-->
Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Porady Kask motocyklowy – jaki najlepszy? Jaki wybrać? Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Porady

Kask motocyklowy – jaki najlepszy? Jaki wybrać?

Kask jest najważniejszym akcesorium motocyklowym i jedynym elementem ubioru motocyklisty wymaganym przez prawo. Ważne jest, żeby dobrać kask najlepiej jak to tylko możliwe – i nie chodzi tutaj wcale o jego malowanie czy styl zgrany z motocyklem, a o zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa.

Jaki powinien być bezpieczny kask motocyklowy? W tym artykule postaram się odpowiedzieć możliwie krótko na to pytanie. Nie chcę kierować was też do danego modelu, czy wybranego producenta kasków, a pokazać wam tylko kilka aspektów, jakimi powinniście się kierować przy wyborze kasku motocyklowego.

 

Po pierwsze integralny

 

 

Kask ma chronić nie tylko czaszkę – czyli kość potyliczną, skroniową, ciemieniową i czołową – ale także najbardziej narażoną na obrażenia twarz motocyklisty. Z samych względów bezpieczeństwa odpadają zatem kaski otwarte i kaski z demontowanymi elementami mającymi chronić twarz. Wszystkie elementy ruchome w kasku w czasie wypadku potrafią od niego odpaść – także ruchoma „szczęka” kasku szczękowego. Jaki kask powinien zatem być? Integralny! Jego skorupa powinna być wykonana z jednego kawałka…

 

 

Z czego powinnna być wykonana skorupa kasku

 

 

No właśnie, z kawałka czego? To temat szeroki, ale w skrócie stawiam na włókno szklane i kompozyty (połączenie włókien aramidowych, carbnowych i organicznych). Każdy renomowany producent kasków ma swoją recepturę na wykonanie pancernej skorupy i od was zależy jakiej wytwórni zaufacie. Jedno jest pewne – policarbon odpada – bo to po prostu plastik, natomiast osobiście nie ufam lekkim kaskom carbonowym. Choć za ten materiał trzeba dopłacać, to jednak wolę mieć na głowie kask ze skorupą z żywicy, mat szklanych i kevlaru – a nie z carbonu.

 

EPS – czyli miękka część wewnętrzna kasku

 

 

To tak naprawdę styropian – i uwierzcie mi, nic lepszego nie wymyślono w tej kwestii. Kask ma być twardy na zewnątrz – jak zbroja płytowa rycerza – i miękki w środku – jak waciak zakładany pod zbroję. EPS ma być miękki i amortyzować wstrząsy. Jeżeli weźmiecie do ręki kask i dotkniecie jego wnętrza, a styropian będzie twardy jak kamień, odłóżcie kask na półkę, bo do niczego się on nie nadaje. Najlepsi producenci w swoich topowych konstrukcjach stosują zmienną gęstość EPSu, który na czole jest gęstszy i twardszy, a na potylicy miękki - odzwierciedlając zupełnie budowę ludzkich kości czaszkowych.

 

Zapięcie – alpinistyczne DD

 

 

Nic lepszego nie wymyślono także w kwestii zapięć – podwójne D, czyli alpinistyczne zapięcie powstałe z mocnego nylonowego paska i dwóch metalowych klamer. Pasek przepleciony przez dwie klamry, a potem przez jedną zapewnia mocne i pewne trzymanie. Poza tym DD to jedyne zapięcie, które trzyma tym mocniej, im większa działa na nie siła.

 

Dlaczego nie różnego rodzaju zapięcia mikrometryczne, regulowane, na paski zębate, złączki, kliki? Ponieważ składają się z kilku mechanicznych elementów, które mogą ulec awarii. Sprężynka się złamie, blaszka wyrobi, kulka zardzewieje – i takie zapięcie w czasie wypadku puści, a to może oznaczać najgorsze.

 

I teraz najważniejsze - kask należy zapinać!! Kask niezapięty po prostu nie działa i w czasie wypadku spada. Zawsze...

 

Dopasowanie – kask ma być ciasny

 

 

Kask w momencie kupna ma wydawać nam się za mały. Tak, za mały! Po jakimś czasie użytkowania kask ułoży się, elementy gąbkowe wyściółki się ubiją i kask będzie dobry. Ile to potrwa? Na pewno kilka do kilkunastu motogodzin. Jeżeli kupimy kask dobry lub za duży w dniu zakupu – będzie tylko coraz gorzej. Przy doborze kasku ważny jest obwód głowy oraz osobiste odczucie. Ucisk na policzki, czaszkę musi być całościowy, a nie punktowy. Nie możemy czuć na głowie elementów konstrukcyjnych kasku – wtedy wiadomo, że kask jest za mały i długo w nim nie wytrzymacie.

 

Jeżeli przy wyborze kasku zastosujecie się do tych pięciu aspektów – kupicie kask bezpieczny, jestem tego pewien.

...
jaki najlepszy kask motocyklowy jaki kask motocyklowy wybrać
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści