Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Sport Supermoto MŚ Supermoto w Poznaniu - emocje na światowym poziomie! Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Supermoto

MŚ Supermoto w Poznaniu - emocje na światowym poziomie!

W dniach 6-7 czerwca na Torze „Poznań” odbyła się najwyższa rangą impreza sportowa rozgrywana w 2015 roku w stolicy Wielkopolski – Grand Prix Polski Mistrzostw Świata FIM Supermoto. Jednocześnie rozegrano także rundę Mistrzostw Europy Supermoto oraz wyścig o Puchar Prezesa Automobilklubu Wielkopolski.

KWALIFIKACJE
W sobotnich kwalifikacjach rozgrywanych w upalnych warunkach w S1GP najlepszy okazał się Manuo HERMUNENowi z Finlandii, który wyprzedził Thomasa CHAREYERE oraz Ivana LAZZARINI, uzyskując najlepszy czas jednego okrążenia 1m00s695.

W Mistrzostwach Europy Supermoto S2 - Pole Position ­- przypadło Marco Reiner SCHMIDTowi (1m01.422), a kolejne miejsca zajęli Toni KLEM i Diego MONTICELLI. Najlepszy z Polaków - Paweł Lesków - uzyskał 17 pole startowe.

W kwalifikacjach do Pucharu Prezesa Automobilklubu Wielkopolski najlepszy w stawce 30-tu zawodników okazał się Dzintaras BALATAIS (1m10.094) przed Laurisem LIEPINIS (1m10.353) oraz Michałem PAWLIKIem (1m10.809).

WYŚCIGI
W niedzielę aura nie była łaskawa dla zawodników poranna burza i opady deszczu sprawiły, że Jury w trosce o bezpieczeństwo zawodników, podjęło decyzję o modyfikacji trasy – zawodnicy zamiast sekcji off-roadowej skierowani zostali na pełną pętlę kartingowego Toru „Poznań”. Choć licznie przybyli kibice nie podziwiali już tak efektownych ewolucji powietrznych jak w sesjach treningowych, to emocji i dramatycznej walki nie zabrakło.

FIM Supermoto Grand Prix of Poland – S1GP
W pierwszym wyścigu S1GP faworyt – z teamu Maxa Biaggiego – Manuo HERMUNEN (TM X-MAX) - musiał początkowo uznać wyższość Lukasa HOELLBACHERA (Husqvarna) oraz Thomasa CHAREYERE (TM Racing), ale po ich upadku na trzecim okrążeniu lider mistrzostw ponownie objął prowadzenie i nie oddał go już do mety. Za jego plecami trwała jednak zacięta walka o drugie miejsce między Ivanem LAZZARINIm oraz Devonem VERMEULENem, którzy ostatecznie zajęli drugie i trzecie miejsce. CHAREYERE zajął ostatecznie szóste miejsce, tracąc sporo punktów w klasyfikacji sezonu do HERMUNENa.

Wyniki S1GP Wyścig 1:
1. HERMUNEN Mauno (FIN-TM) 19:06.585;
2. LAZZARINI Ivan (ITA-Honda) 19:09.916;
3. VERMEULEN Devon (NED-KTM)

Drugi wyścig Grand Prix Polski FIM Supermoto na Torze „Poznań” okazał się klasykiem. Tuż po starcie HERMUNEN objął prowadzenie nad CHAREYERE, jednak na drugim okrążeniu obaj popełnili błędy w wyniku których prowadzenie objął Devon VERMEULEN a CHAREYERE spadł aż na 4 miejsce. Faworyci popełniali kolejne błędy spadając dalej w klasyfikacji, ale Mauno HERMUNEN w drugiej połowie wyścigu wykazał się niesamowitym kunsztem jazdy – szybko odrabiając starty tak by na ostatnim okrążeniu wyprzedzić prowadzącego VERMEULENa i zapewnić sobie podwójne zwycięstwo w Grand Prix Polski FIM Supermoto. Pierwszą trójkę uzupełnili VERMEULEN oraz ubiegłoroczny Mistrz Europy S2 Asseri KINGELIN.  

S1GP Wyścig 2:
1. Mauno HERMUNEN (FIN-TM) 19:19.596;
2. Devon VERMEULEN (NED-KTM) 19:20.666;
3. Asseri KINGELIN (FIN-Honda) 19:24.686;

Ostatecznie triumfatorem Grand Prix Polski FIM Supermoto został Manuo HERMUNEN (50 pkt.) przed Devonem VERMEULENem (42 pkt.) i Ivanem LAZZARINIm (40 pkt.). Manuo odebrał puchar z rąk Wiceprezydenta FIM oraz Prezesa Polskiego Związku Motorowego – Andrzeja Witkowskiego.

HERMUNEN umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji Mistrzostw Świata FIM Supermoto z kolekcją 188 punktów, przed Thomasem CHAREYRE - 164 pkt. oraz Ivanem LAZZARINI 158 pkt.

W klasyfikacji konstruktorów lideruje TM z 200 pkt. wyprzedza Hondę – 160 pkt. I Husqvarnę 150 pkt.

Mistrzostwa Europy FIM Supermoto
W Mistrzostwach Europy FIM Supermoto, choć zanosiło się na kolejny spacer po komplet punktów Marca-Reinera SCHMIDTa z Niemiec, lidera klasyfikacji generalnej zwycięzcę wszystkich tegorocznych biegów, to wyścigi na Torze „Poznań” przyniosły niespodzianki. Mimo startu z pole position, faworyt w trudnych warunkach pogodowych miał trudności już w pierwszym łuku, gdzie wyprzedził go Toni KLEM z Finandii. Toni nie oddał prowadzenie aż do mety, zwyciężając pierwszy raz w tym sezonie. SCHMIDT mimo wszystko pojechał koncertowo, przebijając się z 16 miejsca na drugie. Lorenzo LAPINII wykorzystał upadki Diego MONTICELLI i Givoanni  BUSSEI i od piątego okrążenia spokojnie utrzymywał się na trzecim miejscu.

Dla polskich zawodników Supermoto start w wyścigach S2 był szansą na sprawdzenie się z światową elitą. Najlepszy z Polaków – Paweł Lesków finiszował pechowo na 13 miejscu – kontrola po wyścigu wykazała drobne niezgodności z regulaminem, za co został relegowany o 5 miejsc w dół klasyfikacji (18 miejsce.). Tym samym w wynikach końcowych lepszy okazał się reprezentant gospodarzy – Wojciech Mańczak z Automobilklubu Wielkopolski.

S2 Wyścig 1:
1. KLEM Toni (FIN-TM) 19:31.221;
2. 41 SCHMIDT Marc Reiner (GER-TM) 19:45.171;
3. LAPINI Lorenzo (ITA-Honda) 19:55.519;
….
14. MAŃCZAK Wojciech (POL- A.Wielkopolski) 19:37.238,

Pewny siebie po zwycięstwie w pierwszym biegu Toni KLEM miał najlepszy start do drugiego wyścigu na Torze „Poznań”, ale już na drugim okrążeniu Diego MONTICIELLI odebrał mu prowadzenie. KLEM po zaciętej walce na czwartym okrążeniu odzyskał prowadzenie. W SCHMIDTcie po porażce w pierwszym biegu rozbudziła się sportowa złość, po starcie z czwartego pola koncertowo wyprzedzał rywali by na siódmym okrążeniu objąć prowadzenie. Po efektownej walce z KLEMem minął linię mety pierwszy, zapewniając sobie także zwycięstwo w klasyfikacji końcowej. KLEM musiał zadowolić się drugim miejscem, a trzecie przypadło Mattia MARTELLA. Wśród Polaków najlepszy okazał się Paweł LESKÓW, który na poprawionym motocyklu wywalczył 12 miejsce, Wojciech MAŃCZAK uplasował się na 18 miejscu.

S2 Wyścig 2:  
1. SCHMIDT Marc Reiner (GER-TM) 19:27.229;
2. KLEM Toni (FIN-TM) 19:28.692;
3. MARTELLA Mattia (ITA-TM) 19:45.143;
….
12. LESKÓW Paweł (POL) 20:13.748.

Triumfatorem polskiej rundy Mistrzostw Europy FIM Supermoto S2 został ostatecznie Marc Reiner SCHMIDT (GER-TM) z 47 punktami, przed Tonim KLEM Toni (FIN-TM) również 47 punktów (słabsze kwalifikacje); oraz Diego MONTICELLI (ITA-Honda) 36 punktów.

W klasyfikacji sezonu, mimo przerwania dominacji nadal pewnie prowadzi Marc Reiner SCHMIDT (GER-TM) 197 punktów;  przed rewelacją poznańskiej rundy Toni KLEMem (FIN-TM) 157 punktów oraz 3. Diego MONTICELLI (ITA-Honda) 130 punktów.

W klasyfikacji producentów podobnie jak w S1GP komplet punktów dla TM – 200, przed Hondą – 154 i Suzuki – 117 punktów.

PUCHAR PREZESA ATOMOBILKLUBU WIELKOPOLSKI
W towarzyskich wyścigach o Puchar Prezesa Automobilklubu Wielkopolski wystartowała krajowa (i nie tylko) czołówka zawodników Supermoto, na co dzień startujących w Mistrzostwach Polski i Pucharze Polski Supermoto. W pierwszym wyścigu najlepszym w stawce trzydziestu zawodników okazał się Denis Chadrysiak, Polak startujący z niemiecką licencją, który wyprzedził reprezentanta Łotwy – Imants KALNINS oraz Tomasza Nawrockiego z Automobilklubu Wielkopolski. Drugi wyścig padł łupem Edgarsa IVUSKANSa z Łotwy. KALNINS ponownie był drugi, a Nawrocki trzeci.

Ostatecznie po zsumowaniu wyników obu biegów Puchar Prezesa Automobilklubu Wielkopolski – Roberta Werle – odebrał Imants KALNNS z Łotwy, drugą nagrodę odebrał reprezentant A.W. - Tomek Nawrocki, a trzecią Denis Chadrysiak.

 

Od redakcji: Emocje na światowym poziomie

Nasza redakcja również była obecna na rundzie Mistrzostw Świata FIM Supermoto i możemy tylko szczerze pogratulować Automobilklubowi Wielkopolski dobrej organizacji imprezy oraz całkiem sporej liczby kibiców biorąc pod uwagę fakt, że w niedzielę pogoda nas nie rozpieszczała. Niestety przez deszcz z użytku wyłączona była najbardziej spektakularna część toru - czyli hopa. Emocji jednak nie brakowało, a zawodnicy musieli pilnować się na mokrym torze żeby przedwcześnie nie zakończyć rywalizacji. Poziom emocji podniósł finałowy pojedynek duetu Monticelli - Klem, który był świetnym pokazem umiejętności obu zawodników. Życzymy Automobilklubowi Wielkopolski możliwości dalszej organizacji imprez o takiej randze, bo zarówno tor jak i władze klubu są na to przygotowane. Liczymy, że pojawi się również wsparcie miasta i infrastruktura toru także będzie w końcu lepiej przygotowana na przyjmowanie imprez rangi Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy, chociaż poznańskiej rundzie  MŚ Supermoto ciężko cokolwiek zarzucić. Zarówno zagraniczni i polscy zawodnicy również chwalili poziom organizacji i poziom rywalizacji. Nam pozostaje tylko szczerze potwierdzić słowa uznania i czekać na kolejną imprezę tej rangi na jedynym w Polsce profesjonalnym torze wyścigowym.

Tagi

Powiązane materiały

...
oceń ten materiał:
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści