sezonu - wystarczą 4 proste kroki

Już za chwilę rozpocznie się sezon motocyklowy, na ulice i drogi wyjadą miłośnicy dwóch kółek na swych super maszynach. Lecz zanim się to stanie należy odpowiednio przygotować maszynę do jazdy. Oto 4 proste kroki, dzięki którym twój motocykl będzie gotowy do pierwszych wiosennych jazd.

Pierwszy krok – sprawdź akumulator

 

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, w jakim stanie jest akumulator. Jeśli jeździsz oldtimerem, bateria po zimie powinna mieć się całkiem dobrze, ponieważ po wyjęciu kluczyka ze stacyjki prąd w instalacji zostaje praktycznie odcięty. Jeśli jednak w twoim garażu stoi nowocześniejsza maszyna, która wypełniona jest cały czas „myślącą” elektroniką, często z włączonym alarmem i ciągłym podtrzymywaniem może czekać cię ładowanie akumulatora. Do oceny poziomu naładowania należy użyć testera akumulatora do wszystkich rodzajów baterii (tester marki Hamron), który poinformuje cię o poziomie naładowania oraz o stanie akumulatora. Pamiętaj o tym, że do ładowania wyczerpanej baterii należy używać prostownika przeznaczonego do motocykla (np. ładowarka marki Hamron, która dostosowana jest do ładowania wszystkich typów akumulatorów – bezobsługowych, ołowiowo-kwasowych, wapniowo-wapniowych, żelowych i AGM)). Używanie ładowarek samochodowych może znacząco wpłynąć na skrócenie żywotności akumulatora.

 

Drugi krok – świece zapłonowe

 

Przed rozpoczęciem sezonu należy sprawdzić stan świec zapłonowych. Według producentów świec powinno się je wymieniać co 10 tysięcy kilometrów natomiast producenci motocykli i ich użytkownicy rekomendują wymianę co 24 tysiące kilometrów w przypadku „zwykłych” świec, a w przypadku świec irydowych – co 48 tysięcy. Do kontroli potrzebna jest nasadka do świec (nasadka dostępna w zestawie kluczy nasadowych marki Hard Head). Po wykręceniu świecy z gniazda należy się jej dokładnie przyjrzeć.  Jeśli elektroda jest czarna, świadczy to o zbyt bogatej mieszance, biała – o przesadnie ubogiej. Prawidłowy kolor świecy to barwa przypominająca kawę z mlekiem.

 

Trzeci krok – ogumienie 

 

Jeżdżąc motocyklem, należy szczególnie pamiętać o bezpieczeństwie – nie chronią nas pasy, karoseria, poduszki powietrzne. Z tego powodu, tak ważne jest dobre ogumienie.  Po pierwsze należy sprawdzić grubość bieżnika (według europejskich przepisów w przypadku opony motocyklowej powinna ona wynosić co najmniej 1,6 milimetra. Jest to absolutne minimum.) i stan zużycia opon – pamiętajmy, slicki sprawdzają się na torze, ale nie na ulicy. Po drugie, sprawdźmy ciśnienie w oponach (np. ciśnieniomierzem cyfrowym marki Hamron). Z reguły wartości ciśnienia w oponach umieszczone są na naklejce na wahaczu motocykla.  Oczywiście poziom ciśnienia zależy od wagi motocyklisty, terenu, po którym będzie się jeździć oraz od tego czy planuje się wyjazd solo czy z pasażerem.  

 

Czwarty krok - czyszczenie motocykla

 

Na koniec należy dokładnie umyć maszynę. Na czystym motocyklu widać, czy nie powstały wycieki oraz pęknięcia. Najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z myjki wysokociśnieniowej (myjka wysokociśnieniowa marki Hamron). Jednak trzeba pamiętać o tym, aby przy myciu motocykla myjką zachować szczególną ostrożność, ponieważ istnieje ryzyko zamoczenia układu zapłonowego, gaźników i wtrysku. Jeśli jednak sam strumień wody pod ciśnieniem nie wystarczy, warto skorzystać ze specjalnych preparatów usuwających brud, kurz a nawet owady (środek do usuwania owadów marki Hamron). Po umyciu pamiętajmy o dokładnym osuszeniu jednośladu. 

 

Nie zapominajmy o takich czynnościach, jak: sprawdzenie oświetlenia, kontrola wszystkich śrub oraz płynów. Do wszystkich prac wymagających unieruchomienia motocykla, podniesienia go, najlepiej wykorzystać dobry i wytrzymały podnośnik motocyklowy, który udźwignie nawet największą maszynę (podnośnik marki Hamron). Dzięki tym wszystkim zabiegom, będziesz gotów do drogi przed pierwszymi promieniami słońca!

Podnośnik motocyklowy marki Hamron dostępny w sieci multiarketów Jula Podnośnik motocyklowy marki...
Tester akumulatora marki Hamron dostępny w sieci multiarketów Jula Tester akumulatora marki Ha...
Ciśnieniomierz cyfrowy marki Hamron dostępny w sieci multiarketów Jula Ciśnieniomierz cyfrowy mark...
Myjka wysokociśnieniowa marki Hamron dostępny w sieci multiarketów Jula Myjka wysokociśnieniowa mar...
Zestaw kluczy nasadowych dostępny w sieci multiarketów Jula Zestaw kluczy nasadowych do...
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści