Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Porady Kupujemy pierwszy motor: Ile kosztuje strój, dodatki do motocykla i dla motocyklisty Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Porady

Kupujemy pierwszy motor: Ile kosztuje strój, dodatki do motocykla i dla motocyklisty

Ile pieniędzy trzeba mieć na zakup pierwszego motocykla? To bardzo… trudne pytanie. Wszystko zależy od motocykla, ale ważniejsze, a być może i trudniejsze pytanie od powyższego jest – ile pieniędzy przy zakupie pierwszego motocykla przeznaczyć trzeba na zakup akcesoriów? Niestety to pytanie na forach i wśród znajomych zadawane jest bezwzględnie rzadziej.

Prawie każdy, kto planuje kupić motocykl i zbiera na niego pieniądze, myśli o przeznaczeniu praktycznie całej „wykombinowanej” kwoty na zakup motocykla. Z jednej strony jest to całkowicie normalne, bo przecież chcemy kupić najlepszą maszynę z możliwych, a apetyt rośnie w miarę jedzenia (zbierania). Stać nas na coraz droższą maszynę i ciężko byłoby się pogodzić nam z tym, że część uzbieranych pieniędzy jednak nie może zostać przeznaczonych na pojazd, o ile nie mamy ciotki w Ameryce, która dowiedziawszy się, że kupujecie sprzęta, dorzuci parę dolców na zakup np. kombiaka. Zastanówmy się zatem czego oprócz motocykla potrzebuje początkujący motocyklista. Przy każdej wymienionej rzeczy będę podawał przybliżoną cenę każdego z wymienionych gadżetów – nowego, ale ze średniej-niższej półki cenowej. Zaczynamy:

 

Kask

 

Najważniejszy jest kask. Bez niego legalnie nie pojedziecie i to on głównie chroni wasze zdrowie. Minimalna kwota przeznaczona na kask to wg mnie 500 zł, ale uważam, że na kasku nie ma co oszczędzać – jeżeli możecie wydać więcej, to zróbcie to.

 

Ubiór

 

Pod tym hasłem znajdą się 4 rzeczy – kurtka, spodnie (lub kombinezon), rękawice oraz buty. Tutaj propozycji jest cała masa, a temat bardzo szeroki… Ubiór skórzany będzie droższy od tekstylnych ciuchów. Ja radzę zacząć od teksów – są bardziej bezobsługowe, nie nasiąkają wilgocią, można je suszyć, są też wodoodporne, wielowarstwowe, a dzięki temu całoroczne. Za taki zestaw, który będzie sensownej firmy i jakości, zostawić trzeba około 1000 – 1200 zł. Do tego buty, minimum 300 za najprostsze modele, ale realna cena to 500-600 zł oraz rękawice za 150. Ważne, żeby buty pełne, za kostkę i najlepiej z oddychającą membraną. Rękawic i tak będziemy potrzebowali dwie, trzy pary, (inne na chłodne dni, inne na upalne) więc nie wydawajmy na nie fortuny.

 

Blokada

 

Motocykl, jeżeli już go będziemy mieli, musimy zabezpieczyć przed kradzieżą. Życie pokazuje, że jeżeli trzymać go będziecie w garażu, na chronionym osiedlu, to i tak może wyjechać w busie (znam takie przypadki). Zatem jak go zabezpieczyć? Przypiąć potężnym łańcuchem do rury, słupa, pylona. Koszt? W zależności od producenta – 200 – 300 zł. Do tego przydałoby się dokupić blokadę mobilną, którą będziemy unieruchamiać swój pojazd – np. disclock za 100-150 zł.

 

Pokrowiec

 

Nie ma co gadać – pokrowiec na motocykl to podstawa, trzeba po prostu go mieć. Model chroniący pojazd przed deszczem to koszt około 70 zł, a taki osłaniający przed garażowym kurzem można nabyć już w okolicach 50 zł.

Komplet P-D

Oczywiście możemy jeździć tylko w piękną pogodę, ale przecież na pierwszym motocyklu chcielibyśmy nabijać kilometry zawsze i wszędzie, a więc czasem przydarzy się to w deszczu. Komplet odzieży przeciwdeszczowej – pajacyk plus ochraniacze na buty i rękawiczki to w sumie koszt około 250 – 300 zł.

 

Akcesoria wyprawowe

 

Jak przewozić bagaże na motocyklu? Sposobów jest na to mnóstwo. Oczywiście najwygodniejszy jest komplet kufrów, ale ten nie pasuje do każdego motocykla i kosztuje naprawdę sporo. Nawet najdalszą motocyklową podróż możecie odbyć wyposażeni w podstawowe akcesoria wyprawowe – tankbag mocowany do baku (na magnesy lub na tzw. podkowę) w cenie około 120 zł oraz wodoodporny worek mocowany na tylnym siedzeniu lub zadupku – już od 50 zł w sklepach sportowych. Taki worek nie musi być przecież koniecznie motocyklowy.

 

Smar do łańcucha

 

Praktycznie 90% motocykli jeżdżących po naszych drogach wyposażonych jest w łańcuch napędowy. Aby należycie o niego dbać, trzeba go smarować. Najlepiej do tego nadaje się smar w sprayu, którego koszt o około 30 zł. To rzecz, którą po prostu trzeba mieć i używać co 500 km i po każdej jeździe w deszczu.

 

Podsumowując

 

Jeżeli uzbieraliście na motocykl kwotę 10 000 zł, to tak naprawdę z czystym sumieniem powinniście kupić sprzęta za około 7000 zł, a pozostałe 3000 przeznaczyć na wyposażenie dodatkowe. Oczywiście można jeździć jak nasi ojcowie – w garniturze, z gazetą na piersi, ale nikomu tego nie radzimy. To właśnie podczas pierwszych przejażdżek najbardziej narażeni jesteście na glebę. Lepiej się zabezpieczyć od razu.

 

Słowem uzupełnienia

 

Oczywiście wyżej wymienione koszty nie są wszystkimi. Kupno motocykla wiąże się zawsze z jakimiś inwestycjami w jego stan techniczny (koszt – brak danych). Dodatkowo trzeba go też zarejestrować (121,5 zł), opłacić przegląd (63 zł) i OC (przy braku zniżek koszt około 200 zł).

jakie akcesoria do pierwszego motocykla jakie akcesoria do pierwsze...
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści