Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Testy Testy skór motocyklowych Kombinezon Modeka XP (kurtka i spodnie) Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Laboratorium

Kombinezon Modeka XP (kurtka i spodnie) test, opinie i oceny

Modeka XP nie jest typowym kombinezonem. Istnieje możliwość kupienia samej kurtki bez spodni i odwrotnie. Poza tym to, co odróżnia XP od większości sportowych kombików, to kieszenie zewnętrzne, zamykane na suwak wloty wentylacyjne i podpinka zimowa w kurtce. Cena kurtki wynosi 1040 zł, spodni zaś 75

Modeka XP nie jest typowym kombinezonem. Istnieje możliwość kupienia samej kurtki bez spodni i odwrotnie. Poza tym to, co odróżnia XP od większości sportowych kombików, to kieszenie zewnętrzne, zamykane na suwak wloty wentylacyjne i podpinka zimowa w kurtce. Cena kurtki wynosi 1040 zł, spodni zaś 750 zł, co w sumie daje 1790 zł za komplet.

Za niespełna 1800 zł potencjalny klient nie ma dużego wyboru. Przyzwoite kombinezony zaczynają się dopiero powyżej 2000 zł (oczywiście, nie licząc prywatnego importu, bo nie jest tajemnicą, że w Polsce ceny akcesoriów motocyklowych są bardzo wysokie), natomiast te z niższej półki można nabyć o wiele taniej, bo już nawet poniżej 1000 zł. Test jednego z takich tanich kombików pojawił się u nas w zeszłym sezonie; był to RetBike RetAttack.


Zanim kombinezon Modeki dotarł do mnie do testu, nie miałem okazji zobaczyć go nigdzie na żywo. Spodziewałem się czegoś pokroju najniższego modelu Berika, Padany czy 4SR. Zdecydowanie nie oczekiwałem kombika klasy Probiera lub Retbike.


Od początku
Zacznijmy jednak od początku, czyli od specyfikacji i opisu kombinezonu. Do jego wykonania użyto skóry bydlęcej o grubości 1,2–1,3 mm. Jej jakość jest przyzwoita, chociaż nie można jej porównywać np. do Spyke. Na klatce piersiowej znajdują się dwa perforowane panele o powierzchni ok. 3 x 10 cm. Wyżej są dodatkowe wloty powietrza, które można otworzyć suwakiem. Przewiewne, skórzane elementy można znaleźć też w okolicach pach oraz na plecach (mały prostokąt o powierzchni ok. 11 x 7 cm). Na spodniach perforacji nie ma, ale można otworzyć zamykane, pionowe wloty powietrza, znajdujące się po zewnętrznej stronie nogawek. Strecz w spodniach znajduje się w kroku i na łydkach, a w kurtce ciągnie się na całej długości rękawów aż do pach. Należy pamiętać, że możemy spotkać dwa rodzaje streczu: taki, który jest bardzo przewiewny oraz taki, który ledwo przepuszcza powietrze, a wtedy nawiew będzie nieodczuwalny. W przypadku Modeki XP mamy do czynienia z pierwszą opcją, co w połączeniu z perforacją jest bardzo dobrym rozwiązaniem.


Wszystkie nici są dobrane pod kolor skóry.  Podwójne szwy są widoczne tylko miejscami. U nieco droższej konkurencji stosuje się znacznie więcej tzw. bezpiecznych szwów.


W kombinezonach sportowych zazwyczaj trzeba zadowolić się tylko jedną kieszenią, do której mieszczą się dokumenty i EWENTUALNIE telefon komórkowy. Kurtka Modeka XP pod tym względem wypada nad wyraz dobrze – dwie wewnętrzne kieszenie są całkiem pojemne, nie trzeba się gimnastykować, żeby upchać portfel. Obydwie są zamykane suwakiem, więc problem wiecznie wypadających drobnych przestaje istnieć. Do tego dochodzą dwie zewnętrzne kieszenie, w których również bez problemu mieszczą się dokumenty czy telefon.


Środek kurtki został wyścielony siatkowanym materiałem. Kołnierz z tyłu wykończono neoprenem. Szkoda, że nie użyto go także na zakończeniach rękawów. Umieszczono tam natomiast rzepy, zapobiegające rozsuwaniu się zamka (YKK). Pozostałe suwaki to także YKK. Do łączenia spodni z kurtką można użyć zarówno długiego zamka, jak i krótkiego. W spodzie kurtki znalazły się paski, umożliwiające regulację obwodu w talii, jednak niezbyt się przydają.


Wentylacja jest na przyzwoitym poziomie – wspomniany wcześniej, przewiewny strecz świetnie się sprawdza. Szkoda tylko, że skoro i tak kurtka jest stale wentylowana, to producent nie pokusił się o więcej perforacji na klatce piersiowej, rękawach i barkach. Zamykane wloty powietrza w kurtce nie przydają się zbytnio, za to w spodniach po ich otwarciu czuć wyraźny nawiew.  

 

Strony:

Kombinezon Modeka XP (kurtka i spodnie) Modeka XP - zamykany wlot wentylacyjny w kurtce
Kombinezon Modeka XP (kurtka i spodnie) - fot. 2 Modeka XP - zamykany wlot wentylacyjny w spodniach
Kombinezon Modeka XP (kurtka i spodnie) - fot. 3 Modeka XP - rzep pod szyją
Kombinezon Modeka XP (kurtka i spodnie) - fot. 4 Modeka XP
Kombinezon Modeka XP (kurtka i spodnie) - fot. 5 Modeka XP
Kombinezon Modeka XP (kurtka i spodnie) - fot. 6 Modeka XP
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści