Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Porady Kiedy najkorzystniej kupić/sprzedać motocykl Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Porady

Kiedy najkorzystniej kupić/sprzedać motocykl

Obiegowa opinia krążąca po świecie jest taka, że ceny motocykli używanych zmieniają się w zależności od pory roku. Czy tak jest naprawdę? Czy rzeczywiście lepiej kupić motocykl jesienią, a sprzedać go na wiosnę?

Sprzedaż motocykla to proces, który ma wiele aspektów. Na wiele rzeczy możemy spojrzeć z różnych stron – jedną z nich jest optymalny czas sprzedaży naszego motocykla. Jeśli chcemy wycisnąć ze sprzedaży jak najwięcej, warto zastanowić się, kiedy wystawić go na serwis aukcyjny.

 

Wiosna – naturalna odpowiedź

 

Sam początek sezonu jest najlepszy czasem na sprzedaż motocykla, jeżeli chcemy sprzedać go drogo i szybko. Dlaczego? Po pierwsze zainteresowanie motocyklami rośnie, motocykliści są wygłodniali, chcą jeździć, chcą wszystko na już, na wczoraj. Dodatkowo, w przeciwieństwie do zimy mają możliwość odbycia jazdy próbnej w dobrych warunkach, nie ryzykując niepotrzebnie gleby na cudzym motocyklu. Ciśnienie, które robią kupujący wpływa pozytywnie na aspekt cenowy, bo duże zainteresowanie pozwala trzymać cenę pojazdu – w końcu przecież ktoś kupi. Dodatkowo kupujący boją się, że ktoś ich ubiegnie i wolą zakupić motocykl nawet za wyższą cenę, byle im go ktoś nie sprzątnął sprzed nosa.

 

Jesień, zima – pozbywanie się kłopotów

 

Sprzedając motocykl po sezonie musisz mieć świadomość, że kupujący pozwala ci odblokować twoje pieniądze oraz miejsce w garażu. Odpadają ci problemy z zimowaniem pojazdu, dbaniem o jego stan techniczny, ładowaniem akumulatora i innymi czynnościami. Sprzedaż motocykla po sezonie jest dobrym rozwiązaniem, głównie dla sprzedającego, który będzie miał dużo czasu na znalezienie następcy sprzedanej sztuki, dlatego też kupujący często robi w ogóle łaskę z tego, że wydaje pieniądze w niedogodnej dla niego porze roku, często bez możliwości odbycia jazdy testowej, czyli ponosząc duże ryzyko kupna miny. To daje pole do negocjacji, prób obniżenia ceny, często nawet nachalnych. Jeżeli masz pełnowartościowy sprzęt, którego stanu technicznego jesteś pewien – trzymaj cenę i już. Nie sprzedasz zimą, sprzedasz na wiosnę.

 

Ważne kiedy, ale ważne też co sprzedajemy

 

Wszystko też zależy od tego, jaki motocykl sprzedajemy. Jeżeli będzie to Honda X4, której na serwisie aukcyjnym są maksymalnie – jak sama nazwa wskazuje – cztery sztuki, możesz ustalić cenę i trzymać ją sztywno. Sprzedasz kiedy trafi się amator tego nietuzinkowego pojazdu, a kiedy się on trafi? Takie samo prawdopodobieństwo niezależnie od pory roku.

 

Jeżeli masz natomiast do sprzedania Bandita 600, którego jest wielka podaż na rynku, wahania cen jak najbardziej cię dotyczą. Będziesz chciał sprzedać drożej i nie będziesz chciał opuścić ceny, klient ucieknie do „konkurencji”, chyba że pojazd jest wyjątkowy i wyróżnia się świetnym stanem technicznym, małym przebiegiem, dodatkowym wyposażeniem itp.

 

Niektórym z nas może wydawać się, że skoro chcą sprzedać swój motocykl za 15 000 zł, to zrobią to niezależnie od pory roku, jednak prawa rynku często potrafią zweryfikować to myślenie.  Tutaj nie dyskutowałbym z prawami rynku – sprzedawać drogo na początku sezonu, a kupować tanio pod jego koniec.

...
kiedy sprzedać motocykl kiedy kupić motocykl
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści