Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej

Laboratorium

Modeka Stemp test, opinie i oceny

Wyobraźcie sobie, że rozglądacie się za kurtką mogącą w najbardziej uniwersalny sposób pasować swoim designem do Customa, Choppera, Nakeda, czy Streetfightera. Jeśli podejdziecie do kwestii wyboru kurtki pod tym kątem, to okazuje się, że sprawa nie jest wcale taka łatwa.

Większość oferowanych na rynku kurtek typem materiału, krojem albo po prostu wyglądem predestynowana jest typowo do konkretnego rodzaju motocykla. Obecnie w modzie motocyklowej bardzo popularna stała się specjalizacja. W szerokiej ofercie kurtek męskich popularnej firmy Modeka znalazłem jeden szczególny moim zdaniem model o nazwie Stemp, który odchodzi od przedstawionego schematu.

OPIS OGÓLNY

Kurtka wykonana ze skóry nubukowej o średniej grubości 1,2 mm. Właśnie dzięki rodzajowi użytej skóry sprawia wrażenie lekkiej i przede wszystkim miękkiej. Krój kurtki wykonano w bardzo klasycznej i stonowanej formie - zarazem prostej, ale jednocześnie uniwersalnej. Oferowana jest w kolorze czarnym lub czarnym z beżowymi wstawkami w postaci wąziutkich pasków i szwów. Ta druga opcja podkreśla dodatkowo klasyczny wygląd. Chociażby tylko z powodu tych dwóch szczegółów kurtka ta wyraźnie odcina się od licznej rzeszy kurtek typu „sportowego” upstrzonych kolorowymi wstawkami i dodatkami. Nie znajdziemy na niej krzykliwych naszywek i logo producenta, co dodatkowo podkreśla jej klasyczny styl i podnosi uniwersalność. Z racji użytego rodzaju skóry kurtka nie posiada otworów wentylacyjnych – nubuk naprawdę „oddycha”. Zamki kieszeni i mankietów są bardzo dobrze obszyte. Stylistycznym dodatkiem przywodzącym na myśli styl kurtek rockersów z lat 60-tych są niewątpliwie estetycznie wyglądające przeszycia w górnej części – zdecydowanie dodają klasycznego wyglądu, a jednocześnie stanowią wzmocnienie jednego z bardziej newralgicznych punktów, jakim są barki motocyklisty.

 

Walory użytkowe, a zarazem stylistyczne kurtki podnoszą elastyczne wstawki w okolicach boków i bioder, które jednocześnie powodują lepsze przyleganie kurtki do ciała. Kurtka posiada trzy zewnętrzne kieszenie i dwie wewnętrzne na dokumenty i telefon. Wszystkie zamykane oczywiście na zamki. Podszewka kurtki wykonana jest z bawełny, co może jest przyjemniejsze w kontakcie z ciałem, ale powoduje trochę niedogodności. Zakładając kurtkę na koszulkę, bluzę lub cokolwiek innego niestety podszewka przesuwa się i potrafi „rolować” podczas zakładania. Bawełna pomimo swoich zalet w tym akurat przypadku jest mniej praktyczna od poliestrowych siatek i podszewek szeroko stosowanych przez producentów kurtek motocyklowych. Podobnie sprawa ma się z podpinką ocieplającą. Wykonana jest z tej samej bawełny, a dodatkowo w formie bezrękawnika. Oprócz wspomnianego „rolowania się” powoduje to również ograniczenie działania podpinki tylko do tułowia motocyklisty – ręce narażone są na większe wychłodzenie podczas jazdy w chłodniejsze dni. Dobrze wykonano mankiety rękawów. Zamki zabezpieczono dodatkowo zatrzaskowymi patkami, a same zamki łatwo jest otwierać nawet w rękawicach motocyklowych. Brakuje zatrzaskowej patki na kołnierzu kurtki – powoduje to niestety dostawanie się powietrza pod kurtkę w okolicach szyi i klatki piersiowej. Może powoduje to przyjemne chłodzenie podczas upałów, ale niekoniecznie sprawdza się w chłodne i deszczowe dni – szkoda.

BEZPIECZEŃSTWO

Kurtka posiada certyfikowane wg normy EN 1621-1 protektory YF w kieszeniach barkowych i łokciowych, a także protektor Crash Foam w kieszeni na plecach. Dodatkowo Modeka przewidziała możliwość stosowania do ochrony pleców protektora certyfikowanego wg normy EN 1621-2. Kieszenie są dokładnie i komfortowo wszyte, co powoduje dobre umiejscowienie protektorów jednocześnie zapobiegając ich ewentualnemu przesuwaniu się podczas użytkowania kurtki. Newralgiczne obszary łokci i barków dodatkowo wzmocniono poprzez zastosowanie w tych miejscach podwójnych warstw nubuku z przeszyciami. Generalnie kurtka sprawia wrażenie dobrze dopasowanej do sylwetki, protektory natomiast solidnych i masywnych, co poprawia poczucie bezpieczeństwa.

WRAŻENIA Z JAZDY

Kurtkę Stemp przetestowałem na dystansie ok. 3 000 km praktycznie w każdych warunkach pogodowych. Moje wrażenia z jazdy w tej kurtce mógłbym krótko określić: Stemp jest kurtką nadającą się do jazdy w każdych warunkach oprócz deszczu. Dzieje się tak za sprawą skóry nubukowej. W kontakcie z wodą nubuk po prostu nasiąka jak gąbka. Na krótki dystansach, takich jak przejazdy codzienne do i z pracy może nie stanowi to wielkiego problemu, bo generalnie czas zarówno nasiąkania, jak i schnięcia nubuku jest krótki, więc szybko kurtka jest gotowa do dalszego użytkowania. Inaczej spawa ma się podczas pokonywania tras turystycznych. W tym przypadku polecam posiadanie przy sobie kombinezonu przeciwdeszczowego. W tym połączeniu naszej nubukowej kurtce deszcz nie groźny i pokonywać w niej możemy długie dystanse w cieple i komforcie.

 

Musze przyznać, że kurtka bardzo dobrze zachowuje się w zarówno upalne, jak i chłodne dni. Podczas jazdy w słońcu i upale nubuk miło się schładza, ale w chłodzie zachowuje wysokie właściwości cieplne. Uważam, że duże znaczenie ma tutaj zastosowani krytykowanej przeze mnie wcześniej bawełnianej podszewki i podpinki. Może i się „roluje” podczas zakładania, ale każdy z Nas wie, że najprzyjemniej jest w koszulkach bawełnianych i to zarówno w chłodne, jak i upalne dni. Oceniając komfort użytkowania z tego punktu widzenia - jest to duży plus tej kurtki.

 

Wytrzymałość na zużycie jest wysoka. Po 3000 km przebiegu, wielokrotnym namoczeniu i wyschnięciu kurtka wygląda nienagannie. To na pewno ucieszy potencjalnych użytkowników i pozwala przypuszczać, że podobnie wygląd jej nie zmieni się po przejechaniu wielu tysięcy kilometrów. Stan nubuku, szwów, zamków i patek nie zmienił się, co pozwala na stwierdzenie, że kurtka jest „długodystansowcem”, nie „jednorazówką”.

 

Moim zdaniem dużą zaletą kurtki jest również fakt, że łatwo czyści się ją z owadzich trupów, co jest w przypadku ubioru motocyklowego istotne. Wyobraźcie sobie, że po jednorazowym pokonaniu np. 400 km, zejściu ze „sprzęta”, szybkim i łatwym przetarciu kurtki z owadów i ich szczątków, wchodzicie do restauracji w stylowej, estetycznej kurtce… i nie wywołujecie swoim widokiem obrzydzenia reszty gości – miłe prawda?

OCENA KOŃCOWA

Klasyczny wygląd, prosty i uniwersalny krój, a także wysoka jakość wykonania oraz jakość użytych do produkcji materiałów pozwalają obiektywnie wystawić kurtce Stemp wysoką ocenę. Dodatkowym plusem jest dobry stosunek jakości do ceny kurtki. Oczywiście nie ma w rzeczy w 100 % idealnych i kurtka posiada parę słabych punktów – to jednak nie ujma.

 

Generalnie mówiąc Stempa Modeki uważać możemy za jedną z nielicznych na rynku, wielce uniwersalnych i klasycznych w stylu kurtek, która doskonale pasuje na Choppera, Nakeda, czy Streeta… a szczerze mówiąc i na Ścigaczu wstydu nie przysporzy.

Zobacz galerię

Kurtka skórzana Modeka Stemp

23
zdjęcia
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści