Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Testy Testy tekstyliów Modeka AFT Lady - specjalnie dla kobiet Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Laboratorium

Modeka AFT Lady - specjalnie dla kobiet test, opinie i oceny

Pod koniec lipca zeszłego roku prezentowaliśmy Wam turystyczny męski komplet Modeka AFT Touring. Ciuchy te zrobiły na nas niezłe wrażenie, a rynek najprawdopodobniej dobrze przyjął ubiegłoroczną nowość, dlatego na sezon 2013 Modeka zdecydowała się wypuścić kurtkę i spodnie AFT Lady – damski odpowiednik testowanego przez nas wcześniej stroju.

Tak jak w przypadku męskiego AFT, wersja Lady to górna półka cenowa w ofercie Modeki. Za komplet musimy zapłacić 2380 zł (1320 zł kurtka i 1060 zł spodnie). Wśród damskich ubrań tego producenta jest to więc najdroższa z dostępnych propozycji.

 

Patrząc na damski komplet i przyrównując go do wersji męskiej, widać, że jest to niemal wierna kopia. Zmiany są niewielkie i podyktowane wymogami kobiecych kształtów – zrezygnowano między innymi z potężnych kieszeni na wysokości klatki piersiowej. To, że obie wersje AFT są do siebie podobne jest wyłącznie zaletą. Kilka lat temu zdarzało się niestety, że ubrania dedykowane kobietom były okrojone z wyposażenia, raczej tanie i sprawiały wrażenie zrobionych na siłę, ponieważ rynek wymagał takich ubrań w ofercie. AFT Lady jest pełnoprawnym produktem, niepogorszonym w żaden sposób.

Materiały

Zarówno kurtka jak i spodnie wykonane są głównie z odpornej na ścieranie Cordury o gęstości 500D. Najbardziej newralgiczne, narażone na otarcia miejsca jak barki, łokcie i ramiona wykonane są również z Cordury, ale o większej gęstości, bardziej odpornej na uszkodzenia (1000D). Na końcu w miejscach, w których zwykle znajdziemy otwory wentylacyjne, AFT Lady posiada wszyte panele z przewiewnego materiału Air Flow Technology – stąd skrót AFT. Jego skuteczność porównać możemy do paneli MESH stosowanych w typowo letnich kurtkach, na szczęście w przeciwieństwie do nich materiał nie strzępi się i cały czas wygląda estetycznie.

 

Zaraz po Cordurze, o bezpieczeństwo naszego ciała zadbają protektory SaS-Tec, czyli technologia ze zdecydowanie wyższej półki niż spotkane w tańszych rozwiązaniach proste piankowe ochraniacze. SaS-Tec w dotyku przypomina twardą plastelinę, która podczas powolnych ruchów dopasowuje się do ciała, a więc nie uwiera nas i nie gniecie, natomiast przy gwałtownym uderzeniu podczas wypadku twardnieje, zapewniając należytą ochronę.

 

Od lewej: czarna tkanina to Cordura 1000D, ciemnoszara przewiewna Cordura, a jasnoszara Cordura 500D

 

Ostatnim zestawem tkanin o których musicie wiedzieć jest membrana Sympatex Z-Liner. To również wyższa półka spośród testowanych membran (wyżej mamy już raczej tylko rozwiązania Gore-Tex). Jak wykazały te oraz poprzednie testy, w których sprawdzaliśmy ubrania również wyposażone w tę membranę, wszystkie zapewnienia producenta są zgodne z rzeczywistością. Membrana faktycznie jest wiatro- i wodoszczelna.

Wygląd i jakość

Zamysł kurtki AFT, jako wykonanej z przewiewnej tkaniny sam w sobie eliminuje stosowanie suwaków wentylacji. Jedynymi, które spełniają tę funkcję są suwaki przy rękawach, które i tak musiały się tam pojawić ze względu na regulację rękawa. Dzięki temu oraz dzięki rezygnacji z niektórych kieszeni, ogólny wygląd kurtki jest schludny i nieprzeładowany. AFT Lady w testowanym przez nas kolorze szaro-popielatym wygląda dobrze i modnie, ale liczyć musimy się z tym, że po rocznej eksploatacji pojawią się na niej niewielkie zanieczyszczenia, których trudno się będzie nam pozbyć z jasnych elementów. Dla tradycjonalistek jest też oczywiście dostępna wersja czarna, która przez strukturę tkaniny AFT delikatnie wpada w grafit.

Wyposażenie

Jak już wspomniałam, zamiast suwaków, za wentylację odpowiada tkanina AFT. Wszyto ją wzdłuż rękawów prawie na całej ich długości oraz na zewnętrznych częściach klatki piersiowej i pleców. W spodniach znajdziemy ją pod pachwinami oraz w okolicy ud, tuż obok kieszeni cargo.

 

Widoczna na lewym udzie kieszeń Cargo

 

Będąc już przy kieszeniach - do naszej dyspozycji w kurtce producent pozostawił dwie wodoodporne kieszenie przy pasie oraz jedną z pionowo usytuowanym suwakiem przy lewej piersi. Wewnątrz znajdziemy jeszcze dwie duże kieszenie, które nie są wodoodporne, ale jedna z nich posiada specjalny wodoodporny pokrowiec na dokumenty lub telefon – świetna sprawa! Spodnie posiadają jeszcze jedną kieszeń na suwak na tylnej części ciała, dwie tradycyjne kieszenie z przodu oraz dwie kieszenie cargo po bokach ud, zabezpieczone przed wodą napami, rzepem, wodoodpornym suwakiem oraz zawijającym się materiałem. Dzięki tym kieszeniom, można bezpiecznie umieścić w nich wartościowe dla nas przedmioty, jak np. portfel, telefon czy dokumenty.

Dopasowanie do sylwetki

Jak na kurtkę damską przystało, AFT Lady ma oczywiście krój z wcięciem w talii. Oprócz tego możemy dopasować ją do siebie regulowanym ściągaczem na rzep w pasie oraz małymi rzepami przy dolnej krawędzi kurtki. Zarówno kurtka jak i spodnie posiadają rozciągliwe panele stretch i regulację obwodu rękawów i nogawek za pomocą nap. Również w pasie spodni znajdziemy przydatną regulację pasa. Komplet ten powinien dobrze dopasować się do różnorodnych kobiecych sylwetek. Dylematem może stać się jedynie obecność bocznych ochraniaczy na biodrach. Rozsądek podpowiada jedno, niemniej optycznie to zawsze kilka centymetrów więcej :)

 

Napy pozwalają na regulację obwodu rękawów nawet o 6 centymetrów

Odczucia z jazdy

Modeka AFT Lady towarzyszyła mi w trakcie jazdy przy temperaturze zarówno +8 jak i +32 stopnie oraz przy kilku mniejszych i większych opadach deszczu. Podobnie jak w przypadku męskiego AFT, regulacja za pomocą warstw, a więc membrany i podpinki (w przypadku kurtki ładny i funkcjonalny softshell zamiast pikowanej tkaniny) pozwala na jazdę w zakresie od +10 do +30 stopni. Dużo jednak zależy od motocykla, na którym będziemy jechać. Długotrwała jazda na nieobudowanym motocyklu przy dolnym zakresie wskazanych przez nas temperatur po pewnym czasie doprowadzi jednak do wychłodzenia. Wodoodporność bez zastrzeżeń. Co prawda największy napotkany deszcz to mniej więcej godzina w średnio intensywnych opadach, ale nasze doświadczenie z zastosowaną membraną pozwalają nam stwierdzić, że nawet podczas większych i dłuższych ulew nie zmokniemy.

Podsumowanie

AFT Lady dedykowane jest przede wszystkim do jazdy w cieplejsze dni. Wtedy też docenimy zastosowanie przewiewnych paneli z Cordury. Nie polecamy jej na zimniejsze dni, bo w pewnym sensie można powiedzieć, że wentylacji nie da się wyłączyć.

 

PLUSY MINUSY

- Bardzo dobra wentylacja,
- dobrze przygotowany damski krój

- dwie wersje kolorystyczne

- Brak możliwości zamknięcia wentylacji

 

ZAKRES KOMFORTOWYCH TEMPERATUR
0-5 5-10 10-15 15-20 20-25 25-30 30-35

 

Sprawdź też test męskiej wersji - AFT Touring

Tagi

Zobacz galerię

Modeka AFT Lady

31
zdjęć
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści