Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Porady Kiedy wymieniać olej w motocyklu - przed zimą, czy na wiosnę? Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Porady

Kiedy wymieniać olej w motocyklu - przed zimą, czy na wiosnę?

Wymiana oleju w motocyklu to jedna z podstawowych czynności serwisowych, którą powinniśmy, niezależnie od przebiegu, wykonać co najmniej raz w roku. Spory o to, czy robić to przed zimą, czy po jej upływie są równie stare, co pierwsze branżowe grupy w Internecie.

Intuicja czy wiedza?

 

Zdrowy rozsądek podpowiada, by serwis motocykla i wymianę oleju przeprowadzać tuż przed rozpoczęciem sezonu. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się świeżo sprawdzonym, gotowym do jazdy motocyklem niejako „na czas”. Za takim rozwiązaniem przemawia myśl, że nowiutki olej nie zdąży się zestarzeć stojąc przez zimę w silniku. To tyle jeśli chodzi o zdrowy rozsądek. A czego uczy sztuka mechaniki i doświadczenie?

 

A może bez kolejki?

 

Pierwsze światełko ostrzegawcze odnośnie wiosennego przeglądu włącza się w związku z kolejkami do serwisów. Niestety w Polsce jesteśmy skazani na sezonowość naszego hobby, bo choćby nawet liczba warsztatów wzrosła dwukrotnie, i tak nie będziemy w stanie dostać się na serwis od ręki. Cóż zatem stoi na przeszkodzie, by zająć się tym zimową porą, gdy mechanicy mają mniej pracy? Pamiętajmy, że coraz więcej firm oferuje usługę w standardzie „od drzwi do drzwi”, często na bardzo preferencyjnych warunkach. Czy wymiana oleju po sezonie to dobry pomysł? Czy lepiej mimo wszystko oddać motocykl na serwis wczesną wiosną?

 

 

Przed sezonem – na zdrowie!

 

Wymiana oleju po zakończeniu sezonu to bardzo dobry pomysł. Dlaczego? Stary, przepracowany olej ma w sobie wiele zanieczyszczeń będących między innymi efektem spalania paliwa (a także samego środka smarnego). Taka zużyta mikstura ma kwaśny odczyn, co wraz z wilgocią przekłada się na możliwość wystąpienia korozji. Po co trzymać taki agresywny koktajl we wnętrzu naszego silnika? Nie ma to sensu. Mamy więc drugi punkt przemawiający za wymianą oleju tuż po sezonie.

 

Przeciwnicy tej tezy mimo wszystko twierdzą, że środek smarny w naszym silniku będzie wchłaniał wodę z otoczenia, a także zwyczajnie się starzał. W obu przypadkach, szczególnie jeśli mamy do czynienia z olejami syntetycznymi bądź półsyntetycznymi, są to czynniki wręcz marginalne.

 

Zacznijmy od starzenia. Nowoczesne specyfiki, z uwagi na trwałość bazy syntetycznej, a także z pomocą dodatków ograniczających starzenie, bardzo długo zachowują swoje właściwości i dzieje się tak nie tylko w opakowaniu, ale także w ekstremalnie ciężkich warunkach – przy ogromnej temperaturze i ciśnieniu. Nie ma więc szans, by 3-4 miesiące spokojnego garażowania spowodowały obniżenie właściwości smarnych naszego oleju.

 

To samo tyczy się wilgoci – olej nie jest tak higroskopijny jak płyn hamulcowy, tak więc woda z powietrza nie zmiesza się z nim w cudowny sposób, aby na złość nam zepsuć jego właściwości. W przypadku czystego oleju cała wilgoć zebrana we wnętrzu silnika odparuje po pierwszym wiosennym zagrzaniu jednostki napędowej do jej temperatury roboczej.

 

Tylko jedna szkoła

 

Wszystkie te argumenty sprawiają, że jest tylko jedna, prawidłowa szkoła sezonowej wymiany oleju w motocyklu. Róbmy to po sezonie, przed zimą. Wyjdzie to na zdrowie nie tylko nam, ale przede wszystkim naszej maszynie.

 

I na koniec pamiętaj czym sugerować się dobierając olej

 

Jak wybrać olej idealnie spełniający parametry, jakich potrzebuje silnik twojego motocykla? Przede wszystkim czytaj dokładnie informacje umieszczone na etykiecie oleju dopasowując jego parametry do tych rekomendowanych przez producenta pojazdu. Pamiętaj też, że polecając firmę olejową do swoich maszyn, fabryka realizuje kontrakt marketingowy, więc nie jest powiedziane, że inny olej renomowanego producenta – takiego jak np. ENEOS, nie będzie nawet lepszy od tego polecanego. Wybieraj świadomie najlepszy olej do swojego motocykla – my wybraliśmy ENEOS, producenta olejów nr 1 w Japonii.

 

...
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści