Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Ciekawostki ze świata motocykli Motocykl gotowy do sezonu - wystarczą 4 proste kroki Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Ciekawostki

Motocykl gotowy do sezonu - wystarczą 4 proste kroki

Już za chwilę rozpocznie się sezon motocyklowy, na ulice i drogi wyjadą miłośnicy dwóch kółek na swych super maszynach. Lecz zanim się to stanie należy odpowiednio przygotować maszynę do jazdy. Oto 4 proste kroki, dzięki którym twój motocykl będzie gotowy do pierwszych wiosennych jazd.

Pierwszy krok – sprawdź akumulator

 

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, w jakim stanie jest akumulator. Jeśli jeździsz oldtimerem, bateria po zimie powinna mieć się całkiem dobrze, ponieważ po wyjęciu kluczyka ze stacyjki prąd w instalacji zostaje praktycznie odcięty. Jeśli jednak w twoim garażu stoi nowocześniejsza maszyna, która wypełniona jest cały czas „myślącą” elektroniką, często z włączonym alarmem i ciągłym podtrzymywaniem może czekać cię ładowanie akumulatora. Do oceny poziomu naładowania należy użyć testera akumulatora do wszystkich rodzajów baterii (tester marki Hamron), który poinformuje cię o poziomie naładowania oraz o stanie akumulatora. Pamiętaj o tym, że do ładowania wyczerpanej baterii należy używać prostownika przeznaczonego do motocykla (np. ładowarka marki Hamron, która dostosowana jest do ładowania wszystkich typów akumulatorów – bezobsługowych, ołowiowo-kwasowych, wapniowo-wapniowych, żelowych i AGM)). Używanie ładowarek samochodowych może znacząco wpłynąć na skrócenie żywotności akumulatora.

 

Drugi krok – świece zapłonowe

 

Przed rozpoczęciem sezonu należy sprawdzić stan świec zapłonowych. Według producentów świec powinno się je wymieniać co 10 tysięcy kilometrów natomiast producenci motocykli i ich użytkownicy rekomendują wymianę co 24 tysiące kilometrów w przypadku „zwykłych” świec, a w przypadku świec irydowych – co 48 tysięcy. Do kontroli potrzebna jest nasadka do świec (nasadka dostępna w zestawie kluczy nasadowych marki Hard Head). Po wykręceniu świecy z gniazda należy się jej dokładnie przyjrzeć.  Jeśli elektroda jest czarna, świadczy to o zbyt bogatej mieszance, biała – o przesadnie ubogiej. Prawidłowy kolor świecy to barwa przypominająca kawę z mlekiem.

 

Trzeci krok – ogumienie 

 

Jeżdżąc motocyklem, należy szczególnie pamiętać o bezpieczeństwie – nie chronią nas pasy, karoseria, poduszki powietrzne. Z tego powodu, tak ważne jest dobre ogumienie.  Po pierwsze należy sprawdzić grubość bieżnika (według europejskich przepisów w przypadku opony motocyklowej powinna ona wynosić co najmniej 1,6 milimetra. Jest to absolutne minimum.) i stan zużycia opon – pamiętajmy, slicki sprawdzają się na torze, ale nie na ulicy. Po drugie, sprawdźmy ciśnienie w oponach (np. ciśnieniomierzem cyfrowym marki Hamron). Z reguły wartości ciśnienia w oponach umieszczone są na naklejce na wahaczu motocykla.  Oczywiście poziom ciśnienia zależy od wagi motocyklisty, terenu, po którym będzie się jeździć oraz od tego czy planuje się wyjazd solo czy z pasażerem.  

 

Czwarty krok - czyszczenie motocykla

 

Na koniec należy dokładnie umyć maszynę. Na czystym motocyklu widać, czy nie powstały wycieki oraz pęknięcia. Najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z myjki wysokociśnieniowej (myjka wysokociśnieniowa marki Hamron). Jednak trzeba pamiętać o tym, aby przy myciu motocykla myjką zachować szczególną ostrożność, ponieważ istnieje ryzyko zamoczenia układu zapłonowego, gaźników i wtrysku. Jeśli jednak sam strumień wody pod ciśnieniem nie wystarczy, warto skorzystać ze specjalnych preparatów usuwających brud, kurz a nawet owady (środek do usuwania owadów marki Hamron). Po umyciu pamiętajmy o dokładnym osuszeniu jednośladu. 

 

Nie zapominajmy o takich czynnościach, jak: sprawdzenie oświetlenia, kontrola wszystkich śrub oraz płynów. Do wszystkich prac wymagających unieruchomienia motocykla, podniesienia go, najlepiej wykorzystać dobry i wytrzymały podnośnik motocyklowy, który udźwignie nawet największą maszynę (podnośnik marki Hamron). Dzięki tym wszystkim zabiegom, będziesz gotów do drogi przed pierwszymi promieniami słońca!

Powiązane materiały

POBIERZ WIĘCEJ
Podnośnik motocyklowy marki Hamron dostępny w sieci multiarketów Jula Podnośnik motocyklowy marki...
Tester akumulatora marki Hamron dostępny w sieci multiarketów Jula Tester akumulatora marki Ha...
Ciśnieniomierz cyfrowy marki Hamron dostępny w sieci multiarketów Jula Ciśnieniomierz cyfrowy mark...
Myjka wysokociśnieniowa marki Hamron dostępny w sieci multiarketów Jula Myjka wysokociśnieniowa mar...
Zestaw kluczy nasadowych dostępny w sieci multiarketów Jula Zestaw kluczy nasadowych do...
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści