MotoGP 2016: Czy losy tytułu mistrzowskiego rozstrzygną się na MotorLand Aragon? - Motogen.pl

W klasie Moto3 na dobrej drodze do zdobycia tytułu mistrzowskiego jest Brad Binder, który ma 229 punktów. Wystarczy mu zwycięstwo lub drugie miejsce żeby już teraz zostać tegorocznym mistrzem świata Moto3. Dzięki temu zawodnik będzie mógł już spokojnie myśleć o przyszłorocznych startach w klasie Moto2, gdzie pozostanie w barwach KTM. Drugie miejsce zajmuje Enea Bastianini, który ma 123 punkty, a trzecie – Jorge Navarro z dorobkiem 118 punktów. Co mówią statystyki? Żaden zawodnik z tegorocznej stawki Moto3 nie wygrał wyścigu na MotorLand Aragon. To powoduje, że kwestia zwycięstwa jest otwarta. Najlepszy wynik uzyskał rok temu Jorge Navarro, który finiszował na drugiej pozycji.

W klasie Moto2 jeszcze niedawno można było bez cienia wątpliwości obstawić, że Johann Zarco ponownie zdobędzie tytuł mistrzowski. Sytuacja zmieniła się po kilku ostatnich wyścigach. Zawodnik jeszcze prowadzi generalkę i ma na koncie 194 punkty, ale tylko 3 punkty traci do niego Alex Rins. Z pierwszej trójki wypadł Sam Lowes, a zastąpił go Thomas Luthi. Luthi ma 141 punktów, a Sam Lowes – 137. Dane statystyczne przemawiają na korzyść Zarco, który jako jedyny w obecnej stawce Moto2 finiszował na podium w Aragonii.

W MotoGP wyniki ostatnich wyścigów były niezwykle ciekawe, ponieważ pierwszy raz w historii cyklu zdarzyło się, że w ośmiu wyścigach pod rząd zwyciężyło ośmiu różnych zawodników. Wśród nich byli nie tylko faworyci, ale również tacy, po których nigdy byśmy się zwycięstwa nie spodziewali. Podczas czwartkowej konferencji prasowej obecni na niej zawodnicy obstawiali, że w Aragonii zwycięzcą może być Andrea Dovizioso. W generalce prowadzi Marquez, który ma 223 punkty, co daje mu 43 punkty przewagi nad Rossim i 61 punktów przewagi nad Lorenzo. W ten weekend na torze nie pojawi się Jack Miller i zastąpi go Nicky Hayden.

Autor: Wojciech Grzesiak