Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Prezentacje Książka „Wyprawy motocyklowe. Serwis w podróży”, czyli zrób to sam swojemu motocyklowi Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Prezentacje

Książka „Wyprawy motocyklowe. Serwis w podróży”, czyli zrób to sam swojemu motocyklowi

Wiecie, jak zatkać niewielką dziurę w baku motocykla? Trzeba wsmarować w nią mydło. Naprawdę nie wiedzieliście, że mydło wchodzi w reakcję z benzyną, tworząc gumopodobną warstwę? Wystarczy tę prowizorkę wzmocnić uniwersalną taśmą i można jechać. Ja dowiedziałem się o tym patencie z książki Grega Bakera „Wyprawy motocyklowe. Serwis w podróży”, która ukazała się w wydawnictwie Bukrower.

„Serwis w podróży” to już kolejna motocyklowa książka wydawnictwa Bukrower, a trzecia z cyklu (pierwsza nosi tytuł „Wyprawy motocyklowe”, a druga „Wyprawy motocyklowe. Techniki jazdy” – na stronie wydawnictwa można wszystkie trzy nabyć osobno lub w zestawie).


Greg Baker, autor „Serwisu w podróży”, wychodzi z założenia, że gdy wybieramy się na motocyklową wyprawę w dalekie rejony świata, rzadko możemy liczyć na pomoc mechaników czy specjalistycznych warsztatów. Trzeba postępować według hasła: „Umiesz liczyć? Licz na siebie”. Dlatego marzenia i plany o dalekich wyprawach należy połączyć z umiejętnościami technicznymi. Baker przekonuje, że to wcale nie jest takie trudne, jak wydaje się wielu motocyklistom przyzwyczajonym do tego, że najprostsze czynności serwisowe zlecają warsztatom.


Co ciekawe autor „Serwisu w podróży” wcale nie zaczyna od omawiania napraw typowych usterek czy uszkodzeń, które mogą wydarzyć się na dalekiej, odludnej trasie. Słusznie uważa, że naukę należy zacząć od urządzenia własnego warsztatu, np. w garażu i nauczenia się serwisowania własnego motocykla, czyli wymiany oleju w silniku, skrzyni biegów itp., wymiany klocków czy płynu hamulcowego. Bardzo szczegółowo radzi, jak urządzić miejsce do obsługi motocykla, jakie zgromadzić narzędzia, a potem omawia konkretne czynności serwisowe dla takich modeli motocykli wyprawowych jak BMW R1200GS, F800GS, F650GS, G650GS, KTM LC4 640 Adventure i LC8 950/990 Adventure, Honda XRV750 Africa Twin oraz Yamaha XT660Z Tenere. Wszystkie opisy ilustrowane są czytelnymi zdjęciami.


Gdy już opanujemy te czynności, przy okazji poznamy dokładnie nasz motocykl i będziemy mogli odpowiednio przygotować go do dalekiej wyprawy. Na co szczególnie zwrócić uwagę, Greg Baker opisuje w kolejnym rozdziale. Znajdziemy tu m.in. porady, jakie narzędzia spakować, żeby wziąć to, co naprawdę będzie przydatne, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie motocykla.


Następny rozdział autor poświęca montażowi przydatnych podczas wyprawy akcesoriów, takich jak np. osłona silnika, gmole, handbary, aż po GPS czy dodatkowe światła. Warto skorzystać z tych porad nie tylko dlatego, że mamy tam fotograficzne i opisowe instrukcje krok po kroku, lecz także dlatego że Greg Baker jest motocyklowym turystą i wie z własnego, bogatego doświadczenia, co w podróży naprawdę się przydaje, a co może być tylko zbędnym bajerem. Samodzielny montaż akcesoriów to także kolejna okazja do szczegółowego poznania naszego motocykla.


I dopiero ostatnie dwadzieścia kilka stron Baker poświęca na porady, jak naprawiać usterki i uszkodzenia, z którymi możemy spotkać się podczas wyprawy. To w tej części książki sprzedaje takie patenty, jak ten z mydłem do zalepienia dziury w baku. Ale dla kogoś, kto sam serwisuje swój wyprawowy motocykl i zabrał w podróż zalecane przez Grega narzędzia i akcesoria, to już naprawdę żaden problem.


Książka „Wyprawy motocyklowe. Serwis w podróży” przyda się naszym zdaniem nie tylko motocyklistom planującym wyprawy na koniec świata. Każdy kto, chce samodzielnie serwisować swój motocykl, dostanie porcję solidnej wiedzy na ten temat. Nawet jeśli jest posiadaczem innego modelu niż te omówione szczegółowo w książce. Bo przecież motocykle mają podobną budowę, a co do szczegółów można posłużyć się instrukcją czy poradami z Internetu. Książka Bakera da zaś solidną podstawę.

 

Książka "Wyprawy motocyklowe. Serwis w podróży"

oceń ten materiał:
Książka Książka "Wyprawy motocyklow...
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści