Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Testy Testy motocykli - recenzje, opinie, zdjęcia i komentarze MV Agusta Brutale 800 vs MV Agusta Brutale 1090: Napakowane adrenaliną [wideo] Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Laboratorium

MV Agusta Brutale 800 vs MV Agusta Brutale 1090: Napakowane adrenaliną [wideo] test, opinie i oceny

Są piękne, mocne i ponętne. Chyba żaden motocyklista nie przejdzie obok ich walorów obojętnie. Za chwilę obnażą przed nami wszystkie swoje wdzięki. Dwie gorące MV Agusta Brutale 800 i 1090 oraz tor. Czy coś jest w stanie przebić taki idealny dzień?

Możliwość ujeżdżania takich motocykli jak MV Agusta Brutale 800 i 1090 to już powód do szczęścia, ale kiedy jeszcze mamy do tego idealne miejsce, możemy poczuć się naprawdę spełnieni. Zanim trafiliśmy z dwiema Brutalami na tor Jastrząb pod Radomiem, udało się poużywać tych maszyn na drodze. Kilka dni w regularnym ruchu odrobinę nas zmęczyło. Psychicznie. Fakt, wizja odebrania prawka za lekkie tylko muśnięcie rollgazu deprymuje, ale ani na chwilę nie jest w stanie zdjąć uśmiechu z twarzy.

Trzy vs. cztery cylindry

Te dwie MV Agusta Brutale to niby bliźniacze modele, a jednak dzieli je więcej, niż na pierwszy rzut oka może się wydawać. Są to kompletnie inne motocykle. Jedyne co je łączy, to charakter i stylistyka. Sama budowa dzieli je zasadniczo. Przede wszystkim osiemsetkę zasila trzycylindrowiec, natomiast 1090 powszechniejsza czterocylindrówka. Chrapliwa praca trzech garów momentami przebija walory akustyczne nieco grzeczniej pracującej czterogarówki. Ta trzycylindrowa konfiguracja ma rzesze fanów. Triumph od lat utwierdza nas w przekonaniu, że to idealny kompromis. I rzeczywiście, łączy w sobie zawadiackość dwucylindrówki i kulturę czterech cylindrów, oferując z jednej strony jeszcze lepszy moment obrotowy na dole i odpowiednio wyższą moc w wysokim rejestrze obrotów.


Ramy obu MV Agusta to kratownicowe konstrukcje stalowe. Sprawdzone i solidne rozwiązanie. Ale niech nie zwiedzie nikogo to pozorne podobieństwo. Silnika 800 nie osadzono po prostu w ramie 1090. Zbudowano ją od podstaw na potrzeby tego modelu. Zdecydowanie bliżej jej do F3. 800 po wnikliwszych oględzinach jest pojazdem zdecydowanie nowszym konstrukcyjnie. Widać to zarówno w detalach, jaki i w stylistyce.


Czterocylindrowa Brutale to po prostu potęga. Bezkompromisowa. Choć na papierze wydaje się, że obie maszyny dzieli niespełna 20 KM i nieco powyżej 30 Nm momentu, to różnica jest brutalnie odczuwalna. Choć i 800 wcale nie jest aniołkiem. Jeżdżąc nią całkiem niedawno, rozpływałem się nad jej walorami.

 

Zobacz nasz test: MV Agusta Brutale 800 - mocna, piękna i na wskroś włoska

 

To bez wątpienia doskonały, agresywny motocykl, który przy wprawnym kierowcy jest w stanie dokonywać cudów. Już wówczas zastanawiałem się, jak w takim razie wypadnie przy niej większa siostra. A ta jest jeszcze potężniejsza. I owszem, podczas szybkich manewrów doskwiera nam nieco większa szerokość i wyższa o niemal 20 kg masa 1090, ale za to dostajemy taką porcję mocy, o jakiej trudno jest wypowiadać się w cenzuralnych słowach. Oczywiście, przy sportowych maszynach mających po kilkadziesiąt koni więcej może wypaść słabo, ale tylko na papierze. Na drodze, w bezpośrednim starciu, zwłaszcza w niskim i średnim zakresie obrotów, sport nie ma wcale wyraźnej przewagi. Taki jest właśnie urok mocarnych nakedów. Nie trzeba o tym przekonywać nikogo, kto choć raz doświadczył jazdy nimi. To motocykle stworzone przede wszystkim do sprawiania radości z jazdy, a nie wykręcania najlepszych czasów okrążeń na torze, dlatego mogą dawać więcej mocy i momentu tam, gdzie sport nie może sobie na to pozwolić, gdyż nastawiony jest przede wszystkim na maksymalną moc i moment w wyższych rejestrach obrotów.

 

Klikaj dalej, by zobaczyć wideo>>>

 

Więcej o motocyklach MV Agusta
Redaktor naczelny
Oceń ten materiał:
Zobacz galerię

MV Agusta Brutale 800 vs MV Agusta Brutale 1090: porównanie

68
zdjęć
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści