-->
Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Aktualności z kraju Jazda bez prawa jazdy 2019 - co grozi za brak prawka? Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Z kraju

Jazda bez prawa jazdy 2019 - co grozi za brak prawka?

Dzięki drugiej odsłonie systemu informatycznego o nazwie CEPIK, nie ma już potrzeby wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu, którym się poruszamy, a już niedługo zostaniemy zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy. Jednak nie tylko brak prawa jazdy „przy sobie” jest największym problemem niektórych kierujących…

Jeżeli zgapiłeś się przed wyjściem z domu i po prostu zapomniałeś wziąć ze sobą portfela z prawem jazdy, roztargnienie kosztować cię będzie (w razie kontroli drogowej) jedynie 50 zł. Jeszcze nie wiemy od kiedy nie będzie trzeba pamiętać o posiadaniu przy sobie tego dokumentu, ale jak tylko się tego dowiemy, będziemy was informować.

 

Drugim poziomem nieposiadania prawa jazdy, jest brak odpowiedniej kategorii pozwalającej na kierowanie danym pojazdem. Czyli np. posiadasz prawo jazdy kat. A, a zostajesz zatrzymany do kontroli w samochodzie osobowym. Za takie wykroczenie grozi minimalnie 500 zł mandatu. Niestety jest też możliwość otrzymania grzywny w wysokości 5000 zł (naruszenie określone w art. 94§1 Kodeksu wykroczeń) plus bycia obciążonym kosztami przetransportowania pojazdu – tzw. holowania. Powyższa kara może dotknąć także osobę, która nigdy nie posiadała prawa jazdy żadnej kategorii.

 

Kolejny poziom „nieposiadania” prawa jazdy to jego brak w wyniku odebrania go przez uprawniony organ, np. na 3 miesiące za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym. Za takie wykroczenie możemy zostać ukarani grzywną w wysokości do 5000 zł oraz zakazem sądowym prowadzenia pojazdów mechanicznych na czas co najmniej 6 miesięcy.

 

Ostatni poziom braku prawa jazdy to kierowanie pojazdem pomimo zakazu sądowego. Za takie zachowanie możemy już spodziewać się solidnej kary, kary grzywny oraz pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Jedno jest pewne – każdy z wymienionych przypadków braku prawa jazdy po prostu się nam nie opłaca.

 

Powiązane materiały

POBIERZ WIĘCEJ
...
oceń ten materiał:
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści